14 Aralık 2016, 08:23 - 
Yalan haberlere ağırlaştırılmış ceza talebi

Yalan haberlere ağırlaştırılmış ceza talebi

Almanya'da iktidarda olan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partilerinin milletvekilleri, yalan haberlerin yayılmasına uygulanan cezaların ağırlaştırılmasını istedi.

Almanya'da iktidarda olan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ile Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partilerinin milletvekilleri, yalan haberlerin yayılmasına uygulanan cezaların ağırlaştırılmasını istedi.

CDU ve CSU milletvekilleri, Eylül 2017'de yapılacak parlamento seçimleri öncesinde medya manipülasyonlarından korktuklarını dile getirerek, yanlış haber ve bilgilerin yayılmasının daha ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti.

Alman Parlamentosu İçişleri Komisyonu Başkanı ve CDU Milletvekili Ansgar Heveling, Rheinische Post gazetesine yalan haber ve bilgilerin yayılması hakkında verdiği demeçte, "Eğer hedefli bir kampanya karakterine sahipse cezaların ağırlaştırılmasını anlamlı buluyorum." dedi.

Heveling ayrıca Passauer Neue Presse gazetesine yaptığı açıklamada, Rusya'nın Eylül 2017'deki parlamento seçimlerinden önce Almanya'daki kamuoyunu etkilemek istediğini savunarak, "Rusya'nın toplumumuzu bölme ve düzenini bozma eğilimi var. Tehlike büyük." ifadesini kullandı.


'Devleti istikrarsızlaştırmayı amaçlayan ceza almalı'


CDU milletvekili Patrick Sensburg ise konuya ilişkin açıklamasında, "Bir devleti istikrarsızlaştırmayı amaçlayan dezenformasyonlar cezaya tabi tutulmalı." diye konuştu.

Sensburg, propaganda sayfalarını keşfedip, işaretleyen bir kontrol merkezi kurulması gerekip gerekmediği konusunun düşünülmesini talep etti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grubu Başkanı Thomas Oppermann ise konu hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

"Sahte haberler, komplo teorileri, nefret ve kışkırtma ile mücadelede koalisyon hükümeti, yasal çerçeveyi tutarlı bir hale getirecek ve açıklar konusunda da keskinleştirecek. Facebook, yalan olduğu kanıtlanmış haberleri hızlı bir şekilde silme veya düzeltme konusunda sorumlu tutulmalı."


Ortak mücadele çağrısı


SPD, geçen hafta yaptığı açıklamada, diğer partileri yalan haberlere karşı dayanışmaya çağırarak, haberlerin gerçekliği konusunda şüphe bulunduğunda bu haberlerin siyasi rakiplere karşı kullanılmasından vazgeçilmesini istemişti.

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel'de Twitter'dan yaptığı çağrıda, "Biz SPD olarak demokratlardan 'Social Bots' gibi kitleleri yönledirme amacı taşıyan programlara karşı dayanışma sergilenmesi ve sahte haberlere karşı ortak mücadele edilmesini talep ediyoruz." demişti.

ABD'deki başkanlık seçimleri öncesinde de Rus internet korsanlarının seçimlere müdahale etmek için çaba gösterdiği iddiası ortaya atılmış, Demokrat aday Hillary Clinton'ın seçim kampanyasını yürüten John Podesta'nın elektronik postalarının Rusya tarafından ele geçirildiği iddia edilmişti.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Berlin HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99