24 Ocak 2017, 10:59 - 
Almanya Astana görüşmelerinden rahatsız

Almanya Astana görüşmelerinden rahatsız

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Türkiye ve Rusya'nın diplomasi hamleleri sonucu toplanan Astana görüşmelerinden rahatsız oldu.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Suriye'de siyasi çözümün ancak Cenevre görüşmelerinde sağlanabileceğini söyledi. Steinmeier, Türkiye ve Rusya'nın diplomatik adımlarının başarısı sonucu toplanan Astana görüşmelerinin sadece askeri ihtilaflara odaklandığını savundu.

Steinmeier, Berlin'de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve BM Dünya Gıda Programı İcra Kurulu Direktörü Ertharin Cousin ile görüşmesinin ardından, ortak basın toplantısında Suriye konusundaki soruları yanıtladı.


Askeri işbirliği hususları ele alınacak


Almanya'nın da gözlemci olarak Astana görüşmelerine katıldığını belirten Steinmeier, "Astana'daki görüşmeler bir ara adımdır. Astana'da Türkiye, Rusya ve İran ile Suriye'deki savaşta aktif olan gruplar arasında ağırlıklı olarak askeri konulara ilişkin işbirliği hususları ele alınacaktır." dedi.

Suriye'de bir siyasi çözüm için bölge ülkelerinin masaya oturmasının ve çözüme destek vermesinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Steinmeier, bunun Cenevre'deki görüşmelerle sağlanabileceğini savundu.


"Gerçek çözüm sadece Cenevre'de olabilir"


Steinmeier, “Astana bir ara adım olabilir, çünkü bana göre Suriye'de siyasi bir çözüm yalnızca Cenevre'de, Uluslararası Destek Grubunu'nun katılımıyla sağlanabilir. Zira Suriye'de kalıcı bir barış, Suriye'de yeni bir siyasi perspektif ancak bu ihtilafta rolü olan bölge ülkelerinin, komşu ülkelerinin masaya oturmasıyla olabilir" ifadelerini kullandı.


"Avrupa da müzakerelerde yer almalıydı"


Alman Dışişleri Bakanı, AB'nin de çok sayıda Suriyeli sığınmacının kaçtığı bir bölge olması, yakın bir komşu olması nedeniyle de çözüm sürecinde yerini alması gerektiğini ifade etti.

Steinmeier, ülkesinin Suriye'de, Orta Doğu ve Afrika'da yaşanan krizler nedeniyle son üç yılda insani yardımlarını büyük oranda arttırdığını vurgularken, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve BM Dünya Gıda Programı'na büyük miktarda kaynak sağlamayı sürdürme sözü verdi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Berlin HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99