22 Mayıs 2017, 06:16 - 
3. Türk Alman Meslek Eğitim Borsası Düzenlendi

3. Türk Alman Meslek Eğitim Borsası Düzenlendi

Türkiye’nin Berlin Başkonsolosluğu’nda Türk-Alman Meslek Eğitim Fuarı düzenlendi.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Berlin’de yerleşik farklı büyüklükteki 40’a yakın şirket, kurum ve kuruluşun temsil edildiği etkinlikte gençlerimiz ve aileleri, Berlin’deki mesleki eğitim olanakları hakkında yetkili kişilerden bilgi alma imkanı buldular. Bazı katılımcı firmalar ise gençlerimize doğrudan başvuru imkanı sağladı.3. Türk-Alman Meslek Eğitim Fuarı, Berlin Başkonsolosluğumuz ve Federal İş Ajansı (BfA) tarafından ortaklaşa düzenlenmekle birlikte, Berlin Sanayi ve Ticaret Odası (IHK), Türk-Alman Sanayi Ticaret Odası (TD-IHK) ve Berlin Zanaatkârlar Odası (HWK) tarafından da desteklendi. Fuara, Mercedes Benz, Alman Demiryolları (Deutsche Bahn), AOK Sağlık Sigorta Şirketi gibi çok önemli büyük ölçekli firmaların yanısıra, Berlin’de faaliyet gösteren orta ölçekli çok sayıda Türk ve Alman şirket katıldı.

Berin Başkonsolosu Mustafa Çelik DHA’ya yaptığı açıklamada, Alman’yada doğup büyüyen Türk gençlerinin meslek eğitimine zaman zaman bilgisizlikten de kaynaklanan nedenlerle yeteri kadar önem vermediğini söyledi. Çelik, Berlin konsolosluğu olarak, üç senedir düzenledikleri bu fuarla, gençlermizi meslek eğitimi sunan önemli firmaların temsilcileriyle biraraya getirerek, birinci ağızdan bilgi edinebilmelerini sağlamayı amaçladıklarını belirtti.Fuarın açılışında bir konuşma yapan Federal İş ve İşçi Bulma Kurumu Berlin Başkanı Bernd Becking’de, Türkiye Cumhuriyeti Berlin Başkonsolosluğuyla birlikte düzenledikleri bu etkinliği çok önemsediklerini söyledi. Berlin ekonomisi olarak ve Berlinli işletmeler olarak gençlere iyi birer meslek eğitim imkânı sağlamak istediklerini vurgulayan Becking, bunun hem Berlin ekonomisinin hem de gençlerin yararına olacağının altını çizdi. Becking bu sene Berlin’de halen 7500 boş meslek eğitim alanı olduğu bilgisini verirken, bu büyük şansın değerlendirilmesini istedi.

Berlin’de faaliyet gösteren Meslek Eğitim Okulu BWK’ nın müdürü Nihat Sorgeç’de yaptığı açıklamada, Türk gençlerinin okulu bitirdikten sonra önce meslek eğitimi almalarının, ardından da şayet isterlerse üniversiteye devam etmelerinin daha isabetli olacağını söyledi.
 
Mesleki Eğitim Borsası çerçevesinde, misafirlere konsolosluk bahçesinde canlı müzik sunumları ve yiyecek-içecek ikramı da yapıldıYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eğitim HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99