25 Eylül 2017, 07:36 - 
Merkel'in dördüncü zaferi

Merkel'in dördüncü zaferi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeniden adaylığını koyduğu başkanlık seçimlerinde oyların yüzde 32.5'ini alarak, seçimin kazananı oldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeniden adaylığını koyduğu başkanlık seçimlerinde oyların yüzde 32.5'ini alarak, seçimin kazananı oldu. İlk açılan ve resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Birlik Partisi CDU/CSU yüzde 32.5 ile seçimin galibi oldu. Merkel 2013'de yüzde 41 olan oy oranını 8.5 geriledi. Martin Schulz'un başbakan adayı olduğu Sosyal Demokrat Parti SPD, oylarında gerileyerek yüzde 20.5'te kalarak ikinci parti oldu. SPD 2013 seçimlerinde yüzde 25 oranında oy almıştı.

Üçüncülük için yarışan dört partiden AfD yüzde 13,5 oy alarak Almanya için alternatif üçüncü parti olması, Alman siyasi partilerin kendi içlerinde yeterli reformu yapmamaları ve Avrupa'nın genelinde yükselişte olan ırkçılığın Almanya'daki yansıması olarak değerlendirildi.

Dördüncü ise yüzde 10,5 oy alarak Liberal Parti FDP oldu. 2013 seçimlerinde 4,6 oy aranı ile seçim barajının altında kalarak meclise giremeyen Liberaller büyük bir artışla dördüncü parti oldu. Cem Özdemir'in partisi Yeşillen ise bu seçimde oylarını 8,4 oranından 9.5 oranına yükseltti. Sol Parti de 8,6 olan oy oranını yüzde 9 oranına çıkararak altıncı parti oldu.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Avrupa HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99