18 Ekim 2018, 05:55 - 
Maas Suudi Arabistan Ziyaretini Erteledi

Maas Suudi Arabistan Ziyaretini Erteledi

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Suudi Arabistan’a planladığı ziyareti askıya aldı.

Maas gazetecilere yaptığı açıklamada,kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili soruşturma tamamlanana kadar bu ülkeye seyahat planlarını ertelediklerini söyledi.

Olayı “aşırı derece rahatsız edici ve endişe verici” olarak niteleyen Maas,Kaşıkçı’nın başına neler geldiğinin tam ve hızlı şekilde aydınlatılmasını talep etti.

 Maas, Suudi hükümetinden beklenen bir açıklama gelince, “Suudi Arabistan’a bu zamanda bir ziyaretin mantıklı olup olmadığı hususunda yeniden değerlendirme yapacaklarını” sözlerine ekledi.

Türk polisi rezidansta

İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluk binasına 2 Ekim günü girdikten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgilisoruşturma sürerken, Türk polisi arama yapmak üzere başkonsolosun konutuna girdi. Başkonsolosun Salı günü Türkiye’den ayrıldığı bildirilmişti.

Suudi gazeteciye işkencenin seskaydı olduğu iddiası

Yeni Şafak gazetesi, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili ses kaydına ulaştığını belirterek, sorgulama sırasındak ibazı diyalogları yayınladı.

Yeni Şafak’ın haberi, 2 Ekim’de İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha haber alınamayanKaşıkçı’yaneler olduğu konusunda Suudi Arabistan üzerindeki baskıyı daha da arttırdı.

Gazeteye göre, teyp kaydında Suudi Başkonsolos Muhammed el Otaybi’nin sesi de duyuluyor. Otaybi, Kaşıkçı’ya işkence eden gruba, “Bunu dışarda yapın; benim başımı belaya sokacaksınız” diyor.

Yeni Şafak, işkenceci gruptaki Suudiler’den birinin, “Suudi Arabistan’a döndüğünde yaşamak istiyorsan kapa çeneni” diye yanıt verdiğini belirtti.

Türk medyası, El-Otaybi’nin Salı öğleden sonra Türkiye’yi terkettiğini bildirmişti.

VOAYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Politika HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99