11 Aralık 2018, 11:05 - 
Ekonomik ve sosyal OHAL

Ekonomik ve sosyal OHAL

‘Sarı Yelekliler’i ‘Haydutlar’ diyerek ağır ifadelerle eleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Macron, en sonunda geri adım atmak zorunda kaldı. Televizyondan halka seslenen Macron, “Ekonomik ve sosyal bir olağanüstü hal” ilan edeceğini açıkladı. Halkın öfkesinde haklı olduğunu vurgulayan Fransa lideri, “Sorumluluğumu kabul ediyorum, sözlerimle insanları kırdım” ifadesini de kullandı.


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, akaryakıt zamlarıyla başlayan ve on binlerce ‘Sarı Yelekli’nin katıldığı protesto gösterileri karşısında pes etmek zorunda kaldı. Protestoların zirve yaptığı günlerde ‘Sarı Yelekliler’e “haydutlar” diyen ve kesinlikle geri adım duyuran açıklayan Macron, dün akşam televizyondan halka seslenerek, “Ekonomik ve sosyal bir olağanüstü hal ilan edeceğini” açıkladı. Macron, “sorumluluğumu kabul ediyorum, sözlerimle insanları kırdım” ifadesini de kullandığı konuşmasında, hareketin kızgınlığını azaltmasını umduğu ekonomik adımları duyurdu.


ÖFKELERİ HAKLI

Macron, “Şirketlerden çalışanlarına yıl sonu primi vermesi talep ediyorum. Bunun yanı sıra ayda 2 bin eurodan az alanlara zam yapılacaktır.” dedi. Macron’un açıklamalarından satır başları şöyle: Ülkede derin ve haklı bir öfke mevcut. Son 18 gün içerisinde bu sorunu uygun şekilde çözemediğimizin farkındayım. Bu krizden çıkmanın birlikte bir yolunu bulabiliriz. Derin bir kızgınlık var. Ve bu anlamlarda meşruydu. Sabah kalkan bir çalışan, ay sonunu getirme endişesi taşıyor. Biz buna korkakça yaklaştık. Bu insanları unuttuk.


Reform gerekiyor

Şirketlerden çalışanlarına yıl sonu primi vermesi talep ediyorum. İnsanların gösterdiği çaba maaşlarına oranla çok yüksekti, bu parlamentoda görüşülecek ama burada durmamalıyız. Büyük şirketlerin de bize destek olması gerekiyor. Bu hafta içi önemli kararlar vereceğim. Derin bir devlet reformuna ihtiyacımız var.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99