03 Ocak 2019, 09:13 - 
Arabistan’a en fazla silah satan ülke İngiltere

Arabistan’a en fazla silah satan ülke İngiltere

ngiltere’nin Cemal Kaşıkçı cinayetinden sonra savunma anlaşması yapmak üzere Suudi Arabistan’a heyet gönderdiği ortaya çıktı.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından İngiltere Başbakanı Theresa May, Suudi Arabistan’ı kınamıştı.

İngiltere basınının ortaya çıkardığı belgelere göre Başbakan May’in Suudi Arabistan’ı kınadığı gün, bir İngiliz heyetinin Suudi Arabistan’da silah anlaşması yaptığı öğrenildi.

Ortaya çıkan belgelere göre, Kaşıkçı’nın öldürüldüğü gün İngiltere’den yüksek düzey bir heyet Suudi Arabistan’a gitmiş, yeni bir silah anlaşması için çalışmalara başlamış.

Belgelerde ayrıca, 14-22 Ekim’de tekrar görüşme yapıldığı ve silah ticareti hacminin genişletilmesine karar verildiği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Hunt, görüşmeleri gizlemiş

İngiltere Başbakanı May’ın Suudi Arabistan’ı kınadığı gün, Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın da Avam Kamarası’nda Suudi Arabistan’ı kınadığı bir konuşma yapmıştı.

Konuşmasında Hunt, açıklamasında Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox’un Riyad gezisini iptal ettiğini duyurmuş ancak Suudi Arabistan’ın başkentinde yapılan silah görüşmelerinden söz etmemişti.

Suudi Arabistan’a en fazla silah satan ülke

Öte yandan belgelerde, silahların Yemen operasyonunda kullanılması için satılacağı belirtiliyor. İngiltere, Suudi Arabistan’ın Yemen’e hava saldırıları başlattığı Mart 2015’ten beri yaklaşık 4 milyar 700 milyon sterlin (31 milyar TL) değerinde silah satışına izin verdi.

Böylece İngiltere, Yemen’de savaş suçu işlemekle suçlanan Suudi Arabistan’a en fazla silah satan ülke oldu.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99