07 Şubat 2019, 07:29 - 
Alman Bakanların Gündeminde Huawei Vardı

Alman Bakanların Gündeminde Huawei Vardı

Almanya’da bakanların gelecekte hayata girmesi planlanan 5G mobil ağlarının güvenliğinin nasıl temin edileceği konusunda bugün bir toplantı yaptığı belirtildi

Çinli teknoloji üretici şirketi Huawei’yi pazardan dışlayıp-dışlamama konusu ülkede yoğun biçimde tartışılıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya’nın, Huawei’den araçlardan fabrikalara kadar her şeyi çok hızlı şekilde birbirine bağlayacak beşinci nesil ağları inşa etmeye dahil olmadan önce Çin’e veri teslim etmeyeceği konusunda garantiler almaya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert düzenlediği basın toplantısında, Berlin’in güvenlik risklerini en aza indirmek istediğini ancak spesifik tedbirler üzerinde henüz karar vermediğini belirtti. Hükümet kaynakları, gelecek hafta bir kararın açıklanabileceği bilgisini verdi.

Alman Sanayi Federasyonu’nun başkanı Dieter Kempf Reuters’a yaptığı açıklamada, Merkel’in bu konudaki duruşuna destek vererek, Huawei gibi firmaların sıkı güvenlik standartlarına uymasını sağlamanın Çin’e toptan yasak uygulamaktan daha akıllıca olacağı görüşünü dile getirdi.

Yıllık 100 milyar doları geçen satışlarıyla küresel ağlar pazarında lider konumunda bulunan Huawei, Çin hükümetiyle bağlarından dolayı uluslararası camiada yakın inceleme altında. Pekin’in şirketin teknolojisini casusluk için kullanabileceğinden endişe ediliyor. Huawei ise iddiaları reddediyor.

Amerika casusluk kaygılarıyla dünya genelindeki müttefiklerini gelecek nesil mobil ağları için Huawei teçhizatı satın almamaya ikna etmeye çalışıyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Washington’un bu çabada Avrupa Birliği’ni öncelikli olarak gördüğünü söyledi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99