02 Ekim 2011, 10:37 - 
BM'nin resmi dilleri arasına Türkçe'de katılacak mı?

BM'nin resmi dilleri arasına Türkçe'de katılacak mı?

66. Dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantılarında Türkiye'yi temsil etmeleri sırasında Türkçe'nin BM'nin resmi dilleri arasına katılması meselesi bir kez daha gündeme geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki heyetin 66. Dönem BM Genel Kurulu üst düzey toplantılarında Türkiye'yi temsil etmeleri sırasında Türkçe'nin BM'nin resmi dilleri arasına katılması meselesi bir kez daha gündeme geldi.

Başbakan Erdoğan'ın BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile BM Genel Merkezinde yaptığı görüşmede, ''Türkçe'nin BM'de resmi dil olarak kabul edilmesini'' istediğini ifade ettiği, Genel Sekreterin de bunun, BM'ye üye ülkelerin karar verebileceği bir mesele olduğunu söylediği belirtilmişti.

BM kulislerinde Türkçe'nin BM'nin 6 resmi dili arasına girmesi halinde, tüm BM belgelerinin, BM'de yapılan tüm konuşmaların ve açıklamaların Türkçe'ye çevrilmesi gerekeceği, yeni bir dilin BM'nin resmi dilleri arasına kabul edilmesinin zor ve maliyetli olduğu konuşuluyor.
     
    BM'NİN RESMİ DİLLERİ VE TARİHÇESİ
    
Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Rusça ve İspanyolca, BM'nin 6 resmi ve çalışma dili olarak kabul edilmiş durumda. Bu 6 dil BM'nin çalışma dili olarak da kabul gördüğü için BM'de tüm yazışmalar, toplantılar ve belgeler bu 6 dilde yapılıyor. BM kurulduğu ilk dönemlerde İngilizce ve Fransızca'yı çalışma dili olarak kullanmışsa da daha sonra bu kural bozulmuş ve 6 dil de bugün çalışma dili olarak kabul görmüş durumda.

II. Dünya Savaşını kazanan 5 devletin (ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya) girişimiyle 50 ülke 26 Haziran 1945 yılında San Francisco'da BM Şartı'nı imzalayarak BM'nin kurulmasına karar verdi.

Savaşı kazanan ülkeler olan ABD ve İngiltere'nin dili olan İngilizce, Fransa'nın dili Fransızca, Çin'in dili Çin'ce, Rusya'nın dili Rusça ile dünyada çok konuşulduğu için İspanyolca, BM'nin 5 dili olarak BM Şartında kabul gördü ve BM Şartı'nın 111. maddesinde her 5 dildeki metninin de eşit olarak esas alınacağı vurgulandı. ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya, II. Dünya Savaşının galipleri olarak da BM Güvenlik Konseyi'nin o günden bugüne veto hakkına sahip 5 daimi üyesi olarak yerlerini aldılar.

1946 yılında bu 5 dil BM'nin resmi dili olarak, İngilizce ve Fransızca da BM'nin çalışma dili olarak kabul gördü. BM Genel Kurulu, 1948 yılında İspanyolca'nın, 1968 yılında da Rusça'nın çalışma dili olarak kabul edilmesine yeşil ışık yakarken 1973 yılında da hem Çince BM'nin çalışma dili oldu, hem de Arapça BM'nin hem resmi, hem de çalışma dili olarak yerini aldı. Ancak BM Sekretaryasında halen sadece İngilizce ve Fransızca çalışma dili olarak kullanılıyor ve BM Genel Sekreterleri de bugüne kadar hep iki dile de hakim olan kişilerden seçildi.

İspanyolca ve Arapça'nın BM dili olarak kabul edilmesinde bu iki dilin BM Genel Kurulunda temsil edilen iki en büyük grup (İspanya ve Latin Amerika ülkeleri ile Arap ülkeleri) tarafından konuşulan dil olmaları büyük rol oynadı. BM kayıtlarına göre İspanyolca 20 ülkenin, Arapça da 26 ülkenin resmi dili olarak kabul görüyor.

Ancak buna rağmen Arap ülkelerinin Arapça'yı sonradan BM'nin dili olarak kabul ettirmeleri çok kolay olmadı ve Araplar'ın bu yöndeki kampanyası 4-5 yıl devam etti. BM bütçesinin kısıtlı olması yüzünden Arap ülkeleri başta 3 yıl boyunca Arapça'nın BM Genel Kurulunda resmi ve çalışma dili olarak kullanılması için gerekli bütçeyi kendileri karşıladılar.

Bugün BM'nin 6 resmi dili dünya nüfusunun yaklaşık yarısı kadar insanın ana dili ya da ikinci dili konumunda ve yaklaşık 100 ülkenin de resmi dilini oluşturuyor. Buna rağmen BM çevrelerinde İngilizce'nin çok fazla kullanıldığı, diğer 5 dile yeterince özen gösterilmediği yönünde bazı şikayetlerin var olduğu da biliniyor.
    
     TÜRKÇE'NİN RESMİ DİLLER ARASINA KATILMASI MESELESİ
    
BM kulislerinde, BM'nin 6 resmi dili dışında resmi dil olarak kabul görmek isteyen diğer ülkelerin dillerinin şanslarının çok yüksek olmadığı konuşuluyor. Bugüne kadar Bengali, Hintçe ve Portekizce konuşan ülkelerin liderleri dillerinin BM'nin resmi dili olması için çağrıda bulunurlarken bu konuda somut bir gelişme yaşanmadı.

Bu kapsamda BM'nin üye ülkelerden sağlanan kısıtlı bütçesine ve küresel ekonomik krizin halen devam etmesine dikkat çeken BM kaynakları, Türkçe'nin BM'nin resmi dilleri arasına katılabilmesi için belki de 10 senelik ciddi bir süreç ve kampanya içine girilmesi gerektiğini ifade ettiler.

Ayrıca Genel Kurul'da Türkçe konuşan başlıca devletlerin (Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan) dayanışma içerisinde olmaları ve bu konuda BM bütçesine ciddi anlamda katkıda bulunmaya hazır olmaları gerektiğini belirten kaynaklar, bu kapsamda BM'de istişari statüye sahip olan ''Türk Konseyi''nin de faaliyete geçmesi gerektiğini söylediler. Kaynaklar Türk dili konuşan ülkeler sayısının Arap ülkeleri ve Latin Amerika ülkeleriyle karşılaştırıldığında az olmasının da bir dezavantaj olduğunu belirttiler.

Türkçe'nin resmi dil olabilmesi için bu konuda bir karar tasarısı hazırlanması ve BM Genel Kurulu tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bu noktada tüm BM belgelerinin Türkçe'ye çevrilmesi, her toplantıda Türkçe bilen çevirmen olması zorunluluğu gibi akla gelen ilk gerekliliklerin bile BM bütçesine büyük bir külfet getireceği, buna özellikle BM bütçesine en büyük katkıyı yapan ABD ve Batılı ülkelerin karşı çıkabilecekleri de konuşuluyor.

BM bütçesine yüzde 22 ile en büyük katkıyı yapan ABD, önümüzdeki iki yıl içerisinde 5,2 milyar dolar olarak öngörülen BM bütçesinden kısıntıya gidilmemesine büyük tepki veriyor. 

NEW YORK (A.A) - Özlem Şahin ŞakarYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Avrupa HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
İsrail savaş suçu işliyor
BASINDAN
Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı ırkçı mı olacak?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99