03 Şubat 2014, 12:08 - 
Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi Açıldı

Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi Açıldı

Dünyada 26 ülkede Türk Kültür Merkezleriyle Türk dilini ve kültürünü tanıtan Yunus Emre Enstitüsü 33. Merkezini Roma’da açtı.

2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsü, Londra, Amsterdam, Paris ve Brüksel gibi Avrupa’nın önemli başkentleri arasına Roma’yı da kattı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sekreteri İlaria Borletti Buotini, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen açılış, Türk ve İtalyan sanatçı, siyasetçi ve akademisyenlerden oluşan seçkin bir grubun katılımıyla 30 Ocak Perşembe günü gerçekleştirildi.
 
Roma şehir merkezinde 1511 yılında inşa edilen Lancellotti Malikanesinde faaliyet gösterecek olan Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezi, Türk dili ve kültürü üzerine akademik, bilimsel ve sanatsal çalışmalara ev sahipliği yapacak.
 
Abdullah Gül açılış konuşmasında “Büyük Türk şairi ve düşünürü Yunus Emre’nin adını taşıyan Yunus Emre Enstitüsü Roma Türk Kültür Merkezinin bir kültür ülkesi olan İtalya’nın başkenti Roma’da faaliyete başlamasının çok isabetli bir adım olarak görüyor ve merkezin faaliyetlerinin İtalya ile kültürel ilişkilerimizi daha üst seviyelere çıkaracağına, halklarımız arasında yakınlaşmayı artırarak ülkelerimiz arasındaki kültürel bağları güçlendireceğine inanıyorum.” ifadelerine yer verdi.
 
İlaria Borletti Buotini ise bugünün çok anlamlı ve güzel olduğunu söyleyerek Yunus Emre Enstitüsünün İtalya ve Türkiye arasında bir kültür köprüsü olacağını ve bundan İtalya halkı ve hükümeti adına memnuniyet duyduğunu belirtti.
 
Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hayati Develi ise; “Yunus Emre Enstitüsü, Türk ve İtalyan halkları arasındaki tanışıklığı güçlendirecek, kadim ilişkilerimizi ilerletecek, sanatçılarımız ve bilim insanlarımız arasında yeni köprüler kuracaktır. Bu köprülerin hem bölgesel, hem de küresel barışa katkıda bulunacağına inanıyoruz. Halklarımız arasındaki dostluğun ve Yunus Emre Enstitüsü’nün Roma’daki varlığının , doğuda Ağrı Dağı, Batı’da Etna Dağı kadar yüce ve uzun ömürlü olmasını dilerim.” şeklinde konuştu.
 
Konuşmaların ardından Türk Kültür Merkezindeki Piri Reis Sergisi, sınıflar ve kütüphane gezildi. Binanın iç mimarisi, özellikle de tarihi tavan freskleri ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti. Açılış programı Türk mutfağından örneklerin yer aldığı kokteyl ile sona erdi. YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Etkinlik HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99