17 Ağustos 2015, 05:36 - 
Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Konser Verdi

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Konser Verdi

Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası (TGFO) Almanya'nın başkenti Berlin'de konser verdi.

Kentin en büyük salonlarından Konzerhaus’ta "Young Euro Classic" etkinliği kapsamında düzenlenen konserde şef Cem Mansur yönetiminde TGFO, Mussorgski’nin "Soroçinski Panayırı", Claude Debussy’nin "Iberia" ve Igor Strawinski’nin "Petruşka" eserlerini seslendirdi.

Almanya'da yaşayan Türk kökenli genç besteci ve piyanist Sinem Altan’ın bestelediği ve dünya prömiyeri olarak icra edilen "Hafriyat" adlı eser salonu dolduran sanatseverlerce büyük beğeni topladı.
Altan, konserden sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, eserin burada icra edilmesinin kendisini heyecanlandırdığını belirterek, "İki anlamı var bu heyecanın. Ben burada yaşayan bir besteciyim. Ama Türkiye'ye olan bağlarımı hiç bir zaman kaybetmedim ve bugün benim için tekrardan bir kavuşma, bir buluşma söz konusu. Şu ana kadar benim eserlerim hep Almanya’da Avrupa orkestraları ve müzisyenleri tarafından seslendirildi. İlk kez hem de Türkiye’den gelen gençler tarafından seslendiriliyor. Onlar için de çok dinamik, çok hareketli, kendisini çok güçlü seslerle ifade eden bir eser yazmak istedim. Aynı duyguları paylaşarak onlar da yorumladılar. Sanıyorum çok güzel bir buluşma oldu. Güzel bir başlangıç olsun. Umarım devamı gelir" değerlendirmesinde bulundu.

"Hafriyat" hikayesini anlatan Altan, eserin kendisinden kısa bir süre önce sipariş edildiğini, hızlı bir şekilde bu eseri ortaya koyduğunu belirtti.

"Müzik benim için aslında bir kazma olayı. Bir şeyleri deşmedir" ifadelerini kullanan Altan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Psikolojik olarak Almanya’da yaşamak, gurbette olmak, Türkiye’ye olan özlemi ifade etme falan bunların hepsi benim için bir kazı çalışması aslında. Aynı zamanda bir inşaat. Bunlardan yola çıkarak esere 'hafriyat' ismini verdim. Başlı başına temelden yükselen bir eser ortaya çıktı. Çok pes seslerle, çok ritmik ve aslında biraz kulağı rahatsız eden seslerden ortaya çıkan melodiler beni meşgul etti eserde. Aslında bir yandan da günümüzde de insanın doğaya karşı olan tutumu, doğanın da insana verdiği cevaplarla alakalı da bir takım duygular barındırıyor eser."

Altan, her zaman Cem Mansur ile çalışmak istediğini belirterek, Mansur’un gençlere çok sesli müziği paylaşmasının kendisini her zaman etkilediğini kaydetti.Konserin himayesini üstlenen Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de, konserden önce yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Gençlik Filarmoni Orkestrası ile en önemli kültür elçisini buraya gönderdiğini söyledi.

Türkiye ve Almanya’nın yakın bir şekilde birbirine bağlı iki ülke olduğunu belirten Seibert, Almanya’da yaşayan milyonlarca Türk kökenlinin iki ülke arasında yaşayan köprüler olduğunu, bunun Berlin’de çok iyi görüldüğünü kaydetti.

Young Euro Classic konserleri Berlin'de 23 Ağustos’a kadar diğer bazı ülkelerin gençlik filarmoni orkestralarının katılımlarıyla sürecek.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Kültür / Sanat HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99