News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı ırkçı mı olacak?

29 Kasım 2016, 08:05

Fransa'da Mayıs 2017'de gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçiminde merkez sağın adaylığı için yapılan önseçimin ilk turunda sürpriz yaşandı. Eski Fransa Başbakanı François Fillon oyların yaklaşık yüzde 44'ünü alarak ilk sırada yer aldı, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise üçüncü sırada kalarak elendi. Dün ikinci turu yapılan ön seçimlerin galibi Fillon, yüzde 70'e yakın bir oranla, merkez sağın cumhurbaşkanı adayı olarak seçildi.

Fransa'da Fillon'un partisi (Merkez sağ) Cumhuriyetçiler, aşırı sağcı olarak nitelendirilen Le Pen ile mücadele edecek. Merkez sağ ve aşırı sağ şeklinde ayrım yapılıyor, ancak Fillon'un da Le Pen'in lideri Marine Le Pen'in de söylemleri birbirine çok benziyor. İki lider de göçmen karşıtı ve ırkçı bir politikayla hareket ediyor.

    Merkez sağın Cumhurbaşkanı adaylığına seçilen eski başbakan François Fillon, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üye olmasına karşı çıkıyor.

Nicolas Sarkozy döneminde Fransa Başbakanlığı Fillon'un siyasi hayatı genel itibarı ile şöyle;

2007'de dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından Başbakan olarak atandı. 2012'de de sosyalist François Hollande Fransa Cumhurbaşkanı seçilene kadar Başbakanlık görevini sürdürdü.

Fillon'un radikal idolü: Demir Lady

Muhafazakar kesimi temsil eden Fillon, yabancılara ve Müslümanlara yönelik sert tutumu biliniyor. Fillon, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine de karşı.

Rusya ve İran'la daha yakın ilişkiler kurulması gerektiğini savunan Fillon, ekonomi politikalarında ise İngiliz Margaret Thatcher'ın yönetim şeklini benimsiyor. Thatcer, İngiltere'nin devleti küçülterek serbest piyasayı güçlendiren mali politikalarıyla biliniyordu.

    Thatcher, benimsediği radikal politikaları ve siyasetinden asla taviz vermemesi nedeniyle "Demir Lady" olarak tanınıyordu.

Göçmen düşmanı
Göçmen karşıtı Fillon, Fransız Parlamentosunun çeşitli sınırlamalar yapmasını ve ülkedeki göçmen sayısının en düşük seviyeye indirilmesi için elinden geçeni yapacağını söylüyor. İslam'a ve Müslümanlara karşı da ön yargılı bir bakış açısına sahip olan Fillon, geçtiğimiz yaz en çok tartışılan 'haşema yasağı' skandalını da destekleyen isimler arasında.

    Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçiminin en güçlü adayları olarak merkez sağın adayı Fillon ve aşırı sağ Ulusal Cephe Partisinin lideri Marine Le Pen gösteriliyor. Fransa'da henüz adayını belirlememiş olan iktidardaki Sosyalist Partiye ise kamuoyu yoklamalarında fazla şans tanınmıyor.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99