News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Uyum Dinozorluğu

10 Mart 2011, 22:09

Uyum Dinozorluğu

 

Hayat garip bir biçimde karmaşık. Bir yanda baharla birlikte tomurcuklanan yaşam bir yandan kabuğu kurumuş ve dökülmeye yüz tutmuş kara armut ağaçları... Bir yandan uyum tartışmaları bir yanda tersine göç. Bir yanda yaşlı Almanya bir yanda Almanya’ya genç istemiyoruz diyen dinozorlar.

 

Bir yanda uyum konusunda bugüne kadar meydanı kimsaye bırkamamış dinozorların bu konuda tek bilici olduğu tabusu... Diğer yanda bu tabuya dört elle sarılmış çaresiz kalabalıklar...

 

Hayat garip. Hayat meşakkatli. Hayat karmaşık... Hayat suksunlukla örtülmüyor. Almanya’da bir avuç Türk kökenli göçmen koskoca ülkenin en büyük sorunu yapılmış bir kere...

 

Afganistan unutulmuş. Ekonomik krizle yoksullaşan vergi mükellefi çoğunluk susmuş. Devlet bu paraları kriz tüccarlarına vermiş. Devlet kasalarını yoksula kapatmış, hırısza açmış. Bu söylemlerin hepsi “gelişen dünyayı anlamamak” olmuş. Hayat tuhaf. Hayat garip. Hayat taji-komik...

 

Bir avuç göçmen, birkaç ilçe, birkaç semt ya da mahalle, koskaca 300 bin kilometre kare içinde göze batar olmuş. Birkaç okul, birkaç yaramaz genç, bir avuç kavgacı kara kafalı adam... Evet bu göçmenlerin yüzde beşinden dolayı kimileri 1 milyon 300 bin kitap satmış, kimileri filmler çekip ödüller almış, kimileri medyatik olmuş, kimileri ihanet etmiş... Bir avuç sorunlu sosyolojik vaka nedeniyle koskoca bir UYUM ENDÜSTRİSİ kurulmuş.

 

Uyum kapısı ekmek kapısı olmuş. Kendi dinazorlarını üretmiş. Hayat garip. Hayat çelişkili. Hayat sitemkar. İnsan karmaşık bir meslele. Uyum ekmek kapısı olmuş, en iyi uyanlar ve uyduranlar, en az uyanlar ve uyduruanlara karşı... Bir yan sanaiyi kolu gibi çalşıyor. Usta başları köşleri tutmuş. Yüksek ideallerden, sağlıklı üretimden özeleştiriden, sürü toplumundan, cehaletten dem vuruyor.

 

Hayat çelişik. Hayat aksak ritim. Hayat bir bakışla biten ömür, hayat masum, hayat kirli, hayat cepte, hahat cepkende, hayat elden var sıfır, hayat mağdur, hayat burada da her rüzgara açık... Uyum dinazorları topuklarınıza bakıyor. Sevmiyor sizi, sevemiyor. Sevmeyecekler. Sevmezler. Sevmememiler. Çaresizlik bu.... Ya bir kötülük ederlerse?

 

Sahiden ederler mi? Bize onlar kötülürk ederler mi? Üç gündür ağlayan ve matem tutan sevgili kadıncağıza soruyorum bunu. Sen kaybetmenin ne olduğunu bilirsin. Bir kadın kalbi kadar kaybetme sancısıyla terbiye olan başka bir hakikat var mıdır? Sen bilirsin bunu. Bize, biz sıradan, işinde gücünde, hayatının peşinde insanlara bunlar kötülük yapar mı?

 

Bana diyor ki gözyaşını kurutup: Yapamazlar mı?

Onun göz yaşını alıp güneşe asıyorum. Sapsarı bir gerçek oluyor camda: Yaparlar sanki.  

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99