News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Terörün gölgesinde İngiltere seçimleri

07 Haziran 2017, 10:17

İngiltere’nin başkenti Londra’da meydana gelen terör saldırısı bütün gözleri 8 Haziran’da gerçekleşecek olan seçimlere çevirdi. Cumartesi günü Londra Köprüsü ve Borough Market’in bulunduğu bölgede yaşanan terör saldırısında 7 kişi öldü, 48 kişi de yaralandı. Saldırının araçla gerçekleştirilmesi ve seçimlerden önce yaşanması da dikkat çekiyor.

Son 13 günde 2 saldırı

Ülkede son üç ayda üç terör saldırısı yaşandı. DEAŞ ile bağlantısı olan gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılar, ülke güvenliğini tehdit etmeye başladı. Yaşanan terör saldırılarının seçim sonuçlarını da etkileyebileceği belirtiliyor.

Fark 1 puan

Ülkede yapılan son anketlere göre Başbakan May’in partisi olan Muhafazakâr Parti’nin oy oranın da büyük düşüş yaşanıyor. 8 Haziran’da yapılacak seçimler öncesi açıklanan anketlere göre, May’in partisi oyların yüzde 40’ını alırken, İşçi Partisi ise oyların yüzde 39’unu alabiliyor.

22 Mayıs’ta Manchester’da gerçekleşen terör saldırısının ardından Başbakan May’in büyük oy kaybettiği ortaya çıkmıştı. Manchester’da 22 kişinin öldüğü, 59 kişinin de yaralandığı konser saldırısının ardından Başbakan May’e olan güvenin yüzde 50’nin altına gerilediği ifade edilmişti.

Kampanya sürecinin başladığı Nisan ayında Muhafazakâr Parti, en yakın rakibi İşçi Partisi’ne yüzde 24 farkla önünde görünüyordu. 22 Mayıs’ta yaşanan saldırıların ülkede ortaya çıkardığı güvensizliğin ardından May’in partisinde büyük bir gerileme yaşandı.

Cumartesi günü Londra’da yaşanan saldırı ise bu güvensizliği daha da derinleştirmiş durumda. Son üç aydan beri terörün hedefinde olan ülkede bir yandan seçim kampanyası sürdürülürken, diğer yandan ise AB ile Brexit görüşmeleri için hazırlık yapılıyor. Londra ve Manchester saldırılarının gölgesinde seçimlere gidecek olan İngiltere’de sandıktan çıkacak sonuç ülkenin geleceği açısından da önem arz ediyor.

May'in liderlik sorunu

Nitekim May, Brexit öncesi seçimlere giderek sandıktan eli güçlü bir şekilde çıkmak istiyordu. ‘Daha güçlü bir liderlik’ parolasıyla sandığa gitme kararı alan Başbakan May’in planları DEAŞ’ın ülkede gerçekleştirdiği iki saldırı ile bozulmuş durumda. Perşembe günü ülkede yapılacak seçimlerde May’in liderliği kaybetmese de büyük bir yara alma ihtimali söz konusu.

Seçim öncesi güvenlik önlemlerinin artırıldığı ülkede, polis DEAŞ ile bağlantılı gruplara operasyon düzenliyor. Dün Londra’da düzenlenen operasyonda 12 kişi gözaltına alındı. Londra saldırısı sonrası konuşan May’de terörizmle mücadele edeceğinin sözünü verdi. May, seçimlerin ertelenmesi iddialarına ise karşı çıktı ve planlandığı tarihte yapılacağını açıkladı.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99