News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Derbiydi Derbider oldu!

20 Mart 2011, 12:51

Fenerbahçe-Galatasray maçları eski tadını vermiyormuş. Vermez. Cim Bom tarihe “Öğrenilmiş çaresizlik” sözünü altın harflerle yazdı. Hagi gözleri dolmuş basın toplantısında: „Nasıl oluyor, neden oluyor anlayamıyorum“ diyor. Dedik ya, öğrenilmiş çaresizlik... Bir Yeşilçam dramı sahnede, bir Emrah eksik: „Size teknik direktörüm diyebilir miyim?“

 

Galatasaray devletin bağışı TT Arena’ya çıkmış. Mutluluk duası yapıyor. Hafta içinde doldurşa geldikleri gibi onlardan beklenen olmuş ve saldırmışlar. Ne yapmış saldırırken? Bol faul yapmışlar. Servet böbrek ve kemiklere çalışıyor. Maç ilk yarının belli bölümlerinde ortada. Çok övünen Galatasaray aslında Santos’un saçmalığına kadar pozisyona dahi girmemiş.

 

Dos Santos Fos Santos olmuş.


Adam çizgide SALSA yapıyor. Savunmacı değil hücüımcu aklıyla topu ayağından çıkartmıyor, çaldırıyor. Gol de böyle geldi. Kazım sert ve düzgün vurdu. Aykut’a koştu yamuk yaptı.


Gol goldür ve Sezar’ın hakkı Kazım’a. Sonra ne olmuş? Galatasaray hucum mu etmiş? Bu kısmen ilk yarının bir yarısı için doğru. İkinci yarıda Fenerbahçe Semih’i Selçuk’un yerine aldı. İlk yarıda top kaybetme şampiyonu, orta sahanın zayıflamasına neden olan Selçuk çıkarıldı. Sakatmış. Çıktı. Sakatlığı çıkmış.

 

Fenerbahçe risk alıyor bu saatte. Hem orta sahadan adam eksiltmiş hem de hucum hattını ileri kurarak savunma güvenliğini tehlikeye sokmuş. Galatasaraylı yorumcular da Fenerbahçe pozisyon verdi diye taraftarlarını teselli ediyorlar. Fener'in sahasına geldikçe daha iyi oynadık diye desibel rekorunu kırıyorlar. Sibel’in haberi yok. Olsun kırsınlar. Bağırmakla sahalar aşınmıyor.

 

O saatte öyle ki bazen Lugano karşı ceza alanına kadar gidiyor artık. Yani evi terk ediyor. Lugo daha dönmeden top Fenerbahçe kalesine geliyor, kontra oluyor. Ancak bu risk Stoch’un girmesiyle biraz azalınca Galatasaray'da panik havası başlıyor. Galatasaray daha çok savunmaya yaslanıyor ve 1-1’e gelen maçı çevirmek için fazla bir plan kuramıyor. Fenerbahçe bu kez şansın da yardımıyla Alex’in yükselerek ancak arka gözle görünecek yerde olan ters köşeye topu gönderiyor. Kader yine ağlarını örmüştür...

 

Bu yarıda Ayhan- Kewell değişiklikleri (hatta buna Arda da eklenebilir) Cim-Bom’a yine yaramadı. Bu değişiklikler takımın hızını ve çevikliğini düşürdü. Buna bir de son otuz dakikaya nefesi yetmeyen kondisyonsuz Galatasaray takımını eklersek manszara anlaşılır.


Spesifik olaylara ve periyodalara bakarak maç Cim Bom’un hakkıydı diyenler yanılıyor. Çok saldıran değil iyi top oynayan ve taktik yapan kazanıyor. Fkata cim bomlu alışmış: Yine hakem, yine rakı ve şarap, yine Adnan Polat yine çimler, ecinniler, cinler, hurafeler suçlu... Yine Aziz Yıldırım 2-1 kazandı! Son 11 yılın analizini böyle yapmakla yine kadere boyun eğiyorlar.


Bir derbimiz vardı. Adı derbiydi. Şimdi o bir derbider oldu. Üzülmemek elde mi?

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99