News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Konforlu toplumuz...

30 Mayıs 2011, 21:44

Dikkat. Konforlu toplumuz. Mağduriyetin arkasına sığınarak nefes alıp verme konforundan başka konforlarımız da var. Örneğin çocuklarımızı canımız istedikçe „tokatlar“, keyfimize göre onlara „hakaret“ eder, tadımıza göre „aşağılar“ ve huzurumuza göre onlara şeker uzatırız.

Hem sever hem döveriz. Olmaz. Olmaz çünkü bu iki yöntem barışık değildir. Ama olsun, eşini malı mülkü gören insan çocuğunu da öyle algılar. Ona mübah gördüğünü diğerine de uygular. Böylece „Kendine güvensiz, agresif, tek tabanca, riski sevmekten başka çaresi olmayan“ çocuklar yetişir. Sonra da çıkar „Bu siyasetçilerin dili pek bozuk“ diye bizi yönetmek isteyen ve yönetenleri eleştiririz. Trafikte sudan sebeplerle kavag eden hatta cinayet işleyen psikopatları biz yetiştirmedik sanki. Ama olsun, biz keyfimize göre yetişir ve yetiştiririz. Yani alışkanlığımızı sorgulamayız. Keyfimizi kaçırmayız. Alışkanlıklarına yapışıp kalmak da bir konfordur.

E, kardeşim o adamlar da kadınlar da bir zamanlar çocuktu değil mi? Sen yaptın bunu. Sen indirdin tokatı, bastın kalayı. Sen dumura uğrattın onları. Yok biz konforuna düşkün toplumuz „Eee, nolmuş, büyüdü artık aklına başına devşirsin benim sorunlarımı çözsün“ Yok öyle yağma.

Konforlu toplumuz. Fedakarlığı imkanlarımızdan yaparız, eziyeti kendimize çekmeye razıyızdır ama daha ağır bir yük olan „sosyal çalışmayı“ yapmayız. Eziyet çekmek de bir bireysel tutumdur sonuçta. Onu bile sanki toplum için çekiyormuş gibi yutturmaya kalkarız. O nedenle „Saçını süpürge eden“ bizizdir. Konfora bak. Acındır kendini. Zavallığa yat. gel keyfim gel, halini başkası düşünsün!!!

Konfor demek lüks demek değil. Konfor demek halinden memnun olmak ve bu halini korumak için her imkanı kullanmaya kalkmak demektir.

Türkiye'de olduğu gibi Almanya’da da bu konforlu toplum halimizden pek bir şey kaybetmedik. Hala çocuklara devlet sahip çıksın, hala eti onun kemiği bizim, hala sorunlarımız yukarıda ya da dışarıdadaır!!! Her bir şeyden de o dışarıdakileri sorumludur. Biz böyle rahatlarız.

Ah bir kendimiz sorumluluk alsak da bir işin ucundan tutsak ya. Olmaz. Biz paşayız, beyiz, hak ettiklerimiz en iyi şeyler, biz en iyi şeylere layığız, şunlar bunlar olmasa hakkımız yenmese, yağmur yağmasa, kış gelmese, bu dertlerimiz olmaz zaten.

Aslında dünyadaki adalet terazisi binlerce yıldır bozuk. Aslında birçok yasal, ekonomik, sosyal meselenin altında bazen sınıf, bazen kültür bazen bizzat siyaset ve devlet vardır. Ama bunlar zaten genel meselelerdir. Zaten bireyin tek başına gücü yetmez. Ama birey bunları anlamak için konforundan feda etmek zorundadır. Birey en azından hayatını, çevresini, kendi gücü yettiğince etkiler ve dönüştürür. Ama bunun için çabalar, kendinden özveride bulunur. Üretmek ve ortaya koymak için çabalar.

Hayır bizim insanımız ya „Ademden beri böyledir“ diye sıvışır, ya da „devlet düzeltsin, Başbakanı boşuna mı seçtik“ vs. diye hamaset yapar. Sanki Başbakanı özel işlerini halletsin diye kendi başına seçti, hatta atadı. Bağırıyor „Hey, Başbakan, noldu bizim iş!“  Konforluyuz:Bizler hayata gelir gelmez haksızlığa uğramışızdır, bin şikayetle doğarız. Bu ölene kadar milyon olur. Kimse şu işin ucundan tut demesin, bin bahane bulur bir de bunu diyenin ayağını kaydırırız.

Olmadı. Hiç olmadı. Biz yarı okumuş, yarı cahil, yarı bilenlerin köşe başlarını tuttuğu, her ağzı laf yapanın toplumsal önder olduğu, hemen her işten anlayan on binlerce liselinin sokakları doldurduğu „her şeyden biraz“ anlayan ama „daha iyi anlayanı“ da „aptal eden“ bir toplumuz. Kolay değişmeyecek bu.

Yarı cahiller meslek öğrenmenin de kötü bir şey olmadığını kabul edinceye kadar değişmeyecek bu. Anne babaların paşa çocukları sokak çetelerinde, para otomatlarında, kahvehane ve iddia köşelerinde sürünmeye son verip bu yalancı paşalık ünvanlarını terk edinceye kadar, herkes kendi işini en iyi yapmayı bir onur sayıncaya kadar değişmeyecek bu.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99