News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Fenerbahçe ve Vurun Kahpeyeciler

07 Temmuz 2011, 22:46

Belli ki futbolda şike skandalı Fenerbahçe'yi vurdu. Laf kalabalığına gerek yok. Amaç Türk futbolunu temizlemek olsa operasyon Fenerbahçe merkezli olmaz, bataklığın tüm baronlarına yönelik olurdu.

Ortalık toz duman. Riya ve yalan. Manşetler kirli ve spekülatif. İnsanlar gazete sütunlarında hedef. Çarşaf çarşaf abuk subuk "yorumlu, kasıtlı manipğlatif haberler" Herkes doğrunun bir ucundan sarmaya başlıyor. Düzenbazlar ve işbirlikçiler hortladı. Anlaşılan bir şeyler "el değiştiriyor" ve "el değiştirecek" ama bu nasıl olacak? Demek bir yol açmak için korkunç bir toz kaldırıldı. Bulanık suda şikeci avlanıyor.

Maalesef futbol "ruh ve beden sağlığını geliştirmeye dönük bir oyun" değil. Tıpkı ekonominin tüm diğer sektörleri gibi... Bile bile lades dediğimiz, zaman zaman parçası zaman zaman istemesek de içinde, zaman zaman küsüp dışında olduğumuz ama asla bizi temsil etmeyen "endüstriyel bir oyun" futbol. Pazar keyfi yapsak da, forma aşkı desek de, sevdiğimiz bir çocukluk hasatlığımız, parmağımızdaki bir yara izi gibi bize özgü bir kalıt desek de durum aynı.

Bizim masalımızla futbol gerçeklerinin arasını kuran değerler bizim çocuksu değerlerimiz. Ama endüstri de bu değerlerimizi sömürmektedir. Oradan beslenerek milyonları döndürmektedir. İddia büroları sanki kumarın bir çeşidini meşru kılarken, kramponlara milyonlar ödenirken, her aşamasında tezgahların döndüğü bu "sektöre" bakıp masumiyetle futbolu sevdiğimizi söyleyemeyiz.

Kendimizi kandırsak da açıkça itiraf etmek gerekir ki tüm bu karanlık ve çirkin yanlarına, tüm bu duygumuzu istismar etmesine rağmen işin "eğlence kısmına" fit oluyoruz ve sosyal hayatımızın bir parçası olan eğlencenin ortasına topu dikiyoruz.

Tam da bu sırada şampiyon takımın başkanı göz altına alınıyor ve eğlence birden kabusa dönüşüyor. Aziz Yıldırım'ın gözaltına alınması, mahkum olması ya da suç işlemesi bizi pek bağlamaz ama konu orda kalmıyor. Polis 10 ay boyunca şampiyon takımı takip etmiş, etmiş  ve sonunda Aziz Yıldırım'ın yakasına yapışmış. Güzel. Ancak Türkiye'de her tür şike zenginliği varken, olayın gelip Fenerbahçe'ye dayanması operasyonun da aslında bu kulüp ya da onun başkanı ile çevresine dönük ve diğer meselelerin tali olduğunu gösterir. Şu ana kadar birkaç maç ve birkaç kulüp idarecisi ile sınırlı kalan ve ligi asla kapsamayan şike depreminin fay hattı sadece Kadıköy'den geçmiş ya da geçirilmiştir.

Kör olmayalım. Bu işten bazı kulüpler hiç yara almayacaklar ve bazı eller fena halde beslenecek. Ama sebep şike olmayacak. Türk futbolu temizlenecekse, yeni sayfa açılacaksa bu Fenerbahçe sırtından olmamalıdır. Ama böyle olacak gibi... Fenerbahçe kurban edilerek Türk futbolu ve onun diğer "Ağababaları" temizlenmiş olacaklar. Onlar Fenerbahçe'nin gölgesinde aklanmış olacaklar. Temiziz diyebilmeleri için bu yoldan gidiyorlar. Diyorlar ki "Efendim geçmişi aramaya ne gerek var, bundan sonrasına bakalım" Evet haklılar. Kurbanı keselim ve temiz sayfa açtık diye alnınıza kurbanın kanından birer damga vuralım. Allah kabul etsin!

Fenerbahçe ile yıkanmaya başlayanlar tarih karşısında geçmişlerini aklamadıkları için hep sorgulanacaklar. Fenerbahçe ise bu olay ve vesile ile cezasını çekiyor ve çekecek. Fenerbahçe cezasını çekerek aklanacak ama onun kirli suyuyla aklanmaya çalışan diğer "büyükler" ne yapacak? Onlar bu olayın arkasına gizlenip "temiz şikeci" olarak mı yaşayacaklar? Bugün tüm camialara "Temiz futbolsa, temiz sporsa kirli çamaşırlar dökülsün" demek düşer. Ama kimse buna yanaşmayacak. Kimse buna kanıt aramayacak. Kanıt mahkum edilmek istenen için aranacak.

Bu bu hikayede de kanıt "Mahkum edilmek için" aranmış görünüyor. Bazı çevreler futbola neden neşter atıldığının politik açıklamasını da yapacak yazılar yayımladılar. Meraklı okur bunları da takip etmelidir. Bu işin neden "Fenerbahçe" özelinde patladığını anlayacak daha birçok veri vardır.

Sonuçta şunu diyebiliriz: Fenerbahçe ikinci lige düşer. Aziz Yıldırım hem futbol hem diğer sektörlerden elini çeker. Bir süre tantana devam eder. Bir iki yıla fener lige döner. Birkaç yıl toparlanır ve yarışa girer. Beş yıl sonra şampiyon olacak iddiasına kavuşur. Bir kuşak ve onun çocuklarını ve mali gücünün yarıdan fazlasını kaybeder. Ama akıllarda şu soru asla çıkmaz: Neden bir yıl boyunca bu takıma tezgah kuruldu? Neden futbol değil de bazı isimler temizlendi? Neden herkes bu isimler ve Fenerbahçe vurularak şikeden temizlendiklerini düşündüler? Neden kirli çamaşırlardan Fener'inkiler gün ışığına çıkarıldı da diğerleri hala dehlizlerde duruyor? Neden Denizli maçında... neden kupa maçında... Neden Ulusoy kupayı... Neden Bursaspor kümeye düşürülmüştü... Neden Samsun Trabzon maçı... Neden Ankaragücü Galatasaray maçı... Neden.... Yok, önemli olan yeni başlangıçtır, gerisini karıştırmayalım, Fenerbahçeyi temizlersek biz de temiz-ligci oluruz. Evet hiç kuşkunuz olmasın bu herc ü mercten de "binsuratlılar" galip çıkacak ve bu neşteri atanlar da malum amaçlarına kavuşacaklar. Çünkü hiçbir başka alternatif yok!!!

Ha, tüm bunlara rağmen, bu tezlerimiz Fenerbahçe'yi bu işe alet eden yöneticisi olsun başka kişi ya da kurumları ya da bizzat kulübü korumak için mi? Asla. Bu yazıyı kaleme alan zaten oluşacak "karara" ve toplumsal vicdana saygılı! Fenerbahçe düşmesin, bilmem X Y Z zarar görmesin demiyoruz ki. Biz buzdağının görünmeyen yüzü ile bu neşteri atan operatörün elinin kime ait olduğunu ya da neden bu neşteri attığını, diğerlerinin de neden eteklerinin zil çaldığını anlatmaya ve anlamaya çalıştık.

Bu bir miladdır, bu bir yeni başlangıçtır, Fenerbahçe ceza almasa da Türk futbolu değişmiştir gibi "sahte" yorumlar yapanlar sadece "vurun kahpeyecilerdir"


News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99