News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

File maymunum dedirtmek...

16 Mayıs 2010, 14:05

Toplumsal değişim, toplumdal olaylar nereden bakılırsa bakılsın kendine has dinamiklere sahiptir. Bunu anlamak için önceden bir siyasi ideolojiye kayıt yaptırmak mecburiyeti yoktur.

 

Toplumsal dinamikler, sosyolojik değişimler, ekonominin hareketi, insan ihtiyaçları dinamiktir. Her dönem yeniden anlaşılmaya muhtaçtır. Almanya’da göçmen olgusu bunu anlamak için bulunmaz bir labaratuar özelliği gösteriyor.

 

Alman siyaset kurumu ülkedeki toplumsal dinamikleri anlamakta güçlük çekiyor. Bugün “küreselleşmeye” cevap vermeye çalışan liberal ve muhafazakar kesim, kendisi bir “yeni olgu” olan ve bu anlamda “tutuculukla” çatışan küreselleşmeyi selamlarken, bunun bir sonucu olan sosyal hareketleri anlamıyor.

 

Diğer yandan hem küreselleşmeyi anlamaya çalışan hem bununla birlikte olağanlaşan sosyolojik ve sosyal değişimi farketmeye çalışan sol da tıkanıyor. Çoğu zaman, özellikle Avrupa’da krize rağmen liberal ve muhafazakarlara “imdat” diye sarılan toplumlarda sağın yükseldiğine tanık olduk. Fransa ve İtalya ile başladı, Almanya ile sürdü, Macaristan’la ve en son İngiltere ile yeni halkalar ekleyerek “sağcılaştı”

 

Süreç bir paradokstan başka bir şey değil. Bir yandan “dünyaya açılmak” zorunluluğu, diğer yandan “kendi merkezine dört elle sarılma” ihtiyacı. Bu paradoks özellikle Almanya tarafından hem geç fark edildi hem tam kavranamadı. Küreselleşmeye acil bir cavap olarak ortaya çıkan “Avrupa Birliği” genişlemesi, bugün en korkulan şey haline geldi.

 

Almanya’nın klasik “ırka, kan bağına ve Alman olmaya” bağlı kültürel mantelitesi özellikle 1989 yılından sonra Doğu’nun Batı’ya akması, Rusalmanlar’ın dönüşü, ülkede önce “sığınmacılar” sonra “yabancılar” en son haliyle “Türkler”in yerleşik olduklarının en azından söylenmesi ile yirmi yıldır “kimlik” bunalımı yaşarcasına bir şaşkınlık içinde.

 

Çağın göç olgusu 19. yüzyıl milliyetçilik kafasıyla anlaşılır bir şey değil. Göç tüm çağlarda ve tüm toplumlarda olmuştur. Almanya’ya göçenler de hep vardı. Konu neden Türkler meselesinde tıkandı onu anlamak için birkaç doneye ihtiyaç var.

 

Türkler Almanya’nın son birkaç yüzyılda gördüğü göçmen unsurlarından çok farklı bir sosyolojik grup. Dil, din, görünüş, soysal davranışları ile “tamamen farklı” özelliklere sahipler. Diğer yandan post-migranten dediğimiz, modern çağ göçmenleri. Yani “Ülkeleri ile bağı sürekli kılan teknik ve soyal-kültürel iletişim, dolaşım, seyahat, yer değiştirme şansına sahipler. Küresl çağda da insan böyle bir varlık.

 

Hiçbir insanı din, dil kültür bağlamında “asimile etmek” mümkün değil. Bu nedenle ortaklaştırıcı kavramlar bulmak gerekiyor. İşte siyasetin kavrayamadığı şey de bu. Daha özel başlıklara girip millyetçilik ideolojisinin aynı zamanda kültürel, hatta bilime, sanata sirayet etmiş köklü bir olgu olduğu meselesine girmeyeceğim. Konuyu çağın dinamikleri ile açıklamak şimdilik yeterli olmalı.

Bir arada yaşama kültürü iki toplum türü için mecburidir: Bir, kendi içine kapalı bir sistemi olan dışlanmış kültüre aitlik. İki, iletişim, yer değiştirme ve dolaşım çağında kalıcı, dondurulmuş, tek kimliğe ve ideolojiye ikan edilmiş toplum yaratmak zor. Bundan birincisi “çağ dışı” kalmış ve toplumsal katliamlarla bile başarılamamış bir olgudur. Bunlardan ikincisi, katliamları bile anlamsız kılan bir tarihsel dönem yaşadığı için imkansızdır.

 

Biri tarih bilgisidir. Diğeri çağın bilgisi. Peki Alman siyaseti bu iki bilgiye rağmen neden bocalamakta ve sürekli çelikili tavırlar sergilemektedir? Çünkü Almanya birinci konuyu Nazi deneyimi ile TABU haline getirerek çözmüş, bunu bilince çıkarmakta tarihi atlamıştır. Yine Almanya bu nedenle ikinci konuyu anlamakta zorlanmaktadır. Dolayısı ile “göçmenler” olgusunu “göçmenler” üzerinden tartışarak çözmek fili ağaca bağlayıp “maymun olduğunu itiraf et” demekten başka bir şey değildir.

 

Göçmenleri tartışmak yerine, göçmelerle konuşmak, onları bu ülkede “oydaş” görmekle işe başlanabilir. Yani göçmenlerle konuşmak onları konuşturup kendi bildiğini okumak da değildir!

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99