News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

İslam Konferansı üç eleştiri

20 Mayıs 2010, 21:37

Alman İslam Konferansı'nın tartışmalı olmasında bazı hayati noktalar var. Bunların başında "Temsil sorunu" geliyor. Yani yapısal. Bu konu Maziere tarafından "Burası Almanya'da Müslümanların temsil organı değil" diyerek aşılmak istense de, bilinen o ki; bu konferans Almanya'da devletin muhatap alacağı bir Müslüman kurumun oluşmasına önayak olmayı amaçlıyor. Bu anlamda Maziere muhalafetten ve büyüm bazı Müslüman çatı örgütlerinden eleştiri aldı.

İkinci nokta içeriksel. Gerek Almanya Türk Toplumu gerekse Almanya Müslümanları Merkez Konseyi yükselen İslam karşıtlığını (İslam fobisi bize göre eskimiştir) çalışma proframına önermiştir. Ancak bu konu adeta Müslümanlar arasında kadın eşitliği ve Anti-Semitizm'le eş tutularak ve sadece bir kaç kelimiyle zoraki yer almıştır. Oysa İslam karşıtlığı günümüzde en kapsamlı ve yaygın politik aşırılık olarak gündemde. Bu konuyu ırkçılığın yeni biçimi olarak görmek de mümkün. Oysa bu da içerik olarak konferansın "önemsemediği" bir konu olarak algılandı.

Son bir nokta da daha önce İçişleri eski bakanı Wolfgang Schauble'ye yöneltilen "İslam konusunu bir "devlet güvenlik sorunu" olarak ele alıyorsunuz eleştirisi şu an daha ciddiye alınması gereken bir eleştiri haline gelmiş bulunuyor. Konferans'ta kabul edilen Çalışma Programı'Nın konuları İslam'ın bir sorun olarak algılandığı izlenimi veriyor. Oysa Maziere de daha önce Scahuble ve bugün Armin Laschet gibi İslam Almanya'Nın bir parçasıdır diyor. O halde İslam'ı bir "sorun" olarak değil, ülkenin bir unsuru, bir katılım prosesinin ana konusu olarak görmek gerekiyor.


News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99