News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Takiye Filmi: Dramatik ama...?

04 Haziran 2010, 06:40

Berlin 8. Türk Filmleri Haftası 3 Haziran’da “Takiye” filminin gösterimi ile başladı. Film gerek ismini aldığı “Takiye” gerekse senaryo gereği yaslandığı “içerik” bakımından öne çıktı. Dolayısı ile filmin sinemasal eleştirisi gölgede kaldı.

 

Filmin “bazı çevrelerden” tehdit aldığı Türkiye’deki basında da yer aldı. Konu, “Yeşil sermaye” ve özellikle Almanya’daki Türk kökenli inançlı Müslümanların dolandırılması üzerine kurgulanmış bir hikâyeyi işliyor.

 

Film belki de haklı olarak din istismarına dayalı bir dolandırıcılık hikayesini işleyerek toplumsal bir sorumluluğu yerine getirmek istemiş. Bu konuya parmak basan her girişim baştan sosyal bir kabul görüyor ve insanlar bu mağduriyetlerin arkasında durmak amacıyla hem filmin hikayesi hem mesajları hem de filmdeki “dramatik-trajik” sahnelerle bütünleşiyor.

 

Aristotales’nun “özdeşleşmesi” gerçekleştikten sonra filmin finaline doğru “hızlı” bir polisiye, kriminal bir hikâyeye dönüş başlıyor. Klişe gibi görünen “Gizli servis ve Hoca’nın buluşması” sahneleri oldukça tanıdık geldiğinden sinemasal açıdan pek fazla bir şey söylemiyor. Yeşil Sermaye’nin “Türkiye’ye götürülmesi, orada bazı partilerin desteklenmesi, milletvekilleri vb. tarafından kullanılması” iddiaları sadece sözel olarak, yani birkaç diyalogda geçerken işin içinde MİT ve Askeriye’nin de olduğu bazı sahnelerde gösteriliyor.

 

Tüm bunlar yapılırken büyük iddialar sadece diyalog ve lobilerde çekilmiş birkaç “buluşma” sahnesi ile hızlıca veriliyor. Kısacası iddialar bir iddia olmaktan, halk ağzında dolaşan birer efsane olmaktan öte bir alana taşınıp “İşte bu konunun perde arkası budur” anlamında bizleri ikna etmiyor. Mesele “yeşil sermaye” iddialarına inanmakla ya da inanmamakla ilgili değil. Mesele “Bu bir film, seyreden seyreder” diyerek tartışmayı kesmek de değil.

 

Çünkü bu film içerik olarak “gerçek olaylardan referans” alıyor. Dolayısıyla da insanlar kurgunun da gerçek olaylardan referans aldığını sonuna kadar göstermesi gerekiyor. Finale doğru ve final sahnelerinde başlangıçtaki “gerçek referanslar” tümüyle karmaşık ve anlaşılması zor “komplo” kargaşası içinde bitiyor. Filmin anlatım mantığıyla ilgili tek özel sahnesi, belki de konu gereği “Biz İslam dini ve inancını tartışmak için değil, bunu kullanan siyaset ve terör odaklarıyla uğraştık” mesajı veren filmin mağduru ve kahramanı “Metin”in tekrar namaza dönmesi sahnesidir. Burada inançlara saygı mesajı verilmiş oluyor.

 

Filmde Alman İstihbaratı ve polisinin çabası son derece iyi niyetli, Almanya’nın köktenci terör tehdidi altında olduğu, bu nedenle işin içine karıştığı algısı ortaya konuyor. Böylece Amerikan filmlerinden bildiğimiz “En sonunda, Amerika kazanır” mantığı burada da Alman olarak bir kelime değişikliği ile ortaya konuyor. Türkiye’de MİT, Asker, Siyaset, Cami, Kışla, Sermaye işin içinde iken Almanya istihbaratı sadece terörizmle ilgileniyor! Hatta bir istihbaratçı kadın “Metin’i” kiralık katilin saldırısından korumak için kendini feda ediyor.

 

Sonuç olarak film gerçekten din istismarını, siyaset-din ilişkisini, aile dramını çok daha mantıksal izleri olan bir kurgu ile daha temiz, daha hikâyeci bir şekilde anlatarak da hem Müslümanların kafasında bunu tartışabilir, hem mağdurların sesi olabilirdi. Zaten amacı bu gibi başlayan filmin konusu ilerleyen sahnelerde ucu açık komplolar, hızlı ve klişe bir polisiyeye, oradan siyasete vs. uzanarak “zeminini terk ediyor”

 

Gönül isterdi ki bu filmle birlikte gerçekten Müslümanlar “meseleyi” tartışabilsin.

 

İçerik ağırlıklı bu tartışmaya filmin sinemasal özelliklerini eklemek bu yazı için fazla olacaktır. Ancak herkes en azından filmin bu kopyasında, seslendirme, bazı sahnelerde geçişler, sinemasal “kareler” konusunda tatmin olmuş değil. Bunların nedeni belki yönetmenin özel tercihleri varsa anlaşılabilir ama biz bu tercihleri anlayıncaya kadar “buruk” bir sinema filmi izlemiş olarak hissedeceğiz kendimizi.

 

 

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99