News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Arınmak

24 Şubat 2012, 12:11

Dün Almanya en trajik günlerinden birini yaşadı. Dün Naziler tarafından  katledilen Enver Şimşek`in kızı Semiya Şimşek  bir tarih dersi verdi Almanlara. Almanya 1945 yılından beri hiçte yüzleşmek istemediği bir tarihle tekrar karşı karşıya geldi.  


O sessizlik başkaldırının ifadesiydi. Almanya Semiya`da kendi günahlarını gördü, kendi yarattığı resmi gördü. Almanya`nın resmi bu olmamalıydı. Çok acı bir ana tanıklık ettik dün.  Peki o zaman yıkık kilise neden duruyor Ku`damm`da. İbret kilisesi….. Neden soykırım anıtı yükseliyor Brandenburg kapısının yanı başında, neden ? Eğer insanlarımız gündüz gözü iş yerlerinde öldürülüyorsa, eğer eski Doğu Almanya`da yabancıların giremediği köyler, kasabalar varsa, neden duruyor o yapılar bir süs gibi!!! 


Nerede hata yapılıyor ?

Her 5 Alman gencinden 2`sinin yabancıları istemediği, her yıl binin üzerinde Neonazi şiddet eyleminin gerçekleştiği, iki Almanya`nın birleşmesi sonrası 182 göçmenin nazi cinayetleri sonucu can verdiği bir ülkede işler yolunda gitmiyor demektir. Siyasi kurumların, Eğitim kurumlarının, Medyanın ve Sivil toplum örgütlerinin kendini gözden geçirmesi gerekiyor.

 

Eğer bir uzlaşı kültürü istiyorsak, eğer Semiya`nın sözlerinin yüzümüze bir tokat gibi patlamasını istemiyorsak kendimize çeki düzen vermeliyiz. Dün kimse Avrupa`nın en güçlü kadını Angela Merkel`in yerinde olmak istemezdi. Merkel`in o acıyı yüreğinde hissettiğine inanıyorum.


O bizim de Başbakanımız. Semiya`nın dediği gibi "Almanya da bizim vatanımız" Tarihin belirli dönemlerinde  "Kırılma Nokta"ları vardır. İşte dün bir kırılma noktası yaşandı Almanya`da……..


Belki şu an bunu çok iyi hissetmiyoruz ama, bu depremin derinliklerine inince her şey çok daha net görülecek.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99