News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

AMADEU ANTONİO

06 Mart 2012, 10:32

Amadeu Antonio  12 çocuklu bir ailede   sömürge ve iç savaşlarla anılan Angola`da dünya`ya geldi.   Daha çocukken yoksullukla tanıştı. Portekiz sömürgesi olan ülke yıllarca Avrupa ve Brezilya`ya kan ve emek pompaladı. Ülkenin kaynakları yıllarca  yağmalandı. Sömürge dönemimden sonra iç savaş ve şiddet ülkede eksik olmadı. Sonrasında sosyalist bir idare kuruldu.


İşte Amadeu Angola`da yağmalanan, şiddettin kol gezdiği bu ülkede yetişti. Yoksullukla geçen yıllar Amadeu`yu bezdirmişti. O da diğer akranları gibi şansını Avrupa`da denemek istiyordu. Soğuk savaşın hüküm sürdüğü yıllardı. İki kutuplu dünya`da sosyalist blok`un içinde yer alan Angola`nın Almanya Demokratik Cumhuriyeti`yle yakın ilişkileri vardı. 


Amadeu bu ülkede çalışmak ve hatta kalmak istiyordu. Doğu Almanya`da çalışmak için iş başvurusunda bulundu. Umutları vardı. Kim bilir belki oradan Batı`ya geçer, kendine yeni bir yaşam kurardı. Ve  başvurusu kabul edildi. Sözleşmeli işçi olarak Angola`dan Doğu Almanya`ya gitti. 25 yaşındaydı.... 1987 yılında geldiği bu ülkede Doğu ve Batı`yı ayıran Utanç Duvarı iki yıl sonra yerle bir oldu. Amadeu Duvar sonrası Almanya´da kaldı, Angola`ya geri dönmedi. Birleşen Almanya`nın ona yeni fırsatlar sunacağına inanıyordu.. Evlenmişti, karısı hamileydi.... 1990 yılında 24 kasım`ı 25 kasım`a bağlayan o sinsi gecede Amadeu  ölüm kalım savaşı vereceğini nereden bilebilirdi ki? Brandenburg Eyaleti`ndeki Eberswalde kasabasında 50 Neonazi o kaypak gecede Amadeu ve arkadaşlarına beyzbol sopalarıyla saldırdı. Amadeu  başına aldığı darbeler sonucu yoğun bakıma alındı…


Amadeu 11 gün boyunca inatla yaşam savaşı verdi, ama parçalanan beyni vücudunu daha fazla taşıyamadı ve ölüme yenik düştü; bir kere daha ölüm kazanmıştı. Hastane odasında can verdiğinde 28 yaşındaydı.Bugün yaşasaydı 50 yaşında olacaktı. Onun hiç göremediği oğlu bugün 21 yaşında. Nazi terörü arkasında acılı bir eş ve babasız büyüyecek bir çocuk bıraktı.. Bu olay sonrası Nazi teröristlerin kaç yıl hapis cezası aldıklarını biliyor musunuz ? 4 yıl !!!!


Bir insan yaşamına 4 yıl.... Amadeu Antonio iki Almanya`nın birleşmesinden sonra Nazi terörünün ilk kurbanı oldu.  Amadeu Antonio Vakfı ise onun adını yaşatmaya çalışıyor ve inatla ırkçılığa karşı kararlı mücadelesini sürdürüyor. Duvar`ın yıkılışından günümüze 182 kişi Nazi terörüne kurban gitti. Daha ne kadar kurban vereceğiz bu ülkede! Mehmet`ler, Hasan`lar, Yorgo`lar, Pietro`lar, Amadeu`lar  yaşasın. Onlar yaşasın ki bu ülkede yaşamak için umudumuz olsun.

Unutmayın, bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmektir... 

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99