News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Adı Mehmetti.....

28 Mart 2012, 12:08

İç Anadolu`nun kıraç, bozkır topraklarında bir köy de doğmuştu.

Derme çatma bir evleri vardı, kışın donar, yazın sıcaktan kavrulurlardı.

Kavruk, çelimsiz bir çocuktu. Bir anası vardı ona kol kanat geren, o da iyice yaşlanmıştı.

Babası erken ölünce annesi bir daha evlenmemiş, o da bir evin tek çocuğu olarak kalmıştı.

Kendi köyünde garipti. Bir yavuklusu bile yoktu. Yirmi yaşındaydı.

Aslında o Anadolu`daki binlerce gençten biriydi. Ezilmiş, horlanmış, itilmiş ve unutulmuş bir kuşağın silik bir üyesiydi. Hayatında denizi görmemişti. Sadece televizyon`dan izlemişti mutlu azınlığın yaşamlarını. Ona o kadar uzaktı ki o yaşamlar, hayal bile etmezdi.

Yarı aç, yarı tok yaşardı. İlkokuldan sonra okumamış, daha sonra  okutanı da olmamıştı. Ve bir gün unutulan bu genç hatırlandı. Vatan borcunu ödemeliydi. Zaten o da askere gideceği günü iple çekiyordu. Adam olacak, köyünün dışında başka yerler görecek ve karnı doyacaktı. Belki de "Askeriye"de kalır, kalan eğitimini orada tamamlardı. Kim bilir belki İstanbul`u da görürdü. Boğaziçi`nde dolaşır, Heybeliada`da faytona binerdi. Gerçi hangi parayla binecekti faytona. Ama hayal kurması bile güzeldi. Ve o gün geldi çattı… Üniformayı okşayarak aldı eline. Gururla giydi. Artık o bir asker olmuştu…. Yemekler boldu, disiplin vardı ve daha bir sürü şey. Ama askerliği sevmişti. "Üç öğün yemek yiyorum. Haftada bir banyo yapıyorum" diyordu arkadaşlarına. Hiç bu kadar çok arkadaşı olmamıştı. Mutluydu…

Doğu Anadolu`da bir karakolda görevliydi. Umutları vardı ta ki o hain mermi gelip onu bulana kadar… Daha yirmi yaşındaydı. Oysa daha Boğaziçi`nde gezecek, Heybeliada`yı faytonla dolaşacaktı. O bunları hiç yaşamadı. Türkiye`nin zenginliğinden hiç pay almadı.

Bu ülkenin cefasını çekti ama, sefasını süremedi. O en ağır bedeli ödedi, canını verdi. Onun yüreği o hain mermiyle paramparça olduğunda, Türkiye`nin diğer yakasında, Bodrum`da sahilde partiler düzenleniyor, son model yabancı jiplerle Bağdat caddesinde gençler turluyor, mutlu azınlık pastadan aldığı payı büyük bir iştahla yiyordu. Oysa o köyünden çıkmamıştı, çıkamamıştı, yaşamamıştı bu hayatları. O bedel ödemek için doğmuştu bu kıraç topraklarda. Kerpiç evinde  yarı aç, yarı tok yaşam savaşı veren Mehmet artık yoktu.  

Azgın mutlu azınlıksa yaşıyordu, yaşıyordu ve yaşayacaktı. Onların yaşaması için birilerinin ölmesi mi gerekiyordu ?  

Mehmet artık Mehmetçikti...

 

 

 

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99