News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Salih Çavuş`un İzinde

03 Nisan 2012, 15:04

Salih Çavuş Bolu`nun Mengen ilçesinden çıkmıştı yola. Ailesi Osmanlı-Rus savaşında Kafkasya`nın zorlu coğrafyasından Mengen`nin Seyre köyüne yerleşmişti.

Barut kokan yıllar... I. Dünya savaşının kan emen toprakları. Osmanlı doğuda, Osmanlı batıda, Osmanlı  kuzeyde, Osmanlı  güneyde... Her yerde savaşıyor.

Anadolu`nun yiğitleri kan pompalıyor ülkenin her bir yerine. Büyükdedem daha ondokuzunda, eşi üç aylık gebe. Vatan ayağımızın altından kayıyor, durdurmak gerek, temiz toprağımız kirlenmemeli.

Çocuğunun doğumunu göremeden köyünü ve  eşini bırakıyor.

Çanakkale`de amansız bir savaş sürüyor. Bir tarafta dünya`yı sömürerek semirilmiş emperyalist batılılar, diğer tarafta vatanını savunmaktan başka çaresi olmayan yiğit Anadolu delikanlıları. Yiğitlerin savaşı bu!Karşıda Anzak askerleri. Dünyanın öbür ucundan gelmişler Anadolu`nun boğazını sıkmaya, soluksuz bırakmaya. Çağının en modern ordusu, giyimleri kuşamları yerinde, silahları dönemin en iyisi, karşılarında ise yarı aç, yarı tok savaşan, yaz kış aynı üniformayı giyen, ayağında çarık, ama yüreğinde iman gücü olan bir ordu. Tutuşuyorlar savaşa! Seddülbahir, Arıburnu, Conkbayırı, Anafartalar ve Anzak koyu.... Belleğime kazınmış bu isimler sanki birer masal kahramanı gibi. Huzur veriyor bu isimleri duyduğumda, her biri bizi anlatıyor aslında.  Arıburnu,  Conkbayırı, Kumkale, Kirte, bir  ulusun doğuşu! Beni ben yapan bu coğrafyanın her karışını ezberlemek istiyorum, Conkbayırı`nda güneşle doğmak, Kitre`de toprağa karışmak ve Arıburnu`nda dirilmek istiyorum. Salih Çavuş`un izini sürmek istiyordum. Neler yaşamıştı, nasıl gelmişti Bolu`dan Çanakkale`ye, eşinden, köyünden nasıl kopmuştu. Ayrılırken onları bir daha hiç  göremeyeceğini düşünmüş müydü? Doğmamış çocuğunu hayal etmiş miydi? Mengen`in yeşil dağlarında özgürce dolaşacağı günlere inanmıştı o. Ailesiyle insanca yaşayacağı günlere inanmıştı. O şehit olmaya inanmıştı. Gelibolu yarımadasında büyük dedem`in Anzak askerleriyle boğazlaştığı yerdeyim. Tarih 19 Mayıs 1915. Sabahın ilk ışıklarıyla  Türk hücumu başlıyor Arıburnu`nda. Mehmetçik kararlı, söküp atacak düşmanı. Kırılsa da sökecek düşmanı. Cephe gerisi yok. Her yer cephe... Anzaklar kararlı. Başlarındaki İngiliz komutan kırıyor Anzaklar`ı. Amansız bir tutuşma başlıyor. Kan, et, ter, kol, bacak, haykırış, süngü, kurşun, boğuşma... Akşama kadar sürüyor boğazlaşma. Anzaklar geri çekiliyor, ölüleri oracıkta Türk siperlerine bakıyor.  İlk hücumda dedem siperden fırlıyor. Göğüs göğüse bir tutuşma. Silahlar susuyor, merminin yerini süngü alıyor. Büyükdedem usta süngüde.  Ta ki o mermi gelene kadar. Bir anda kararıyor her şey. Eşini, köyünü düşünüyor,  "yok, yok bu böyle olmamalı diyor, yok ben ne derim eşime”

Utanıyor "ben ne derim onlara" Karışıyor toprağa...19 Mayıs 1915.

Binlerce ocağın söndüğü o karanlık 19 Mayıs`da, Salih Çavuş şehit oluyor.

19 Mayıs`ta 19 yaşında bir yiğit!

Benim büyükdedem gibi yüzbinlerce yiğit Anadolu genci bu savaşta yitiyor, karışıyor Çanakkale`nin kan emen topraklarına. 

Salih çavuş bugün Anzak askerleriyle koyun koyuna yatıyor.

Belki de Salih Çavuş Anzak askeri John ile fısıldaşıyordur; “Nasıl kıydık birbirimize? Ne işin vardı John Çanakkale`de? Ne istedin bizden? Neden öksüz bıraktın Eminemi, neden? Benim kızım öksüz büyüdü. Ne çok isterdim torunlarımı tanımayı. Onları koklamayı ne çok isterdim. Ya sen John, hemen yanımda yatıyorsun, hem de ana toprağından binlerce kilometre uzakta. Seninle karıştık bu toprağa John. Neredeyse bir asırdan beri et ile tırnak olduk John. Keşke yaşasaydık John. Seni binlerce kilometre uzaktan bu cehenneme gönderen uygar (!) politikacıların istemedi bunu John… Keşke yaşasaydık John”

Keşke!!

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99