News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Yaşamak zahmetli bir iştir

03 Nisan 2012, 13:57

Kafamızı kahvehanelerin miskin kokusundan, aylak aylak gezindiğimiz ama çiçeğini, böceğini, ağacını tanımadığımız parklardan, uyuklayarak oturduğumuz koltuklardan ve çene yarışına girdiğimiz her günkü sıradan konulardan biraz farklı bir noktaya çevirsek şunu anlamak mümkün olacak: Hayat başka türlü de yaşanıyor!

Fakat hayat zahmetli bir iştir. O çok sevdiğimiz çayı hüpletmek için yüzlerce dudak kasının harekete geçmesi, elin kolun şöyle bir inip kalması gerekiyor. Zahmet soluk almakla başlıyor. Fakat bu normal ve her an yapılarak bir alışkanlık haline dönmüş şeyleri pek zahmet olarak görmeyiz. Onlar mecburi beden hareketleridir. Yani insan alışkanlıklarını zahmet olarak görmez. Düşünün ki her gün bir bardak çay içmeyi yeniden öğrenmek zorunda olsaydık ne kadar zahmetli bir iş olurdu şu çay içmek. Şeker karıştırmak da fena bir antrenman olmazdı o zaman.

Her gün yeniden çay içmeyi öğrenmek zorunda kalsak çoğumuz bu çay içme zahmetine de katlanmazdık. „Of ya, şimdi gene başla şu bir yudum çayı içmek için yok şu hareketi yok bunu yeninden çalış, çekilmez kardeşim her sabah bu!“ Değmezdi değil mi? Oysa insan alışkanlıkları yüzünden daha çok zahmet çekmek zorundadır. Örneğin her alışkanlık zamanla yerini yeni şartlara bırakmak zorundadır. Alışkanlıklar değişmek zorunda kaldıkça da yeniden çaba göstermek gerekir. Bu da yeni zahmetler demektir.

Alışkanlıklarını değiştiremeyen insanlar zahmetten bir süre kaçarlar. Her kaçış gibi bu zahmetten kaçışın da bir sonu vardır. Kaçılan zahmetler bir gün karşımıza ya ceza olarak, ya daha büyük yükler olarak ya da daha büyük yılgınlıklar yaratarak gelir. Sonra da zorlanırız. Zor ise oyunu bozar. Yani hayatımız birden alt üst olur. Hayatın akışı değişir, zor hükmünü sürmeye başlar.

Hayat zahmetli bir iştir. Boş inançlar, kuru hayaller ve geleceğin belirsiz riskleri altında bu zahmetleri çekmeyen insanlar daha büyük sorunlar yaşarlar. Fırçalanmayan diş çürür, gidilmeyen yol kapanır, yaşanmayan aşk tükenir, öğrenilmeyen bilgi uçar… İnsanlarımızın en ciddi sorunu alışkanlıklarına olan tutkularıdır. Oysa alışkanlıkların bizi örten sıcak battaniyesi altında her mevsim yatmak imkânsızıdır. Başımızı çıkarmak, doğanın yüklediği zahmetleri bizim alışkanlıklarımız kadar önemli işlerimizden saymak gerekir.

Günü yaşamak, ne olacaksa olsun kayıtsızlığı, yarın ola hayır ola tavrı zahmetten kaçma tembelliğinden başka bir şey değildir. Çocuklarınızı okutun, işinizde sadakat gösterin, gelecek için somut düşünceleriniz olsun, bugün kendiniz için iyi bir şey yapın. Bir gazete okuyun, kahvaltıda çocuklarınızla sohbet edin ve çiçekleriniz solmuş mu bir göz atın. Bu kadar zahmet eziyet demek değildir.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99