News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Türkiye ve Çin

15 Nisan 2012, 23:23

 

Türkiye ve Çin… İki ülke… İki büyüme rekoru… Geçen sene  en çok büyüyen iki ülke; Türkiye ve Çin... İki ülkenin toplam ticaret hacmi 25 milyar dolar. Yeterli mi? Elbette değil.  25 milyarlık ticaret hacminde ibre Çin`den yana, hem de açık arayla. Biz Çin`e sadece   2,5 milyar dolar tutarında ihracat yapıyoruz… Daha açık bir ifadeyle biz Çin`e 1 liralık mal satarken, Çin`den 9 liralık mal alıyoruz… Zaten Başbakan Recep Tayip Erdoğan`da Çin temaslarında  bu konuya dikkat çekti.. “Bu dengesizliği acilen kapatmamız gerekiyor” diyen Başbakan Erdoğan bu konuda işadamlarına önemli rol düştüğünü vurguladı. Başbakan Erdoğan`ın  önemli bir işadamı gurubuyla gelmesi de bunun bir kanıtıydı.  Çin gezisine Başbakan`ın Sincan Uygur Özerk bölgesinden başlaması da önemli bir mesajdı… Başbakan Erdoğan Urumçi`de yoğun bir ilgiyle karşılandı… Bir sevgi seliydi adeta… 27 yıl sonra bir Türk  Başbakanı  Çin`deydi.. Başbakan Urumçi`de  Ekonomik ve Teknolojik Kalkınma Bölgesi’nde üretim yapan yenilenebilir enerji firmalarını ziyaret etti.  Sonra Pekin`e hareket edildi. Burada bir dizi anlaşma yapıldı. ‘Nükleer Enerjinin Barışçıl Amaçlarla Kullanımına İlişkin İş Birliği Anlaşması’, karşılıklı kültür merkezleri kurulması, TRT ve Çin resmi televizyonu CCTV  ve  Çin Ulusal Yayın Grubu ile Turkuaz Dergi Grubu arasında işbirliği anlaşmaları…. 

Arkasından Şangay... Şangay Çin`in yükselen yıldızı… Dinamik yapısıyla Çin ekonomisinin lokomotifi. Çin`in en önemli ticaret merkezi…Başbakan Erdoğan, Şangay temasları kapsamında Şangay Uluslararası Araştırmalar Üniversitesi’nde Türkçe Bölümünün resmi açılışını yaptı.

Şangay`daki Türkçe bölümü kültürel olarak iki ülkeyi  daha da yakınlaştıracak…

Diğer önemli konular ise; Yatırım ekonomisi  ve Turizm…

Başbakan Erdoğan Türkiye`nin  her alanda Çin yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu dile getirdi ve Çin yatırımcıları Türkiye`ye davet etti. Ve turizm..  Her yıl Türkiye`ye 100 bin civarında Çin turist geliyor. Türkiye`nin turizm potansiyeli göz önüne alındığında bu çok küçük bir rakam.. Önümüzdeki yıllarda Türk turizmciler bence Çin turistlere hazır olsunlar. Rusça ya da Almancanın yerini Çince alabilir.

Çin ziyaretinde sevindirici gelişmeler oldu. Milyar dolarlık anlaşmalar imzalandı.

Bartın-Amasra'da yerli taşkömürü ile kurulacak olan 1.320 megavatlık termik santral anlaşması.

Teknoloji transfer, proje dizaynı anlaşmaları.

600 MW rüzgar enerjisi üretme anlaşması..

Demir köprü malzemeleri, demiryolu ekipmanları alanlarında ortak üretim gerçekleştirme anlaşması.

350 milyon dolar tutarındaki  güneş panelleri üretim anlaşması. Bu paneller Türkiye`de üretilecek.

Bu yıl Türkiye´de “Çin Kültür Yılı” kutlanıyor… Önümüzdeki yıl ise Çin`de “ Türk Kültür Yılı” kutlanacak…

Bu ziyaretin Türkiye - Çin ilişkilerine gelecekte her açıdan olumlu yansıyacağını şimdiden söyleyebiliriz. Küreselleşen dünyamız artık  doğuda şekilleniyor…  Tarihsel bağları olan  iki ülke bir çok alanda ortak hareket edebilir, bu sinerji her iki ülkenin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine ivme kazandırabilir. Eğer Türkiye küresel bir oyuncu olacaksa bunun yolu Asya`dan geçiyor…

Unutmayın, güneş doğudan doğar.

 

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99