News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Cinayet Meçhul Kalırsa

29 Nisan 2012, 23:38

Beş Nisan 2012’de Burak Bektaş 22 yaşında iken bir saldırı sonucu öldürüldü. İki arkadaşı da yaralandı. Ağır. Uzun süre hastanede kaldılar. Hayattalar. Saldırgan 5 kişilik genç grubun üzerine ateş açtı. Boyu 1.80’in üzerinde, ten rengi açık. Kızılderili tabiriyle soluk benizli. Kafasını kapatmış, gece yarısını geçiyor saat. Tanınmıyor, eşkal belirsiz.

Birçok insan olayın bu kadar „esrarengiz“ kalmasından kuşkulanıyor. Kimse açık açık bağıramıyor ama insanların ağzında „Gene ırkçılar yaptı“ fısıltısı dolaşıyor. En ufak bir „terslik anında“ akla ırkçılar ve cinayetleri geliyor. İnsanlar tedirgin, endişeli ve fazlasıyla hassas durumda.

Bu hassasiyeti anlatan en açık resim Burak için yapılan yürüyüşte yaşandı. Günlerden Cumartesi. Saat 14.00. yere Johannistaler Chaussee. Y. K isimli genç Facebook hesabından arkadaşlarını „protestoya“ davet etmiş. Buna ilgi gösterenlerden bir kaçı Berlin’de sağcı olduğu bilinen bir politik gruba üye. Çağırıyı yapan Y.K ile temasa geçiyorlar. Beraber organize etmek istiyorlar. Y.K önce polise yürüyüş izni için başvuruyor: Herrmannplatz’tan Kreuzberg’e.

Polis “gerekçesiz” olarak başvuruyu reddediyor. Burak Bektaş’ın cenazesinin kaldırıldığı gün Naziler'in yürüyüşüne izin veren polis „Birlikte huzur içinde yaşama ve şiddete karşı“ olan masum ve politik içerikten uzak bu talebi geri çeviriyor. Devreye Freie Waehler grubundan iki kişi girip Johannistaler Chaussee için izin alıyor ve Y.K’ya „Bizi izin aldık“ diyorlar. Böylece Y.K da yürüyüşü ilan ediyor. Bu garip hikayenin arkasında ne var bilen yok. Söz konusu iki Alman „Biz sadece yardım etmek istedik“ diyerek idare ediyor durumu.

Yürüyüş başlıyor. Baba Ahmet Bektaş „Cinayet aydınlansın diye, unutulup gitmesin diye geldim, biz organize etmedik ama bu olayın unutulmasını istemiyoruz“ diyor. Polisin o ana kadar bir gelişme aktarmadığını söyleyen baba gibi amca Mustafa polisin sessizliğini koruması ve taleplerine hala cevap vermemesini „Bekliyoruz yapacak bir şey yok“ diye çaresizce açıklıyor. Gösteri sonunda amca da „Komşularımızla huzur içinde yaşamak istiyoruz“ diyor. Bilinen ve acı veren tek gerçek ise „Katil aramızda!“ cümlesi. Her an her yerden bir silah patlayabilir korkusu ciddi bir korku.

Yürüyüş ilerliyor. Sloganlar Burak ve „Huzur için“ atılıyor. Gençler „Biz Almanya’yız, biz Berlin’iz“ diyorlar. Rudower Strasse’de ıssız ve geniş caddelerde adeta „kentin en huzurlu caddelerinden birinde yürüyen gruba üç dört katlı villa ve apartmanlarında oturan Almanlar bakıyor. Üçüncü kat. Omuzları açık yazlık bir elbise giymiş sarışın bir kadın ve bir arkadaşı balkondan yürüyüş yapan grubu „iphone“u ile videoya kaydediyor, belki de resimliyor. Birbirlerine bir şeyler anlatıp parmakları ile 400 kişilik kalabalığı işaret edip gülüyorlar. Kıkırdıyorlar. Kalabalıktan bir grup bu „alay“ mizansenini fark ediyor. Balkona doğru koşup öfkelerini dile getiriyorlar. Grup uzaklaşınca bir polis gidip balkondaki sarışınla konuşuyor. Kadın içeri dönüyor. Sonra tekrar balkonda.

Bu olayın önemi gösterici bir grupla balkondaki iki kadın arasında çakan kıvılcımdır. Alay edildiklerini düşünen bir gruptan bir kadın Alman kadını kastederek „Hem bizi öldüreceksiniz tek tek hem alay edeceksiniz, gelmeyim oraya“ diyor. Burak’ın öldürülmesi ile ırkçı cinayetler arasında bağlantı kuranların sayısı belki artmıyor ama insanların inancı gittikçe sağlamlaşıyor. Esrarengiz olan, meçhul olan bu durum gerçek boyutlarıyla hiçbir cinayette olmadığı kadar aydınlatılmak zorunda. Burada „formalite ziyareti“ ile aileye güven verenlerin, kurumların da bu olayın küllenmesine izin vermemesi gerekiyor. Şimdiden Meclis’te soru önergeleri verilmiş olmalıydı.

Cinayet meçhul kalırsa bu ırkçı terör hanesine yazılmak zorunda. Bunun başka yolu yok. Irkçı terörle ilgisi var ya da yok, bu o kadar da önemli değil. Meçhul kaldığı sürece eski cinayetler hatırlanacak en azından göçmenler arasında güvensizlik o derin kuşkuyu inanca çeviremeye hizmet edecek. Mesele de budur. İnsanları bir boşluğa inandırmak, bir meçhule ikna etmek imkansızıdır.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99