News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Nazi Cinayetlerinde Politik Durum

12 Mayıs 2012, 12:57

Almanya’da sayıları 180 ile 190 arasında verilen Neo-Nazi terörüyle işlenen cinayetlerin neden ve sonuçları Alman toplumunun geleceğinin nasıl şekilleneceğini ortaya koyuyor. Bir çeşit Alman Susurluk’u denen NSU (Nazi-Untergrundorganisation) 8’i Türk, biri polis ve biri Yunan kökenli 10 kişiyi katletmişti. Bu Susurluk benzetmesinin altında olayın „tesadüfen ve kendiliğinden, kazaen“ ortaya çıkmasından daha ciddi benzerlikler yatıyor.

Alman NSU skandalı Türkiye’deki Susurluk’un siyasi amaç ve etkileri, organize yapısı, devlet içinde devlet yapılanması oluşu ile örtüşen özelliklere sahip. Bu da Almanya’nın „Bir göçmen ülkesi“ olması ile önem kazanan ve küresel dünya ile bütünleşen sosyal dönüşümüne dayanan stratejik yaklaşımların neler olduğuyla ilgili soruları gündeme getiriyor. NSU’nun arkasında duran güç bu sosyal dönüşüme yön verme çabası gibi stratejik bir temele dayanan bir siyasi amaç mı güttü? Küresel, ulusal, Irkçı, liberal sınıf ve siyaset güçlerinin çatışmasında kendine destek bulan Nazi örgütlenmesi bu siyasi tercihlerde bulunan arka plandaki güçlerin maşası mı oldu? Bu güçler hangi siyasi ve bürokratik kurum ve kişilerle ne tür ilişki içindeler? Aydınlanması zor ve belki de imkansız görünen „arka plan“ bu mudur? Sormaya devam etmek gerekiyor.

Daha somut verilere gelecek olursak: Almanya’da Nazi Dönemi’nden (Resmi 1933-1945) sonra ve yüzyılın en büyük „kriminal olayı“ denen cinayetler tartışılmaya devam ediyor. Federal Alman Meclisi’nde kurulan bir Araştırma Komisyonu 10 ve 11 Mayıs tarihlerinde 3. kez toplandı. Toplantıda dönemin Nürnberg-Führt Başsavcısı Dr. Walter Kimmel ve BKA (Bundes Kriminalamt) polisleri dünlendi.  Tüm bilinen olaylar dışında üç önemli nokta ortaya çıktı.

1)   2004 yılında BKA cinayetlerin kendisi tarafından ve federal düzeyde araştırılmasını istemedi.

2)   2006 yılında benzer şekilde konu masaya geldi. Yine aynı zamanda iki kez de „Aşırı sağcı eylem“ yüksek sesle konuşuldu. Ancak „dikkate alınmadı. Yine Federal düzeyde bir araştırma bu kez BKA 'nın kabul etmesine rağmen „siyasilerin de“ gerek görmemesi üzerine soruşturma lokal kaldı. Beş savcı ve altı emniyet birimi tarafından farklı farklı soruşturmalar sürdürüldü.

3)   Eylemde aynı silah kullanılmasına rağmen ve eylemde kullanılan silahın türü ve kayıp 8 silahın olduğu tespit edilmesine rağmen İsviçre’de satılan bu silahın araştırılması 3 yıl sürdü.

4)   Polis Nürnberg’te bilgi toplamak amacıyla döner büfesi açtı. Türklerin arasına sızarak bilgi toplayacak ve muhtemelen Türk olan işbirlikçi bu iş için altı ay döner büfesi işletti. Yine polis 2 yıl boyunca Ruhr Bölgesi’nden Türk ve Araplardan oluşan en az 3 kişiyi zanlı olarak izledi.

Bu detaylardan son üçü yeni iken, polisin  döner büfesi açtırdığına dair bilgi Araştırma Komisyonu’na yeni geldi. Yani dosya bilenmesine rağmen ancak 3. oturumda ortaya çıktı!

Meclis Araştırma Komisyonu kendisini NSU cinayetleri ile sınırlandırdığından geri kalan 170’den fazla cinayeti (Son 20 yıl içinde Naziler tarafından işlenmiş) takip edemiyoruz. Bunlardan çoğu zaten polis kayıtlarında Nazi cinayeti olarak yer almıyor!

Meclis Araştırma Komisyonu 24 Mayıs tarihinde de dönemin Bavyera İçişleri Bakanı Günther Beckstein’ı dinleyecek. Bu noktada gözden kaçmaması gereken önemli bir kişi de yine dönemin İçişleri Bakanlıklarını yapan SPD’li Otto Schily ve daha da önemlisi cinayet soruşturmasında siyasi nüfuzu olma ihtimali tartışılan şimdiki Maliye Bakanı Wolfgang Schauble. Yalnızca Günther Beckstein’ın değil bu üç siyasi aktörün de „Meclis Araştırma Komisyonu’nun karşısına çıkması gerekmektedir.

Buraya kadar verilen somut bilgiler bazı Alman siyasilerinin yapmaya çalıştığı gibi olayın „Federal polis ile eyalet polisi arasındaki yetki ve ehillik tartışması arasında gözden kaçmış“ sebeplerden dolayı cinayetlerin aydınlatılamadığı teorisi çocukçadır. Çünkü bildiğimize göre cinayeti ısrarlı bir şekilde ve ipucu olması, bazı polisler tarafından masaya konmuş hipotezlerde yer almasına rağmen başka bir ihtimali dahi düşünülmeden cinayetlerin „Türker'in kendi işi“ olarak gösterilip bu şeklide çalışma yapılmasıdır. Diğer ihtimallerin hesaba katılmamasını anlamak imkansızdır.

Bu süreçte Nürnberg-Führt Başsavcısı’nın, Günter Beckstein ve Wolfgang Schauble ile başta Hessen Eyaleti İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmayı lokal bırakacak tavırları da dikkat çekmektedir. Meclis Araştırma Komisyonu toplantısından sonra tanık olarak dinlenen Dr. Kimmel’in açıklamalarını yorumlayan Meclis Araştırma Komisyonu üyelerinden Yeşiller Partisi temsilcisi Wolfgang Weiland „Polis davanın birleştirilmesini iki kere gündeme getirmiş olmasına rağmen bu savcı (Kimmel) her türlü girişimi engellemiş“ dedi. Savcıyı eleştirenler arasında SPD’li Komisyon Başkanı Sebastian Edathy de Kimmel’i „İnandırıcılık’tan uzak bir tanık“ olarak değerlendirdi. Sol Parti’den komisyon Üyesi Petra Pau da Kimmel’in „Bugünden geriye dönüp baktığımızda soruşturma sürecinde hiçbir hata yapmadık“ demesini eleştirdi.

Komisyon üyelerinden Yeşiller Partisi federal Milletvekili Memet Kılıç “Bu soruşturmalar göstermektedir ki olaya son derece önyargılı yaklaşılmıştır” açıklamasında bulundu. Kılıç “Korkum bu işi basit bir hata ve anlaşmazlık olarak değerlendirip kapatacaklar” dedi. SPD Genel Başkan Yardımcısı ve federal milletvekili Aydan Özoğuz da “Sürekli Türkler soruşturulmuş” bilgisini verirken hayretini dile getirdi. Kısaca bugünden bakıldığında gözler Dr. Kimmel, Beckstein ve Schaueble’ye çevrilmiş durumda. Bu da gösteriyor ki adına ister hata, ihmal ya da göz yummak, ne denirse densin ortada „Siyasi bir sorumluluk“ olduğunu gösteriyor. Konuyu polisin „yetki tartışması“ olarak görüp kapatmak Almanya için ağır bir yaranın üstünü iyileşmeden sarmak demek olacaktır.News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99