News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Türk Olmak "OUT!"

30 Mayıs 2012, 14:50

Bir zamanlar, yüz yıl önce, nasıl ki Türk üst sınıflardan alt tabakaya yönelik olarak bir "küfür gibi" kullanılıyorsa bugün de artık o kimlik yere düşecek kadar zayıf hale eglmiştir. Neden mi?

Türk kelimesi sanırım son yıllarda dünyadaki tüm toplumsal kimlikler içinde sürekli "aşağılanan" ve sözlükten "atılan" kelimelerden biridir. Almanya'da yaşayanlar Türk ve Türkçe ile ilgili karşılaştıkları sorunları, önyargıları ve hatta siyasi, entellektüel her alanda gördükleri muameleyi hatırlasınlar. Türk adı bazı popüler medya ya da kumumların adında bir "logo" olarak kalıyor. Gençlerin çoğu Türk kelimesini içinde bulundukları güçsüzülüğün nedeni gibi tüm olumsuzlukların önüe koymayı alışkanlık haline getirmiş durumda. Gazeteler bile Türk'ten bazen Türkiye'de olmaları, Türkçe yayın yapmaları ve Türklere okutmalarına rağmen "Türk adam öldürdü" gibi tuhaf başlıklar atabiliyorlar. Şunu da sıkça duymuşuzdur "Türkler adam olmaz!" Türklük bir devletin siyasi kimliği gibi algılandığından bazı mezhep ve inanç grubuna ait insnalar için de "olumsuz" bir anlam iafde ediyor...

Bunları geçelim bir kalem. Türkiye'de sol orijinli aydınlar Türk kelimesini kullananlara "faşist", Kürt orijinli siyasetçiler "düşman", dini ideoleojilere sahip kişler de evrensel din değerlerini "bölen" ve inançtan geri durması gereken bir "ideolojik kimlik" olarak görüyor. Böyle olunca sanırım Batılı büyük ulus kimlikleri karışısında "Türk" kimliği artık sönük ve miadını doldurmuş, bir hegemonyayı temil edemez hale gelmiş bir hale dönüşüyor.

Bugün de birçok internet haber stesinde "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ibaresi, Kuzey Kıbrıs olarak değiştirildi  Hürriyet Ege Cansen bugün kaleme aldığı yazıda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ibaresinin Kuzey Kıbrıs ile değiştirilmesini kaleme aldı. Yapılan değişikle KKTC'deki Türk kelimesi çıkarıldı. Yapılan bu değişikliği olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Hürriyet yazarı, ada için kucaklayıcı bir adım olduğunu belirtti." şeklind ebir haber okuduk. Kuzey Kıbırs'ın "Türk" kelimesini atarak "işgalci vurgusundan" kurtulacağını ileri süren bir yorumla Hürriyet Yazarı (Türkiye Türklerindir şiarını logosuna yazmış gazetenin yazarı) KKTC'nin sadeece KK (KaKa) kalmasına onay ve destek verdiğini yazmış.

Bazen haırı sayılır işadamları  ve akademisyenlerle yaptığımız konuşmalarda da dünyada kresl güçlerin dil, kültür, hukuk ve hegomonya araçlarını nasıl geliştirip nasıl güçlerini yaydıklaırnı bir kenara bırakıp Türkiye'nin gereksiz yere bu değerleri savunanlar yüzünden siyasi sıkıntı yaşadığını savunuyorlar. Yani Almanya Avruupa'da hegomonyasını geliştirirken devlet öenmsiz olmuyor, Türkiye bölgesel devlet olmaya kalınca aptallık oluyor. Bunu da kimliğinde Türk yazan "işveren ve akademisyenler" söylüyor.

Türk kavramı ve kelimesi en eski bilnen yazılı metinlerde, anlaşma ve belgelerde geçiyor. Yaklaşık 1500 yıl öncesinde Ermemi, Arap gezginler, Çin ve Bizians kaynaklarında yer buluyor. Arap, Germen, Slav, Roman, Çin, Sankrit, demek gibi çok katmanlı bir coğrafi ve kültürel, dilsel dünya ulusunu tarif ediyor. Anadolu coğrafyası bunun bir alt kümesi. Hal böyleyken siyasi nedenler, arkaik ideolojiler, hegomonya çatışmasında iş gören çok uluslu medya, firma ve enformasyon tekelleri artık bu genişlikte bir bileşeni tanımlayan üst kavramı "istemiyor".

Sonuçta bu hegemonya mücadelesinin araçları da dil, kimlik, aidiyet duygusu, kültür, bilgi, inanç biçimleri değil midir? İşte bunları "süpüren" süreç size dayatılan küresel hegominik sürecin bir tezahürü şeklinde oluyor. Bu yapıları dağıtmanız ve pazar ve iktidar alanınızın gücünün zayıflatılması gerekiyor. Tam da bu noktada sadece üst ve büyük rakipler değil, sizinle boy ölçüsen Yunaistan, İran, Rusya gibi ve size muhalif çıkmaya çalışan geç ulusallaşma peşindeki Kürt, tarihsel nednelerle Ermeni, Kıbrıs dolaysı ile Yunanistan ve Rum, Ortadoğu siyasetine endeksli olarak kimi Arap ve / veya İsrail bu çatışma alanının detsek ya da köstekçisi rolünü oynuyorlar.

Bu muamma içerisinde Kıbrıs'tan Türk adının atılması, Türk Anayasas'ından çıkartılması, Avrupa'ya hazımlı hale gemek, Kürtlere Federasyon demek vs vs. geniş haritanın bir parçası haline geliyor. Tam da bu noktada arkaik solcu aydınlardan, liberallere uzanan "ideolojik" çıkışların masum olmadığı, bilerek ya da bilmeyerek bu geniş cephenin bir yerinde konuşlandıkları ortaya çıkıyor. Türkleri hegemonya alanını terke zorlamak ihanet değilse bile aymazlık, küstahlık, kendini bilmezliktir.

Küçükçekmece'den Taksim'e kadar tüm tabelalar zaten İngilizce ve o dilin yazım kurallarına uygun yazılmış. Birkaç Tğrkçe tabela dışında hepsi "q", "w" k yeine "c" ile yazılmıştır. O yetmez İstanbul'da kurulan bina, site ve gökdelnelerin isimlerinin de çoğu "ingilizce" kelimelerden tercih edilmiştir. Bu yazıda "milliyetçilik"yaptığımızı söyleyen çıkacaksa kelimenin tam anlamıyla "aptaldır".

Burada bir dilin ve kimliğin hegemonik kültürlere nasıl yenildiği, siyasi olarak da nasıl kirletildiği ve tecavüz edildiği anlatılıyor. Artık her şey bir yana en azından ana dili "Türkçe" olanların bu saygınlığı talep etme ve hatta yerne getrme hakları vardır. Bundan dolayı saldırmak isteyen varsa saldırsın lanet olsun. Daha dibi yok ki bu gidişin.News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99