News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Vahşeti Üstlenmek

06 Haziran 2012, 00:38

Her şey henüz çok sıcak. Ancak bir "aile trajedisi" olarak gazetelerde yer alması beklenen ve "bir kadının trajedisi" olarak okunması gereken olay hen nedense ve nasıl olduysa "toplumsallaştırıldı". Cinayeti "toplum üstlendi." Bazı sivil toplum örgütleri bu "vahşi cinayeti" sebebi ve amacı ne olursa olsun "sosyal bir sorun" olarak algıladı. Bu da anlaşılabilir bir şey belki. Ama bu sosyal sorunun dile getirilse de getirilmese de satır arasında "Etnik, dini, inanca ya da bölgeye bağlı" olarak, töre değilse de "şiddet kültürü" bağlamında "zoraki evlendirme" dahil Türkiye'den göç etmiş toplumun sırtına yüklenen bir yük haline getirildi. Bu kez Alman medyası değil SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ bunu yaptı.

Bu örgütlerin ve önderlerinin iyi niyetlerinden, eyleme katılan ve destekleyenlerin samimiyetlerinden hiçbir kuşkumuz yok. Emeklerine, ellerine, yüreklerine, dillerine sağlık. Her şey son derece saygı duyulacak bir biçimde konuya ve kadına sahip çıkmayı gerektiren şekilde oldu. Ancak konu ve bağlam düşünüldüğünde bu cinayeti belki de ilk kez Alman medyası kendi kendine "aile trajedisi, erkek bir adam vahşeti" olarak görecekken "Durun! Bu bir sosyal meseledir" deyip konuyu bu kez kendi üzerimize çektik.

Sevgili Kazım Erdoğan'ın girişimi ve TBB'nin de desteği ile geniş bir sivil inisiyatif oluştu. Köthener Strasse 37A'daki kadın cinayeti sonrasında şiddete karşı eylem organize edildi. Mesajlar olumlu, insanlar iyi niyetli. Her insan evladı gibi öldürülen kadına karşı üzüntü ve acı, çocuklara karşı şefkat, katile karşı kızgınlık hakimdi. Medyanın ilgisi büyüktü. Sorulan sorular hep "bu etnik bir şiddet olarak görülmeli mi?" diye başlıyor, göçmenlere ithaf edilen diğer sorular ve onlara verilen "hayır"lı cevaplarla uzayıp gidiyor. tekrar metin altı okuması yapıyoruz. Bu şu demek "Evet, iyi niyetli şekilde bu eylem etnitize edilmesin ama..." Ama öyle. Bu eylem cinayetin sonuçlarına olumlu müdahale edeyim derken bir "aile trajedisini" etnitize etti. Kendi kendine etti. İstemeyerek de olsa etti. Kusura bakmayın etti.

Babalar Grubu olarak bilinen son yılların en güzel, en manalı inisiyatifin iyi niyetli ve samimi duygularla çağrıda bulunarak yaptığı "Şiddete karşı eylem" sırasında eyleme katılanların yüzde 90'ının yine göçmenler olduğunu, konuşan, röportaj veren ve soru sorulanların hepsinin göçmen kökenli olduğunu unutmayalım. Neden? Hani etnitize etmeyeceğiz ya? Konun genel kültürel bir bağı var mı? yok, bir adam, belli psikolojik sorunlara ve arkaik bir bilinç yapısı ile ailesel ve kişisel gelişimine endeksli bir eylem yapıyor. Sonuç korkunç. Bu olayın mağdurunun kadın olması dışında şiddet ile sosyal sorun arasında bir bağ yok. Ancak herkes, çoğu göçmen kökenli politikacı, STK temsilcisi vs. orada. Açıklamalar "etnitize edilmesin" diyor ama herkesin etnik yapısı ortada.

Almanya'da da yılda kırk elli "aile trajedisi" yaşanıyor. Arada bir de göçmenlerin hesabına benzer bir trajedi çıkıyor. Göçmenler o kadar maniple edilmiş olmalı ki, “Alman medyası suçlamadan biz önlem alalım, kendimiz olaya sahip çıkalım ve bu etnik bir mesele değil” diyelim demiş oldu. Ama bunu dediği anda zaten mesele etnitize edilmiş oldu. Örneğin eylem sırasında vahşetin yaşandığı binanın önünde "Katil kadını kesmeden önce tekbir getirmiş”, bunlar zaten şu inançtandı", "Kürt erkekleri hep böyle", "Bizim insanımız neden böyle?" Türklerde şu, Müslümanlarda bu...” şeklinde kalabalık içinde tartışmalar oldu.

Kısacası mesele birden büyüdü ve toplumun kucağına oturmuş oldu. İyi niyetliydiler. Acıyı paylaşıp şiddeti kınadılar. Ellerine sağlık, dillerine sağlık da, olmadı ama... Bu kez olmadı. Bu kez bu olayın Axel Springer Verlag'ı kendimiz olduk...


News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99