News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

NRW'de Türk Bakan Tartışması

12 Temmuz 2010, 21:45


(Bu oryantalizmi neye borçluyuz?)

 

Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV) karışık işler olduğu anlaşılıyor. Eyalet seçimlerinden önce SPD’nin Bakanlar Kurulu listesinde gösterdiği ve Türklerden oy toplamak için ismini Bakan olacak adaylardan diye açıkladığı Zülfiye Kaykın’ın DİTİB’de çalıştığı için istenmediği ileri sürülmüştü. (Sabah Avrupa, 12 Temmuz)

 

Bu haber üzerine konu hakkında Yeşiller Partisi cephesinden ve yine sosyal demokratlardan itirazlar yükseldi. Birebir yaptığımız telefon görüşmeleri ve yazışmalar zaman zaman topu taca atan, zaman zaman karşılıklı suçlamalara varan birçok unsuru ortaya koydu.

 

Yeşiller: Bizi ilgilendirmez

Görünen o ki ortada bir sağırlar diyalogu var. En azından bir kakofoniden söz etmek mümkündür. NRW Yeşiller Basın sözcüsü yazılı bir açıklama ile Yeşiller’in Kaykın’ın bakan adaylığına itiraz ettiği iddialarını geri çevirdi. Yeşiller Partisi’nden bir milletvekili de “Koalisyon görüşmelerinde partilerin atayacakları isimlere centilmenlik gereği karışılmaz” dedi. Kısacası Yeşiller Kaykın’ın bakanlığa atanmasının neden engellendiği konusunda “Bizim bir baskımız olmadı” diyor.

 

Kaykın’ı dernekler istememiş

Dahası var. NRW Eyaleti’nde bazı “Türk derneklerinin” Kaykın’ın adaylığı konusunda Hannalore Kraft’a (NRW SPD Başkanı ve Başbakan adayı) itirazda bulundukları daha önce haberlere yansımıştı. Bu noktada Hannalore Kraft’ın çevresine Kaykın istenmiyor dediğine bakılırsa bu işin perde arkasında sanırım yine Türk dernekleri ya da SPD lobisi var. Yeşiller en azından resmi olarak olayın dışında olduklarını net bir biçimde ortaya koydular.

 

Kraft vaz geçti

Kraft’ı verdiği sözden caydıran şeyin Türk Dernekleri diye adlandırılan bazı STK’lar olduğu, en azından SPD’nin bunu gerekçe göstererek Kaykın’ı devre dışı bıraktığı anlaşılıyor. Dünkü (12 Temmuz) Hürriyet Gazetsi’nde de Avrupa Türk Toplumu Genel başkanı Kenan Kolat’ın SPD Başkanı Sigmar Gabriel’e bakanlık koltuğu için 3 aday önerdiği, bu kişilerin “ailevi” nedenlerden dolayı koltuğu kabul etmediği şeklinde bir haber çıktı.

 

Kolat Milpa’da tatilde

Kenan Kolat ve eşi SPD Berlin Milletvekili Dilek Kolat şu an Aydın Doğan’ın misafiri olarak Milpa tesislerinde Bodrum’da tatil yapıyor. Kolat’ın yokluğunda SPD kulislerini nasıl yönlendirdiğini bilmiyoruz. Ancak haberde bu “önerilen” isimler yer almıyor. İşin daha tuhaf yanı SPD gibi kurumsal ve kurtlar sofrası olan bir partiye bakan önerisinde bulunmak, bu partinin de kendi işleyişi dışında bir yol izleyerek teklif götürmesi tam anlamıyla bir oryantalizm olur.

 

Hubertus yalanladı

Kolat’ın NRW politikasına bu şekilde müdahil olup olmadığını bu haberi de göz önüne alarak açıklaması beklenmelidir. Yani Zülfiye Kaykın’ın devre dışı bıraklılmasında ATT ne gibi rol oynadı, Sigmar Gabriel’e hangi isimler önerildi, Sigmar Gabriel böyle bir öneriye nasıl yaklaştı? Haber doğru ve Kolat tekzip etmiyorsa o zaman kulağımız Hubertus Heil’e kabartabiliriz. Heil (SPD Eski genel Sekreteri, Gabriel’in yakın çalışma arkadaşı) çok net bir şekilde Kolat’dan böyle bir öneri almadıklarını, üç isme bakanlık teklif edilmediğini net olarak söylüyor.

 

Oryanlatizm mi?

Toplamdan bakıldığında Türk tarafının tüm iddiaları Alman tarafından yazılı ve açık bir biçimde “geri çevriliyor” Türk tarafında ise yazılı ve açık bir dil yerine “Dedi” “Dedimdi dedi” söylemi ile “laf dolaştırılıyor. Böyle olmaz. Hubertus Heil “Hayır” diyor, Andrea Rupprath “Hayır” diyor. Şimdi sıra Türk Dernekleri, adı geçenler ve geçmesini isteyenlerde… Bu oryantalizmi neye borçluyuz?

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99