News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Türk Toplumu'nun Bittiğinin Resmidir 2

20 Temmuz 2012, 20:06

News-Eu’nun en çok takip edilen yazarlarından Nedim Erdem’in „Türk Toplumu’nun Bittiğinin Resmidir“ yazısı 24 saat içinde yüzlerce kez okundu. Yazı Almanya Türk Toplumu’nun kendisini ilgilendiren yaşamsal temel haklar konusunda dahi kayda değer bir tepki, bir refleks göstermediği ve yıllardır kaybedilen haklara karşın en ufak bir kazanım elde edemediğini anlatan yazıya Almanya Türk Toplumu (TGD) yöneticilerinden farklı bir yorum geldi.

 

İlk gün TGD Yönetim Kurulu Ütesi Ayşe Demir ikinci gün de Almanya Türk Toplumu Başkanı Kenan Kolat yazarımız Nedim Erdem’in adı geçen yazısına yönelik düzeltici bir eleştiride bulundu. Bu da hala ve en öncelikli olarak 3 milyonluk Türk toplumu içinde Berlin’deki TGD’nin bir avuç yöneticisinin reflekslerinin hala açık olduğunun bir kanıtı oldu bize.

 

Kolat birçok konuda olduğu gibi Almanya Türk Toplumu’nun sünnet konusunda Köln Mahkemesi kararına TV, yazılı ve dijital medya başta, siyasi ve sivil toplum platformlarında tepki gösterdiklerini söyledi. Kolat „Biz Türk toplumu adına üzerimize düşeni yapıyoruz“ şeklinde kendi çalışmalarını hatırlatarak „Sünnet konusuyla ilgili Türk Toplumunun tepki göstermediği görüşünü TGD adına düzeltti. TGD adına Ayşe Demir’in toplam 5 tv röportajı verdiğini söyleyen Kolat „ Alman kamuoyunda çok yoğun yer alındı. tüm parlamentodaki başkanlara mektup yazıldı. Yahudi Merkez Konseyi ile paslaşmadayız. Yasa önerisi için devreye giriyoruz“ dedi.

 

Bu açıklama yazının özel bir hedefi olarak TGD’nin çalışmalarını gölgede bırakmaması için gerekliydi. Hem Ayşe Demir hem Kenan Kolat’a kamuoyu adına teşekkür ediyoruz.  Açmak gerekirse yazının hedefi doğrudan Almanya Türk Toplumu (TGD) ve onun idarecileri değildir. Yazının konusu ve hedefi bizzat bir bütün olarak Almanya’da yaşayan Türk Toplumu’nun ta kendisidir. Kendisini temsil eden kurumları, kurumsal bağları, yapısal özellikleri ile bir „sosyal doku“ olarak kendi öznesidir.

 

Bu nedenle Kenan Kolat’ın özellikle SÜNNET tartışmaları sürecinde TGD’nin aktif tartışmalara katılımı ve tepkileri ile Türk Toplumu adına birçok siyasi ve fikirsel girişimi üstlenmiş ve taşımış olması bu mücadeleyi veren insanların emeğine saygı açısından zikredilmesi gereken bir durumdur. Diğer yandan „NE OPSİYON MODELİ“, „NE AİLE BİRLEŞİMİYASASI“, „NE UYUM YAPTIRIMLARI“, „NE NSU TERÖRÜ“, „NE ANADİLDE EĞİTİM“ ne de „ÇİFTE VATANDAŞLIK“ konularında o „sosyal doku“ çalışmıştır. 

 

Bu saatten sonra beklentimiz bugüne kadar ortaya çıkan yapısal sorunlardan bugünkü idarecei ve kurumları tek tek sorumlu ilan edip siyasi bir polemiğe girmek değil. Amacımız artık mevcut durumun bir fotoğrafını çekip modern, sivil ve iradesi olan bir toplum nasıl olur ona yönelmek. Yazı aslında Türk toplumunun bütünsel dokusunu hedef alıp iğneyi o dokuya batırmak istiyor. Diyoruz ki, Yahudi Cemaati olmasa „Sünnet turizmi sezonu açıldı“ deyip hurra Türkiye’ye gidecektiniz. Kapıkulede „Sünetçi geldiii“ diye karşılayacaklardı sizi... Gerçi bir Türk bunda da bir hayır var der ve Edirne yolunu tutar, ancak mesele toplum olarak bir coğrafyada „insanca yaşamak, kabul görmekse“ sorun böyle çözülmez.

 

O nedenle „hak ve hukuk“ bilinci, sivil toplum bilinci, kendi olma bilinci gibi temel sosyal özellikleri bu topluma kazandıran kurumları işbaşına davet etmek istiyoruz. Bu konuda TGD Merkezi’nin „yetmez ama evet“ çalışmalarını kimse kulak arkası edemez. Ama sorun tek tek cemiyetlerin ve kişilerin kahramanlıkları değil. Toplumun kendi sağlıklı dokusuna kavuşması. Bunun araçları da kurumlar. Şu an on temel hayati eleştiri sıralarsak Türk toplumu diye bir şey yok denecek kadar acı bir tablo çıkıyorsa yazının „Ana fikri“ hala doğru demektir.


Redaksiyon

 

NOT: TGD’nin Sünnet Konusu’nda Yaptığı Yazılı Açıklama: http://www.tgd.de/2012/06/27/zum-beschneidungsbeschluss-des-landgerichts-koln/

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99