News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

TOPLUMUN YAŞI KAÇ?

09 Ağustos 2012, 00:51

Komik bir şey. Toplum olarak yaşınız kaçtır diye bir soruyu sordular bana. Bir Alman, Bir Rus, Bir Amerikalı bir de Yunan vardı etrafımda. İlginç.

Toplum olarak yaşınız kaç? Ben cevap vermek istemedim. Tuzak seziyordum. Hem biz toplum olarak Gülhane Hatt-ı Şerif günlerinden beri al aşağı edildiğimizden tedirgin oldum. Bir batılı bir doğuluya dönüp tepeden bir soru sorarsa bunun bir art bir de son niyeti vardır. Aklını topla dedim sustum.

Çünkü hinlik var işin içinde. Mesela ben toplumumuzun yaşını Urfa'da bulunan 11 bin yıllık tapınağa kadar götürsem onlar beni Asya'ya konduracak. Göktürk Kitabeleri desem, soruyu yanlış anladın diyecekler. Anadolu'nun uygarlık beşiğini sallasam "bize masal anlatma" diyecekler...

Toplumumuzun yaşı...

Biraz gerçekçi olmak lazım. Soru, bir tarih ve köken sorusu değildi. Konu Ortadoğu, Cern, Mars, Bilim, Edebiyat, Özgürlükler, Kadın, Can Yücel, Heykeller, Tiyatrolar, Londra Olimpiyatları'nda yarışan kadınlar etli butlu memeli değil diye eleştiren ve üremeye yarayan memeli canlıya (Ana Tanrıça mı?) benzetemeyen o malum köşe yazarı, Malatya Davulcusu...

Konu bugündü. Toplumumuzun yaşı... Bugünkü yaşı...

Evet buydu mesele... Üniversite'den akademik eğitim almış olduğu diplomasından belli, buna rağmen orta okul zekasına sahip bir bilim, sanat ve bürokrasi orta sınıfının yaşı ne olur ki? Kadim Anadolu insanı bu tür zevata "Sap yiyen saman s.çan" derdi. Olgunlaşmamış ilkel bir "ben" duygusu, edebiyat, sanat, plastik sanatlar ve şiir ile harmanlanmamış bir algı biçimi ve dahis eviyesi, imbiksiz bir zeka.. Yaşı kaç olur bunun?

Fazla uzatmayalım. Makam kişiden öndedir. Koltuk zekanın önünde gider bu yüzden. Bu yüzden koltuk kişi yerine karar verir. Ben kök yaşından, kabuk yaşından, orman yaşından değil, yaşayan toplumun ortalamasının zeka yaşından bahsediyorum.

Mel mel bakan ağzı var dili yok, eline ayağına yabancılaşmış "ceylan bakışlı" kızlardan... Sumsuk yemekten sumsuk atma olgunluğuna erken ulaşmış ergen çocuklardan bahsetmiyorum... Onları yetiştiren kalabalıktan, olgunlardan, yaşları kırklar, elliler altmışlar olanlardan... Hepsinden değil elbette. Saygıda kusur etmeyelim.

Ben toplumun ortalama zeka yaşından bahsediyorum. Bana bunu sordular çünkü. Onlara ben askerlik yaşı olan bir ortalama söyledim. Askerlik hem tam öldüğümüz çağ olabiliyor. Olgun olmasak da cesur oluruz bu yaşta. Ben yirmi dedim. Makul gördüler. Burun kıvıran da oldu. Yunalı için 21 diyorlardı. Alman için kırk. Ama ben Anadolu şark kurnazlığı ile yaşımızı büyüttüm söyledim. Asıl aklımda olan 15'ti. Tokat yolları taşlı olan hey 15'li değil... Şu bildiğin düz on beş...

Konuyu redaksiyonda tartışanlar bazen 13,14 dediler. Bir arkadaşımız da on yedi olsun: babamın öldüğü yaş, delikanlılık falan... Neden olmasın. Mesele reşit olamadan kapandı.

Peki ya sizce?

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99