News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

İstanbul ve Berlin

09 Ağustos 2012, 12:40


 

İki şehir... İki farklı yaşam biçimi..

Birisi dinamik, hızlı, kaotik ve genç...

Diğeri dingin, düzenli,sessiz ve yaşlı...

İkisinin ortak özelliği ise dünya tarihine yön vermeleri..

İstanbul, imparatorlukların, Berlin ise tarihi Prusya`nın başkenti...

İstanbul`un yaş ortalaması 28...

Berlin`in ki ise 36...

Dünya´nın en eski şehirlerinden İstanbul yaşına meydan okurcasına dinamik...

Berlin ise genç yaşına rağmen durağan...

Yaşlı kent İstanbul ergenlik dönemindeki bir genci anımsatırken, genç Berlin ise olgun bir adam gibi duruyor.

İki şehirde sayısız yıkım yaşamış ve küllerinden yeniden doğmuş.

Hele Berlin İkinci Dünya savaşı`nın acısını en çok çeken şehir olarak tarihe geçmiş.

Bugünlerde bu iki şehir birer  çekim merkezi...

Doğu`nun başkenti İstanbul...

Batı`nın başkenti Berlin..

 

 

Türkiye gelişiyor.

Kırsal nüfus şehirlere akıyor. Milyonlarca insanın yaşadığı metropoller boy veriyor..

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve  Bursa`nın dışında Antalya  Samsun, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır artık milyonları aşan nüfuslarıyla birer metropol...

Türk insanı şehir yaşamına alışmaya çalışıyor. Eski alışkanlıklar gözden geçiriliyor. Yeni dünyalardaki yeni yaşama biçimlerine „Merhaba“ diyoruz. Acaba kaçımız hazır bu yeni dünyalara. Artık İstanbul`un nüfusu 40`lı yıllarda olduğu gibi 800 bin değil. 15 milyon insan kader birliği etmişcesine bu şehri mekan tutmuş.  Gelişmişlik lüks bina yapmakla olmuyor. Gelişmişlik cep telefonu kullanmakla, tablet bilgisayar almakla ve lüks arabalara binmekle de olmuyor. Gelişmişlik bir şehrin alt yapı kalitesi ile başlıyor. Elektrik, temiz su, atık su, çöp hizmeti, yeşil alan, kanalizasyon ve ulaşım... Siz eğer günümüzde hala İstanbul`da bir yerden bir yere giderken tedirginlik yaşıyorsanız, içtiğiniz sudan emin olamıyorsanız, elektrik kesintileri yaşıyorsanız,aşırı yağmurlarda eviniz çöküyorsa(!) bu nasıl bir gelişmişlik... Son model arabalarla Bağdat Caddesinde gezmekle gelişmişlik olmuyor. Eğer ben Boğaz`ın  karşı yakasına geçmek için 3 saat bekliyorsam altımda son model araba olmuş ne yazar!

Evet haksızlık etmeyelim. Bu son on yılda Türkiye`de çok şeyler değişti. Türkiye`de  önemli bir dönüşüm yaşanıyor. Sürekli göç alan bir şehirlerle de baş etmek çok zor. Önemli olan göç`e neden sebepleri ortadan kaldırmak. Yoğun trafik, gürültü, çevre kirliliği yaşam kalitemizi etkileyen faktörler. İstanbul Belediyesi yoğun bir çalışma yürütüyor. Buna aslında insan  üstü bir çalışma demek daha uygun bence. Metro inşaatları bütün hızıyla sürüyor, kentsel dönüşüm çalışmalarında çığır açılıyor, çevre düzenlemesinde dünya standartlarına ulaşılıyor. Ama siz ne kadar doğru ve düzgün hizmet vermeye çalışırsanız çalışın insan faktörünü yabana atmayın. Bu bir süreç; kentli olma olgusunu yaşama ve sindirme süreci... Kentleşmeyle birlikte bu sorunların çözüldüğünü düşünün; İstanbul dünya`nın başkenti olur!

Berlin ise alt yapısını çok önceden şekillendirmiş. Metro ağıyla şehrin her yerine ulaşmanız mümkün. Musluktan akan su içilebilecek nitelikte, yeşil alanlar, parklar şehrin her yerini kuşatmış. Tarihi doku korunmuş ve kültür turizmi önemli bir geçim kaynağı haline gelmiş. Berlin`e gelen turist sayısı ise her geçen yıl artıyor.

İstanbul ise; Doğu Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu`na başkentlik yapmış bir dünya şehri. Tarihi birikimi ve ihtişamına belki bir tek  Roma yaklaşabilir. Biz bir dünya hazinesinin üstünde oturuyoruz ve  İstanbul bizim! Bu dünya şehri bizim! Değerini yeterince kavrayalım bu şehrin. Yoksa elimizin altından kaydığında çok geç olur..

 

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99