News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Türkiye'nin Kumarı

09 Ağustos 2012, 14:21

NEWS-EU DİYOR Kİ...

Türkiye yüz yıllık bölge politikalarında ilk kez köşeye sıkıştı. PKK "nasıra basarak" ülkeyi paniğe sürüklerken İran eş zamanlı olarak Türkiye'yi üstü örtük olarak "tehdit" ediyor.

Suriye PKK güçlerine daha fazla oyun alanı sağlayarak Türkiye'nin Suriye politikasına karşı yine, yeni ve yeniden Kürt kartını masaya sürdü. Bağdat bir süredir Türkiye ile sorunlu. İki açıdan: Biri eski Başbakan yardımcısına sahip çıktı ve kanadının altına aldı, diğeri Kuzey Irak'ı arka bahçesi olarak görmenin yanında Suriye politikasını da doğru bulmuyor. Irak öfkeli.

İsrail Mavi Marmara'dan sonra Yunanistan'la yakınlaşmasını stratejik düzeye taşıdı. Rum Kesimi ile de balayı yaşıyor. Rusya da Doğu Akdeniz'de Suriye yanlısı açık politika izliyor. Çin ise cabası.

İran'a gelince. İran'a nükleer santraller konusunda Türkiye'nin verdiği destek sembolik olarak önemliydi. Ancak Suriye politikası İran için varlığının tehdit edileceği bir hamle olduğundan nükleer destekten bin kat daha değerli bir konu. O nedenle Suriye İran'ın son savunma kalelerinden biri. Suriye'de yerlesen ABD için İran artık Afganistan, Körfez, Irak, Suriye coğrafyaları tarafından yay şeklind çembere girmiş oluyor. Bundan sonrası İran için kabus olur.

İran PJAK ile anlaşarak Kürt meselesinde Tükiye'den avantajlı konuma geçti. Kürt enerjisini boşatacağı alan Türkiye oldu. Olmayabilir miydi? Elbette olmayabilirdi. Türkiye "tarihi ile uyumlu ve üst üste düşen bölge merkezli" bir siyaset gütmeyi terk etmeseydi...

Türkiye Müslüman Kardeşler'i takip ediyor. Mısır'da kazandılar, Suriye'de de kazanırlarsa Türkiye Suriye, ürdün, Mısır, Arabistan ve Kuzey Afrika hattında bir "müttefik çemberi" bulmayı umuyor. Sanırım Ahmet Davutoğlu buna "Stratejik derinlik" diyor.

Uluslarası siyaset ahlakın tartılmadığı bir alandır. Hegemonyaların kartlar devamlı yeniden kardığı bir yeşil çuhalı harita gibidir. Burada kendini salak yerine koyup demokrasi, barış, insan hakları gibi Batı'dan devşirme "piskolojik mücadele tekniklerine" uygun lafazanlıkla çıkar çatışmalarını masum ve ideallere dayanan bir yol olduğunu zannetmek tam anlamıyla "salaklıktır"

Salak olmamak için soruları doğru sormak gerekir: Kim, neden, hangi çıkar ilişkileri içinde hangi sonal hedef için hangi araçlarla ne yapıyor? Bu sorular masumiyeti ortadan kaldıran sorulardır. Örneğin PKK Türkiye'de Kürt reformu istemiyor. Tam ve kesin amacı o kadar bellidir: Siyasi statü. Nokta. Bunu sadece PKK değil, onu destekleyen ya da paralele düşündüğü halde yönetimini beğenmediği için diğer partilere dağılmış siyasetçiler de düşünüyor.

Örneğin İran. İran "din kardeşiyiz" diye bakmaz. Bakamaz. İran Ortadoğu'daki gücü ile İran olacağını bilir. Uluslararası siyasette hegemonya savaşlarının dili, araçları ve amaçları işleri çevirir. Kim ki "Domokrasi, insan hakları, barış "diye konuşuyorsa bakın bunların tersi oluyordur. Güçlerden biri savaşını gerekçelendiriyor ve  savaşa "kutsal" değerler ikame ediyor.

Salağa yatmayalım, toplumu da salak yerine koymayalım.

Türkiye'nin dışı karışık. Türkiye bin yıllık tanıdığı coğrafyasını tanımaz gibi davranıyor. Türkiye'nin içi de karışık. Siyasetçiler ülkedeki her küçük meseleyi, her fırsatı, her gözünün üstünde kaşın var'ı kullanarak kendi lehine sonuç almaya çalışıyor. İnsnaların çoğunu "salak" yerine koyan bir yaklaşımla, sorunun niteliği ve çapı ne olursa olsun önce birbirine vurmaya çalışıyorlar. Demek ki onların çıkar ve amaçları da devletin çıkar ve amaçlarından daha farklı... Onlar da dağınık.

Türkiye "odaksızlaştığı" bir anda "odak" oldu. Asıl tehlike budur.

Türkiye bu "kumar" masasından:

1: Allah'ın izniyle...
2: Suriye bir anda Tükiye'nin istediği kıvama gelirse (Ama hemen)...
3: Eğrisi doğrusuna denk gelirse...
4: Ya da "Sıfır sorun" politikasından "Sorun sıfır" politikasına geçerse, yani şu andaki ekseni radikal şekilde değiştirirse...

Eli güçlü kalkacaktır. Görüldüğü üzere şeş beş, düşeş, ya da kapı aldıracak bir zar atarsa biraz rahatlayacak. Bu hal dışında her senaryo Türkiye'nin bölgede kendini bile istemediği fedakarlıklara zorlayacak bir sürece sokacak... Bu kumar değil işte.


News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99