News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı

16 Ağustos 2012, 12:35

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı özellikle son yıllarda yaptığı önemli çalışmalarla adından sıkça söz ettiren bir kurum.  Yurtdışında yaşayan Türklerin  sorunlarına yönelik çalışmalarda bulunan Başkanlık Türkiye ile yurtdışında yaşayan Türkler arasında köprü görevi üstleniyor. Başkanlığını dinamik genç bir Bürokrat yürütüyor; Kemal Yurtnaç.

Yurtnaç yeniliklere açık, dünyadaki hızlı gelişmeleri yakından takip eden ve kurduğu dinamik kadroyla bir çok başarılı projeye imza atan bir isim... Geçen ay Ankara`da ziyaret ettiğim Başkanlıkta bunu yerinde gözlemledim. Yurtdışında yaşayan Türkler Anavatana hiç bu kadar yakın olmamıştı. Dinamik, üreten bir kadro sistemli bir çalışma içindeydi. Yurtnaç  sorumluluk ve yetki  paylaşımdan yana bir bürokrat. Bu özelliğiyle klasik bürokrat anlayışını yıkan bir yönetici. “Birlikte çalıştığınız insanlara güvenmelisiniz, onlara sorumluluk ve yetki vermelisiniz. O zaman onların neler yaptığını göreceksiniz” diyor Kemal Yurtnaç...

Peki Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı neler yapıyor?   

Yurtdışındaki Türklerin haklarını korumak, onların yaşam kalitesini artırmak ve yaşadıkları yerde örgütlenmelerini sağlamak başkanlığın temel görevleri arasında.

Biraz daha açacak olursak;
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızla ilgili çalışmalar yapmak ve sorunlarına çözüm üretmek,soydaş ve akraba topluluklar ile sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla bu topluluklara yönelik faaliyetler yürütmek, Avrupa Birliği çerçevesinde yürütülen projeler ile Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarınca ülkemizde eğitim görmesi uygun görülenlerle, uluslararası anlaşmalar çerçevesinde ülkemize gelen öğrencilerin, ülkemizdeki eğitim süreçlerinin başarılı bir şekilde sonuçlandırılması için her türlü esası belirleyerek, ilgili kurumlar arasındaki koordinasyonu sağlamak...

Başkanlık bu amaçla kendi bünyesinde Danışma Kurulları da oluşturmuş...

Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu,  Kültürel ve Sosyal İlişkiler Eşgüdüm Değerlendirme Kurulu ve  Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Kurulu...

Yapılan çalışmalar bununla sınırlı değil...

Bir çok toplantı, panel, seminer, sempozyum ve çalıştaylar düzenliyorlar.

Başkanlık bir de dergi çıkarıyor. Üç ayda bir okurlarıyla buluşan dergi yurtdışında yaşayan Türklerin sorunlarına, sevinçlerine, özlemlerine ortak oluyor… Derginin adı Artı 90… Neden Artı 90 derseniz… Türkiye`nin uluslararası arama kodu  90… ARTI90  Türkiye ile bağları en yalın bir biçimde anlatıyor aslında.  

Başkanlık yurtdışında faaliyetlerini sürdüren Türk kökenli sivil toplum örgütleriyle yoğun bir işbirliği içerisinde. İşte bu amaçla 7-8 Haziran tarihlerinde bir çok Türk kökenli sivil toplum örgütünün katılımıyla Ankara`da bir çalıştay düzenlendi. Bu tür etkinlikler aynı zamanda bir mesaj niteliği de taşıyor. Artık yalnız değilsiniz, Türkiye sizin yanınızda vurgusu önem kazanıyor. Amerika`dan Almanya 500`e yakın Türk kökenli sivil toplum örgütünün katıldığı Çalıştay`da ilk kez sorunlar farklı bakış açılarıyla irdelendi ve sistemli bir yol haritası belirlendi.

Bunlar çok önemli çalışmalar... Bugün başta Almanya olmak üzere yurtdışında milyonlarca Türk yaşıyor...Bu insanlar artık bulundukları ülkelerin ayrılmaz parçası... Daha da önemlisi bu insanlar Türkiye ile bağlarını hiç bir zaman koparmadılar, özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarla bu bağlar daha da güçleniyor.  Hatırlarsınız Almanya`ya Göçün 50. yılı geçen sene  pek çok etkinlikle hem Almanya, hem Türkiye`de kutlanmıştı. Geçen seneki kutlamalarda  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı da bir dizi kültürel, sosyal ve sanatsal etkinliğe katkı da bulundu.

Ve en son  Avrupa`da  Türkler açısından önemli bir sorun olan  Gençlik Dairelerinin çalışmaları masaya yatırıldı. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı`nın düzenlendiği „Gençlik Daireleri ve Türk Aileleri“ konulu çalıştayda yaşanan sorunlar mercek altına alındı.  Evet değişen Türkiye`nin yurtdışında yaşayan Türklere bakışı da değişiyor. Artık sorunların çözümüne yönelik akademik ve bilimsel çalışmalar hız kazanıyor. Daha da önemlisi sorunları çözmeye kararlı bir kadro var Ankara`da..

Unutmayın yalnız değilsin, Ankara`da sizleri  düşünen birileri var. 

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99