News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Deutschland ohne Ausländer

06 Ekim 2012, 15:53


“Her gün Almanya`yı insanlar terk ediyor hiç bir iz bırakmadan. Kitlesel bir yok oluş bu. Oysa dün daha buradaydılar. Gelecekle ilgili plan yapıyorlardı”

Bu cümleler  'Deutschland ohne Ausländer' adlı kitaptan. 'Yabancısız Almanya' kitabının ilk cümleleri.

Eğer milyonlarca göçmen ülkemizi terk ederse halimiz ne olur?” 

Kabus gibi! 

30 yıllık deneyimli gazeteci Pitt von Bebenburg ve  muhabir Matthias Thieme`nin imzasını taşıyan kitap göçmenlerin olmadığı bir Almanya`nın nasıl bir Almanya olacağını anlatıyor.… Kitap bir varsayımdan yola çıkıyor. Göçmenlerin olmadığı bir Almanya`nın fakirleşen bir Almanya olacağı vurgusunu yapıyor. Göçmenlerin özellikle de göçmenler içerisinde ağırlıklı gurubu oluşturan Türklerin artık bu toplumun ayrılmaz bir parçası olduğu görüşü dile getiriliyor.  Biz yabancılarla yaşamaya mecburuz. Eğer yabancılar olmazsa neler olur ?

Hasta bakım merkezleri yetersiz kalır ve bir çok yaşlı hasta bakımsızlıktan yaşamını yitirir.

Otomotiv sektörü ağır darbe alır... Otomotiv sektörü Almanya`nın en önemli ihraç ürünlerinin başında geliyor.  Gerisini siz düşünün...

 Almanya`yı göçmenlerin terk etmesi durumunda Almanya`ya yabancı sermaye akışı da durur. Bu da Almanya`nın fakirleşmesi ve mali krizle karşı karşıya kalması demektir.

Almanya`nın ihracatı önemli ölçüde düşer...

Temizlik sektörü çöker... Sokaklarda biriken  çöp yığınlarını, parklarda, bahçelerde öbek öbek moloz yığınlarını düşünün...

Ve ekonominin dinamik motoru; girişimciler... Türkler bugün  yüzden fazla sektörde faaliyet gösteriyor. 100 bin`e yakın Türk işletmesi 400 bin kişiye istihdam sağlıyor. Türk işletmelerinin yıllık cirosu   40 milyar Avro civarında..

Düşünsenize Türklerin Almanya`yı terk etmesi 400 bin kişinin işsiz kalmasına yol açacak. Bir de bu kişilerin ailelerini düşünün. Türklerin gitmesi durumunda bundan 2 milyon Alman etkilenecek.

Göçmenlerin gitmesi demek daha az vergi demek, fakirleşen Almanya demek. Daha az vergi ; sosyal devletin çökmesi demek.

Almanya `nın yaşam seviyesinin düşmesi demek...

Bu kitap aslında iki yıl önce Türk ve Müslümanları hedef alan Thilo Sarrazin`in  yazdığı kitaba güzel bir cevap. Yabancıların özellikle de Türklerin ekonomik anlamda Almanya`ya yük değil, tam tersine bir kazanç olduğunu gösteriyor ve Sarrazin`in ırkçı tezlerini somut verilerle çürütüyor.

Göçmenler yıllık 50 milyar avro vergi ödüyorlar bu ülkeye. 50 milyar Avro  Almanya`nın aile, eğitim ve araştırma çalışmalarının yürütebilmesi için önemli bir meblağ…

Nazilerin sıkça kullandığı bir cümle var; Naziler Türkler için „Sosyal Parazit“ diyerek Almanları Türklere karşı kışkırtmaya çalışıyorlar. Ama rakamlar farklı söylüyor. Türklerin Alman ekonomisine, sosyal sigortalar Kurumuna katkısı ortada.  İşte bu katkının Alman basının da daha sık yer bulması lazım. Bu anlamda değerli bu iki gazeteci Pitt  von Bebenburg ve Matthias Thieme`yi tebrik etmek lazım. Titiz bir çalışma sonunda böyle bir kitap ortaya çıkarmışlar.

Bu kitap aslında klişeleri yıkan, çürüten bir kitap.  Almanya`nın göçle zenginleştiğini vurgulayan bir kitap. Kitapta  bilim insanları ve  araştırmacılar göçmenler olmadan Almanya`nın yaşam düzeyinin bu seviyede olamayacağını dile getiriyorlar..

Hizmet sektörü tamamen iflas eder.

Bir çok sektörde yaşanan eleman sıkıntısı Alman ekonomisini felç eder.

 Kitapta işlenen diğer önemli bir konuda  Almanya`nın sürekli yaşlanıyor olması. Almanya`nın geleceği göçmenlerin elinde...

 Kitapta uzmanlar göçmenlerin olmadığı bir Almanya´da enflasyon artışının ve yaşam kalitesinin düşeceğini  üstüne basa basa söylüyorlar. 

 Ayrıca Almanlar yapmak istemedikleri bir çok işi de yapmak zorunda kalacaklar. O zaman da Alman gençleri bu kadar rahat üniversiteye gidemeyecek. Bilimsel araştırmalara bu kadar kaynak aktarılamayacak.

 Aslında olaylar birbirine bağlı bir zincirleme reaksiyon gibi....

 Şimdi şu ana kadar işin ekonomik boyutuna değindik. Bir de işin sosyal ve kültürel boyutu var. Almanya kültürel anlamda da fakirleşir. Yemek kültüründen, yaşam biçimine varıncaya dek Almanya her alanda fakirleşir. Bugün Feridun Zaimoğlu`nun, Zafer Şenocak`ın olmadığı Alman Edebiyatı ne kadar kuru kalırsa, Fatih Akın`ın olmadığı bir Alman sineması da o kadar güdük kalır.

Bugün Türkler sadece ekonomide değil, sanat, medya ve kültürün önemli dallarında da belirli seviyeye gelmişler.  Renan Demirkan, Feridun Zaimoğlu, Fatih Akın, Zafer Şenocak, Cem Özdemir, Erol Sander, Emine Sevgi Özdamar, Kaya Yanar, Nazan Eckes, Birol Güner, Erkan Arıkan, Mesut Özil, Nuri Şahin, İlker Gündoğan ilk akla gelen isimler... Türkler olmadan Almanya`nın bir bacağı aksar.. Sanatta, Medya`da, Spor`da ve yaşamın her alanında...    

Kitap akıllı olalım, göçmenlerle bir arada yaşamanın yollarını arayalım. Bizim birbirimize ihtiyacımız var. Kendi bindiğimiz dalı kesmeyelim, demek istiyor aslında.

Kitap bu anlamda Almanya`nın özeleştirisini yapması açısından da önemli. Somut bir  gerçeğe Göçmen gerçeğine dikkat çekiyor.  Bir de görmezden gelinen Nazi tehlikesine değiniyor. Dikkatli olalım, demokrasimizi koruyalım ve sanki böyle bir senaryo gerçekleşebilirmiş gibi uyanık olalım.

 Ben mütevazı  köşemden bu iki değerli gazeteciyi tebrik etmek istiyorum; Dankeschön Pitt von Bebenburg, Dankeschön Matthias Thieme..

Ve elbette bu kitabı basan Redline yayınevine…

İyi ki varsınız…

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99