News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Merkel Neden Sustu?

01 Kasım 2012, 18:56

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın her Almanya gezisi Alman basınında bir tedirginlik yaratıyor. Genel görüş bu ziyaret sırasında Erdoğan'ın “sıcak, olumlu mesajlar verip politik kavramlardan uzak duruluğu” idi. Böylece aynı içeikli görüşlerini “polemiğe yer bırakmayacak şekilde” açıklamış oldu.

Alman basınından gazeteciler başta genellikle Türk kesimi Federal Almnya Büyükelçiliği'Nin açılışında Başbakan Erdoğan'ın yaptığı konuşmayı “rahatsız edici” bulmadı. Kimsye çatmayan Erdoğan “Kant da okuyun, Geothe de okuyun” mesajları ile Almanların yüksek milli duygularını yasladıkları şahsiyetlerden söz ederek de sıcak bir iletişim kurdu.

Fakat aynı hava ikinci gün değişti. Angela Merkel'le bir çalışma yemeğinden sonra basın karşısna geçen Erdoğan'ın “hesap sorucu” tutumu ve “üstten” konuşması Alman medyasında başta tutucu Die Welt gazetesi tedirginlik yarattı. Erdoğan duygu tonuna da girerek Merkel'e Kıbrıs'ın Avrupa Birliği'ne alınmasını “hata” olarak gördüğünü itiraf ettiğini hatırlatınca Merkel'in yüzünden bir gölge geçti. Önüne baktı. İşte bu resim günün öne çıkan resmi oldu. Merkel daha çok kapalı kapılar ardında söylenen sözlerin basın önünde “çekinmeden” dile getirilmesi karşısında şaşkın bir suskunluğu tercih etti. Bu suskunluk “Sukut ikrardan gelir” manasına geldi.

İşin dahası Almanlar belki 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk defa bir Başbakanlarının “Ankara'dan” gelen konukları karşısında bu kadar sustuğu hatta Suriye ve PKK konusunda “destek sözü” vermenin yanında Erdoğan'a AB müzakerelerinde de “dürüstüz” mesajını birkaç kez tekrar ederek “pasif olumlu taraf” profili çizdiğini, alttan aldığını, rolü karşı tarafa kaptırdığını ilk kez tanık oluyorlardı.

Evet bu kez Erdoğan Almanları kızdırmamış onları bazı gerçeklere “ikna” edecek kıvama getirmişti. Merkel'in Türk ekonomisini övüp “Keşke bizde de (Avruıap) işler sizdeki kadar iyi gitse” diyerek bir de görüşmeyi Türkiye adına taçlandırmıştı. Dahası bugüne kadar Almanya'da Türk Üniversitesi sözü de sanki çok olağan bir şeymiş gibi “gündeme alındığı” açıklanmıştı.

Merkel-Erdoğan görüşmesine toplamda bakacak olursak Türkiye uzun yıllar sonra ilk kez Almanya tarafını kendi seviyesinde bir kıvama getirmiş göründü. Bu Türk tarafı için bir zafer değildir ama Türkiye cephesinden bakıldığında gelinen nokta ve elde edilen “tablo” çok net bir biçimde okunursa “rahatlatıcı ve sevindiricidir.”

İşin diğer ucunda ise “Erdoğan'a ikna olmuş” bir Merkel vardı. Bunun misfirlik kaşrısında kibarlıkla alakalı bir suskunluk olmadığı ise gayet açıktı. Erdoğan-Merkel görüşmesi uzun zamndır Türk tarafını en memnun eden şekli ile sona ermiştir. Alman tarafını ise “Bu Türklere ne oluyor böyle” tedirginliğini hissetmeye yol açmış görünüyor. Oysa burada bir tedirginlik olmamalı. Çünkü eşit göz seviyesi iki dostun değil iki rakibin tedirgin olmasına yol açmalıdır.

Özetlersek: Bu seyahat Türkiye için “hoş” geçmiştir.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99