News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Almanlar Bizi Nasıl Potansiyel Suçlu Yaptı

02 Kasım 2012, 15:52

Dışlanmışlığın anatomisi 1:

Almanlar Bizi Nasıl Potansiyel Suçlu Yaptı

Artık hakikaten korkuyla okuyor ya da bakıyoruz haberlere. Bir yerden bir cinayet haberi gelecek diye diken üstündeyiz. Daha kötüsü, bir yerde bir cinayetin zanlısı Türk kökenli olacak diye tedirginiz. Bazen piyango tutuyor. Örneğin bir vatandaş yaz başında Berlin'de eşini öldürdü. Vahşi cinayetten sorumlu bu eş hala doktorların denetimi altında. Psikolojik sorunları nedeniyle klinikte tutuluyor. Birkaç hafta önce de Alexander Platz'da gece yarısı Jonny K isimle bir gencin dövülme sonucu aldığı ağır yaralarla hayatını kaybetmesi... Bu da “İnşallah Türk değildir” dualarımızı boşa çıkartana bir olay daha oldu.

Bu iki olay arasında tam dört ay var. Dört ayda iki cinayet. İki cinayette de politik, etnik ya da cinsiyete dayalı genel toplumsal birlikteliği tehdit edecek, etnik ya da kültürel motivasyon ya da hedef yok. İkisi de kriminal eylem. Eşini öldüren adam Ağrılı kökenli aileden geliyor ancak Berlinli. Jonny K'yı öldürenler de Berlin doğumlu. Türkiye ile bağları aile üzerinden dolaylı olarak var belki ama her ikisinin de sosyalizasyonu Berlin'de gerçekleşmiş.

Bu arada Berlin ve Almanya'da Türklerin adı geçmeyen çok sayıda cinayet oluyor. Onları saymıyoruz. Onlar cinayet olarak sadece polisin ilgi alanında. Bu iki Türkiye kökenli aileden gelen Berlinli şahısların işledikleri cinayetler ise Türklerin ve Türkleri hedef gösteren Alman medyasının ilgi alanı.

Her iki cinayette de Türkiye kökenli dernekler, siyasetçiler ya da kimi şahıslar cinayet sonrası “protesto” ya da “kınama” eyleminde bulundular. Türkiye kökenli dernek, siyaset ya da benzeri kurum temsilcileri Almanlar bizi tekrar suçlamasın, üstümüze atlamasın diye önce davranıp cinayeti kınama ve tepki gösterdiğini gösterme telaşına kapılır oldu.

Cinayet var koş...

Cinayet var özür dile...

Cinayet var sahip çık..

Cinayet var tavrını açıkla.

Cinayet var üstlen.

Eşini öldüren ve halen psikolojik gözlem altında bir klinikte doktor denetiminde olan şahsın eylemi için dernekler siyasetçiler koştu. Anlamak zor. Adamın biri cinayet işlemiş. Sebebi politik, etnik, dini ya da başka genel toplumsal huzura muzıra yönelik değil. Bu cinayeti Türk toplumunun kendi adına protesto etmesinin ne mantığı var? Türk toplumu adına ve geneline yansıyan bir eylem mi söz konusu? Neden bu cinayeti sanki sosyolojik, etnik, kültürel bir yanı varmış da o yana karşı toplumsal bir tepki koyuyormuş gibi yapıyorsunuz? Neden dolaylı olarak toplum adını cinayet değilse bile cinayet nedenini ve sonucunu üstlenmeye kalkıyorsun?

Şimdi de konumuz cinayete kurban giden Jonny K. İnsan bu gencin ölümünden dolayı kemikleri sızlar. Bizim de insan olarak sızlıyor. Öldürenlerin cezalandırılması herkesin beklentisi. Biz öldürene katil diyoruz. Ama birleri çıkıp “Bizim gençler” diyor. Katilin tarafını üstleniyor. Katili “biz” grubuna alıyor. Neden? Çünkü Çoğunluk toplumu bu gibi durumlarda hep “siz” diyor. Onların “siz”i bizim “biz”imiz olmuş. Bir iş adamaları derneği yöneticilerini de alıp Jonny K'nın öldürüldüğü yere çelenk koydu. Yapılan konuşmada “Bu vahşice saldırının Türk kökenli gençler tarafindan yapılmış olması bizleri daha da etkilemiştir. Bu öfkeyi şiddeti anlamak mümkün degildir “ dendi.

Böylece çoğunluk toplumu dediğimiz Almanlar ve meydanın zaten yaptığını üstlemiş olduk. Artık Almanya'da nerede bir Türk bir yanlış yaparsa koşup özür dilemek ve “boynuzu” büküp Alman toplumuna “biz böyle değiliz aslında” nakaratını söylemek dudumundayız.

Yeni bir şiddet, hırsızlık, kavga olduğunda artık açıklamalar, protestolar hazır: Biz kuyumcuyu soyanın Türk kökenli bir aileden geldiğini duyduk şiddetle kınamaya geldik. Toplumuz adına kuyumcudan, Alman toplumu ve medyasından özür diliyoruz” İş bu noktaya geldi. İlgisiz cinayetlerin ve suçların da sahibi olacağız. Çoğunluk toplumunun kabul ettirdiği kendini ispat etme, kendini her şartta savunma zorunluluğu ve her suça “kümesel” ortaklık psikolojisi herkese sirayet etti. Dua edin kaçıncı kuşak olursa olsun hiçbir Türk kökenden gelen kişi kaza yapmasın, biletsiz yakalanmasın, kavgaya karışmasın. Her gün dua edin.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99