News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

En iyisi çekip gitmek mi?

25 Eylül 2010, 10:44

Bu soruyu “Henüz bağları koparmamış” yüz binlerin ve “Henüz bağ kurmak isteyen” on binlerin sorduğundan şüphe duymuyorum.

 

Şüphe duymadığım başka şeyler de var. Irkçılık, kültür çatışması, inanç çatışması denen kavramların arkasında ekonomik nedenler ve stratejik politik hesap olduğudur.

 

Eğer politikacılar görünüşe bakarak yüzyesel bir kültür çatışmasından söz ediyorlarsa bu onların zeka ve akıl noksanlığıyla ilgli bir durumdur.

 

En iyisi çekip gitmek... Aklında çekip çevirmek bu soruyu bitmeyen bir döngüdür. Evirip çevirip her gün en az bir kere arkana bakıp göz kırpar gibi sorarsın.

 

Nasıl, nereye, ne zaman?

 

Tek sormadığımız soru şudur: Neden? Bu soruyu sormuyoruz. Bu sorunun cevabını biliyoruz çünkü.

 

Çünkü eksik bir şeyler var. Sürekli göçmen olmak, sürekli yabancı, sürekli bu tartışmanın öznesi olmak, istemeden, sindiremeden orda durmak, öyle kalmak... Bunu kabul etmek zor.

 

Çekip gitmek... Asla yeni olmayacak bir başlangıç için... Belki de daha ağır rekabetlerin, güvensizliklerin, daha sert çatışmaların kol gezdiği mahalelelere, sokaklara gitmek... Yeniden yakmak elini sokup ateşe...

 

Yakandan üç düğme açıp salmak kendini sokağına o bilinemezler ülkesinin. Nasıl bir şey olur? Ne zaman olur? Nerede olur? En iyisi çekip gitmek dedikten sonra gelmeyen o cevaptır bizi buraya bağlayan. Alamadığmız bir cevap yüzünden kalmışız. Asıl acı olan, koyan o.

 

Uymak... Onlar gibi olmak... Kendini ötekinin öteksi yapacak bir iç yabancılaşmaya mahkum etmek... İstenen bu mu? Hem de bu çağda. Çok kimlikli, çok hareketli, iletşim ve dönüşümün hızlı olduğu bir küresel dünyada...


Kitle partilerinin ağız kokusunu çekerek yaşamak... Uyum hastalığını topluca bir veba gibi kuşaktan kuşağa taşımak zorunda kalmak. Bütün bakışlarda, bütün cümle başlarında bu eksikle başlamak...

 

Aklına “çekip gitmek” gelmemiş kaç insan var şu yazıyı okuyan? Belki de birden fazla çekip gitmişlerin sayısı da hiç az değidir. Bir insan yerini yurdunu terk etmişse, gemileri yakmışsa, kaderin boyunduruğunu eline almış demektir.  Hayata ve tabiyata bir omuz kakmış ve yekin edip yürümüş demektir.

 

Fakat çekip geri giden? En iyisi bu mu?

 

En iyisinin hiçbir önemi yok. Kararı daha çok şartlar aldırıyor. İnsan maruz kalıyor, arız başlıyor. Gerisi hikaye.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99