News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Padişah'a Veledi Zina Demek

30 Kasım 2012, 01:56

En son TV 8 kanalında yayınlanan Gökmen Karadağ'ın sunduğu Haber Aktif programına siyaset bilimci Nurşen Mazıcı'nın sözleri dikkat çekti. Mazıcı hiçbir padişahın cariyesiyle nikahı olmadığını öne sürdükten sonra bu ilişkiden doğan çocuklar olan Osmanlı padişahlarına 'veled-i zina' benzetmesi yaptı.

Bunu yapan kim?
a) Bir kadın.
b) Bir bilim insanı.
c) bir siyaset bilimci.
d) Osmanlı mirası bir toplumun dili ve kültürü içinde yetişmiş bir insan.
e) Hepsi.

Hangi şıkkı işaretleyeceğiniz belli. Hepsi. Bilerek ben "e" şıkkını "hiçbiri" demedim. Aksi halde konu farklı anlaşılırdı. Diyelim ki "e" şıkkı. Yani "hepsi"

Bir kadın: Çocuk nedeni ve şartlar ne olursa olsun insan eyleminden meydana geldiği için kendinden önceki hiçbir statü, ilişki nedeni ve biçiminden dolayı sorgulanamaz, yargılanamaz, bundan dolayı aşağılanamaz. Kadın tarafından doğrulan çocuk, babası kim olursa olsun zaten annesi olan bir varlıktır. Bir anne demek bir kadın demektir. Bir kadının doğurduğu çocuğa "zina" çocuğu diye yaftalamak çocuk kadar kadın cinsi de aşağılayan bir yaklaşımdır.

Bir bilim insanı: Padişahların evlenme, çocuk yapma, harem ilişkileri kendi çağında ve kendi sosyal, hukuksal devlet düzeninde kendi gelenekleri içinde "meşrudur." Bir topluma göre "meşru" olmayan bir ilişki biçimi bir başka toplumda "meşru" olabildiği gibi, aynı zamanda çağ farkı ile de bu bir dönem meşru olan bir ilişki biçimi bir başka dönem olmayabilir. Bunu bugünkü zaten çağdışı olan "veled i zina" gibi bir tanımlama ile yargılamaya kalmak bilim, akıl, izan ve insaf dışıdır.


Bir siyaset bilimci: Siyaset bilimciler tarih hakkında konuşuyorsa, siyaset tarihini de bilmek, örneğin padişahın cariye ile evlenmesi ya da çocuk sahibi olması, nikah yolunu seçmesi ya da seçmemesi o dönem hukukuna göre "caizdir" dolayısı ile o dönem "veledi zina" olmayan bir işin bugün, üstelik bu kavramın olmadığı bir çağda böyle nitelenmesi siyasi körülük ve nankörlüktür.

Osmanlı mirası bir toplumun dili ve kültürü içinde yetişmiş bir insan: Bu konu tartışılır. Biz öyle olduğunu varsaydığımız birinden o kültürün meşru ilişkilerini de bilir diyoruz. Bilmiyorsa bu şıkkın da bir anlamı yok.

Sayın Mazıcı öncelikle tüm kadınlardan ve "babası" hukuken tanımlı olsun olmasın tüm benzer konumdaki çocuklardan özür dilemek zorundadır. Annesi olan bir çocuğa babası belli değil demek ne kadar akıl, mantık, hukuk dışı ise bugüne ait olmayan bu tanımı kullanmak da öyle akıl ve izan dışıdır. Ve bu zaten yüz yıllardır kadınları dışlayan, onlara ceza ve eza getiren bir anlaşıştır. Bu kavramı hem bilimle uğraştığı iddia edilen ve PROF etiketi olan bir kadının kullanması 21. yüzyılda bir utanç vesiledir. Sizden utanıyoruz. Sizden fena şekilde utanç diyoruz Mazıcı Bayan.

Bu tür çıkışları ilgi çekmek, reyting vb. açıklamak imkansız. Birçok insan tarihi, kültürü, sosyolojiyi kendi mantığı ve yasaları ile açıklayıp yeni olanı ve olması gerekeni önermek yoluna gitmektense, iştigal ettikleri her meseleyi "alçakça" istismar etmektedirler. İstismar öyle boyutlara varmaktadır ki hiçbir kavramı "insan gibi" kullanmak mümkün olmamaktadır.

Herkesin her konuda her istediğini istediği biçimde istediği ses tonunda söylemesi ülkeye demokrasi değil Çıfıt (Cıfıt) Çarşısı görünümü vermektedir.

Sayın demeye mecbur kaldığımız Mazıcı bugünden bakarak beğenmediği geçmişi kendi çağdışı etik anlayışı ile yargılarken bir başka şey daha yapıyor. Mazıcı "Soy" denen ve "ırk" ile devam eden bir "kan bağı" geleneğini örtülü olarak "doğru" bulduğunu, veled i zina'yı aşağılama kabul ettiğinden "ırk" takipçiliği yapmayı doğru bulduğunu anlatmış oluyor. Böylece Türklere hem "ırkçı" demek, hem de bir ""ırk olmadıkları" şeklinde aşağılamada bulunmak geleneğine uymuş oluyor.

Türklere hem "soy, ırk" olarak görmeyerek, hem de "ırkçı" diyerek her iki koldan da saldıran bir iki yüzlü siyasi tutum söz konusudur. Yahu ya "ırkçı" de, ırka bağlıyorlar meseleleri de, ya da bunlar ırkı takip edilecek millet değil de ırk bahsini kapat. Yok, hem nalına hem mıhına vuracak. Dünyada 1945'ten sonra Türklere karşı yapılan ırkçılığın bir başka örneği yok. Padişahların farklı inanç ve kültürden eşleri olmasını da "aşağılama" aracı yapıyorlar, "Türk ırkçılığını" ileri sürüp her türlü savaşta Türkleri aşağılamanın bir söylemi olarak kullanıyorlar.

Şimdi de Osmanlı'nın hem "ırksal" haritasını Hitler gibi sayıp şeceresini dökerek "Türk değillerdi" demeye getiriyorlar hem de öyle evlendiler diye padişahlara "veledi zina" demeye varıyorlar. Hem ırktan bakarak Türklüğü aşağıla hem ırk değil diyerek. Bunun anlamı “Türklere karşı ırkçılıktır” Kimi Entelektüel görünümlü kimi ideolojik kimi etnik kökenli ya da sebepli olmak üzere birçok görümümü var bu karşıtlığın.

Özet olarak: Türkiye'de taşeron entellektüeller ve bilimciler cennetidir.


News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99