News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

'Cıngıl Beeen!'

09 Ocak 2013, 02:01

Yine, yeniden bir “yılbaşı” yazısı.

Yeni yılın Türkiye’de kutlanışına bakıp gülümsüyor musunuz? Gülümsemeliyiz. Çok komik olmasına rağmen gülümseyerek kahkahamıza gem vurduğumuzu da göstermiş olmalıyız. Biraz baharatlı bir gülümseme olmalı bu. Hint baharatlı. Bizar bıçak izi varmış gibi yanağımızın tam altında. Çakı izi. Gülümserken gözlerimiz de eşlik etmeli. Nahoş bir manzaradan elem yerine hayata dair unsurlar arar gibi bakmalı. Umut etmeyi başaran insana özgü kararlılığın izini taşımalı.


(Posta Gazetesi 31 Aralık 2011, birçok örneketen biri)

Ben ise yeni yıla girerken tüm karamsarlığımı geleceğe taşıyorum. Şimdi bu karamsarlıktan söz etmenin zamanı değil. Çünkü yeniyi biz hep “güzel, iyi, umutlu” olarak da algılamak isteriz. Durup dururken bunu değiştirmenin ne anlamı var? Bu nedenle karamsarlığa karşı da gülümsemeyi deneyelim. Siz de deneyin. Kızmak yok.


Tamam, siz kutlamalarınıza devam edin. O komik “Yılbaşı Ağacı” (Alm. Tannenbaum, İng. Cristmas tree) diye alıp evlerinize yılbaşında soktuğunuz çamları devirmeye devam edin. Siz, NOEL'i SİLVESTER'da (Noel'i yılbaşında) yapın. İşin tuhaf yanı Müslümanların ülkelerinde yılbaşı diye Noel'in ritüellerini kullanarak 31 Aralık'ta kutlama yapmaları. Noel Baba'yı 31 Aralık'ta sokak sokak gezdirmeye kalkmaları... Bu ne uydurmacılıktır, bu ne absürtlüktür?


Noel geleneksel olarak günlerin uzaması nedeniyle güneşin daha çok aydınlatmasına olan bir sevinci dile getirmek için “gün dönümü” şenliği olarak kutlanır. Bir çeşit Nevroz'dur. Bu kutlamalar gerçek doğum tarihi bilinmeyen İsa'nın 24 Aralık olarak Hristiyan Konsülü tarafından “tercih edilen” tarihle üst üste düşer. Böylece günün uzamasını kutlayan halkın “töresel” inancı ile kilisenin “doğum günü” kutlaması üst üste gelir. Asıl kutlanan 25 Aralık'tır, 24 Aralık'ta Noel başlar, 24 Aralık Arefe gibi düşünülür. Noel Baba da 24 Aralık'ta hediyelerini dağıtmaya çıkar. Ağaçlar Noel'de süslenir ve hediyeler o gece ağaçların dalına asılır.


Noel baba figürü ise bir papazdır. Aziz'dir. Yoksullara ve yoksul ailelerin çocuklaırna hediyeler verir. Antalyalı olmasına rağmen (Demre) Kuzey kutbun'da dolaşır. Neden? Aslında Noel Baba zaten Doğu'dan gelen Hristyanlık gibi gelmiştir ve Batı ve Kuzay Avrupa'Nın kış koşullarında onlara hzırı gibi yetişmiştir. Yani yerel bir kış masalının din adamı olarak kahramanına dönüşmüştür. Çünkü Kuzay'de kara kış çok çetin geçer, yazın biriktirlen yiyacaklar suyunu çekmeye başlar. Tam o sırada hediyeler gelir. Umut dağıtılır. Gün döner. Böylece Aziz Noel, Gün Dönümü, Ren Geyikleri, İsa'Nın Doğumu bir potada eriyerek Batı kültürünün en önemli dini halk bayramlaırndan biri olur. Tüketim toplumu ile birlikte de devasa alışveriş merkezlerinin, alışveriş caddelerinin ve “ıpad” hediye eden anne ve ababaların bayramına dönüşür.


Bu hikayeden Türk toplumu ne anlamaktadır? Birincisi “Biz Hristiyan değiliz. Ne Isa'ynın gelişine hazırlık olan ADVENT günlerinde mum yakar bekleriz ne de 6 Aralık'ta Almanya'da olduğu gibi Nikolaus gelir. Bize ne 24 Aralık'tan, 25 Aralık'tan” derler. Onlar “Biz de miladi takvim kullanıyoruz 31 Aralık'ta eğlenmek istiyoruz” derler. Buraya kadar her şey normal. Anlaşılabilir de... Ancak Şunu da diyorlar sonra: “O zaman Noel Baba bize 31 Aralık'ta gelsin. Gerçi o bir papaz ama Demre'den gitme bir papaz. Hemşehri sayılırız! Bizim evlerimize de 31 Aralık'ta gelsin! Geç gelsin ama güç gelmesin.” Kilise ve alışveriş merkezlerini aynı yapraklar ve dallar altında toplayan çam ağacını da biz Noel Baba'yı 31 Aralık'ta gelmeye ikna etmek Hristiyanlar gibi süsleyelim” diye eklerler. Avrupa ve Hristiyan alemi Noel baba'yı “İşin bitti Noelcim, hadi sen 26 Aralık'ta evine dön” diye yolladıktan sonra zaten Demre'ye giden Noel Baba İstanbul Nişantaşı'na ve Türk dizi setlerinin yılbaşı eğlence programlarına da uğramayı ihmal etmez. Olan budur, olay bundan ibarettir. İbrettir.


Bu absürt manzaranın bir de şarkısı var: Jingle Bells. Türkçe okurken çoğumuz bunu “Cıngıl beeen!” diye söyleriz. Bu şarkı Noel ile özdeşleşmiş ve Noel baba geyik arabalarıyla dolaşırken geyiklerin boyunlarına asılı çanların çınlamalarını anlatır. Bunun Noel şarkısı olmadan önceki anlamı atların boyunlarındaki çanlarda gizlidir. Zaten şakının adı da “Çalın çanlar çalın” anlamındadır. Şarkı ABD'li James Lord Pierpont (1822-1893) tarafından bestelenmiş. Aslı bir kış şarkısıdır. Buraya kadar tamam. Ancak Türkler bu şarkıyı da Noel'den alırlar ve “yılbaşı geldi” diye yılbaşı gecesi çalar ve dinlerler. Çünkü Türkiye'Ye Noel Baba da dünyanın her yerinde 24-25 Aralıkta gittiği halde sadece bize 31 Aralık'ta gelir. Şarkısı, geyikleri, çam ağacı, kırmızı kukuletası, renkli topları ce hediyeleri ile...


İnternet sayfaları bu anlatılan durumun resmini daha güzel veriyor. Örneğin “Kurban bayramınız kutlu olsun” ibaresinin yanına süslü ve ışıklı Noel ağacının üstüne kondurup yazabiliyor: (Vatan, 2007 takvimi). Ya da ulusal gazete logolarınız (Milliyet) batı geleneklerinden hırsızlama “renkli top ve hediye paketleri, kar ve çam ağaçları” olan animasyonları logolarına iliştirebiliyor. Televizyon dizileriniz “yılbaşını bu motiflerle” kutlarken çam ağaçları, mumlar ve bacadan giren Noel babalar 31 Aralık'ta memleketi istila ediyor. Ama sorun bakın ki bir tek Allah'In kulu bunu neden yaptığını bilmiyor. Neden çam ağacı 31 Aralık'ta evin salonunda? Neden Noel baba 31 Aralık'ta hediye getirir? Neden Noel Şarkısı'nı yıl başı eğlence şarkısı gibi kullanırsınız? Batı'da neden çam ağacının bir cevabı var. neden kırmızı kostüm onun da cevabı var. Ne zaman? Onun da cevabı var! Ya sizde? Bir tek cevabı yok. Varsa o da şu: Ben uydurdum oldu! Evet Türk milletini ayakta tutan temel inanışlardan biri: Ben uydurdum oldu.1 Jingle bells

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99