News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

8 MART Anneler Günü Mü?

10 Mart 2013, 00:42

 Ya da yaşasın post ataerkil dünya!

Kadınların dünyada erkek gücü ve hegemonyası tarafından alt edilip, özgüvenli toplum unsuru olma özellikleri arkeolojik katmanlardan biri haline getirilince, doğal olarak o meşhur deyimle "Kadının adı yok" deme noktasına gelmiş idik. Tam bu ara "kadının adı nedir" diye aranırken de karşımıza onun erkeklerin sisteminde daha fazla yer bulması çıktı. Bu sözde "müthiş buluş" da kadınların erkekler dünyasında rol ve roller alabilmesinden başka bir manaya gelmiyordu. Böylece erkeklerin dünyasında oyunun kuralı değişmemiş, kadını da bu saha içinde bir role kavuşturmuş olduk. Kadının adı da bu sahada rozetine yazılacaktı: Evet, kadının adı artık vardı: Kadın!

Bu bile erkekler dünyasının çoğu temsilcisi tarafından hazmedilebilir bir realite olmadı. Binlerce yıl sonra kadınlar erkeklerin hegemon sistemi içinde bir isim almayı başarmışlardı ve bu isim de aslında erkek düzenini meşrulaştıran bir uzlaşma idi, ama bu bile henüz oturmuş bir bilinç olmadı.

Tam da bu aşamada kadının adı bu kez tüketim sektörünün müthiş buluşları ile "kadının tüketimi" olarak etiketlenmeye başlandı. Evet "Kadının adı" duyulmaya başlanmış, anons edilir olmuştu. Son yıllarda bu anonslar öyle renklendi ki adeta tüketim ve eğlence sektörünün tanımladığı bir karakter kazındı. Dünya kadınlar günü asılında bir komünist icadıdır. Ama bunu hatırlatmak dahi "günah" hale geldi. Son yıllarda kadınlar günü tam anlamıyla "sevgililer ve anneler günü" karışımı bir eğlence ve tüketim günü haline geldi. Marjinalleşenler yine slayt gösterilerinde Amerikalı tekstilci grevci kadınların öldürülmesi ile başlayan kadın hareketi tarihini hatırlatan seminer ve toplantılara devam etse de artık hane halkları kadınlar gününü tamamen "Sevgilim, kocam ya da oğlum, kızım: bana şunu aldı" şeklinde anlama ve algılamaya başladılar. "Benim kadınlar günümü nasıl unutursun sen he!!!

Evet, "Dünya Kadınlar Günü" sevgililer gününün kadın tarafıyla anneler gününün tamamını kapsayan bir tüketim ve eğlence kültürüne dönüştü. Böylece hayat normale dönmüş oldu. Dünyadaki paranın yüzde 97'sini ereklerin idare etmesi yüzde bir bile değişmemiş oldu. Kadınlar erkeklerin kuralları ile iktidar oyunlarını oynama izni koparmayı özgürlüğün son safhası olarak kabul ederek uzlaşmış oldular. Şimdi birlikte eğlenme ve kutlama zamanı. Yaşasın post-ataerkil dünya! :)

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99