News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Bye bye TÜRK!

17 Mart 2013, 17:31

Türk hava Yolları'nın adındaki “Türk”” kelimesi olmasaymış Türk Hava Yolları şimdi Avrupa'da 1 Numara olur imiş.

Yanlış okumadınız. Türk Hava Yolları'nın birinci olmasının önündeki engel kurumun adındaki “Türk” kelimesi olduğunu bizzat bu kurumda çalışan ve başarılı ile kurumu temsil eden bir zat-ı muhteremden duyan arkadaşımız aktardı.

Şu mantık artık kabul görüyor: Türk hava Yolları'nı var eden nedir? Finanse eden kimdir? Kimlere hizmet satarak büyümüştür ve kurum olmuştur? Bunlar önemli değil. Zat-ı Muhterem belki de on yıl sonra bu kurumun başında olacak. Bu fikir de muhtemelen şu anda bir yerlerde konuşulmuş ki Berlin'e kadar uzandı. Yani karşımızda o an akla gelmiş laf-ı güzaf bir şeyle karşı karşıya değiliz. Bu ciddi bir fikir.

Bu fikrin izini biraz daha sürelim. Yeni Anayasa tartışmalarında “Türk” kelimesi yeni metinde olmasın diyen ciddi bir grup var. Bir zamanlar da “Türk bayrağı hilal ve yıldız değil de Avrupalılar gibi iki renk ve geometrik çizgilerden olsa idi Avrupalılar bize daha az ön yargı ile bakardı diye düşünenler de fikir açıklamalarında bulunmuşlardı.

Türk ve Türklükle ilgili kavramlar sosyal - kültürel ve dilsel bağı çoktan değişmiş, üst kimliği Türk olmuş geniş bir göçmen kesimi tarafından da kolaylıkla “vazgeçilen bir kimlik” olarak ya da en iyi ihtimalle “yangında ilk kurtarılmayacak olanlar” listesinde yer alıyor.

Dini inanç ve kimliğini milli inanç ve kimliğin üstünde gören ve milliyetçiliğin dinin kapsayıcılığını daralttığını ve engellediğini düşünen, dünyaya inanç temelinde bakan, dili ve toplumsal - kültürel bağlarını önemsiz gören bir dindar grup da Türk kelimesi ile başı pek hoş değil.

Türkiye'deki etnik ve kültürel grupların da siyasi ve tarihsel birçok nedenle bu konuda kopuşlar yaşadığı ortada.

Türk solcuları da başta 12 Eylül tahribatı ile devlet ve etnik kimliği aynı sayarak hem halkından hem kimliğinden hoşlanmayan bir grup oluşturmuş durumda. Kimlik onlar için de sorunlu ve çoğu zaman sırtta taşınması gerekmeyen bir yük olarak algılanıyor.

Tarihsel, siyasi ve günümüzde hegemonik çıkar çatışmaları 1) Osmanlı döneminden beri miras Türk karşıtlığının bölgede hala geçer akçe olması 2) Hristiyan inançlı toplumlarda Müslüman Türk özdeşleşmesinden dolayı çok yaygındır. Türk Müslüman karşıtlığı hala hegemonik ilişkilerde siyasi-ideolojik çatışma alanı olarak sürekli kullanılır durumda, bu nednele de bu kelime sorunlu.

Tekrar Türk hava Yolları'na dönersek. Zat-ı Muhterem yukarıdaki tüm sebeplerden dolayı “Türk Hava Yolları'nın adı Truva Hava Yolları Olsa, adındaki Türk kelimesi olmasa birinci olurduk” demesinin “haklı sebepleri” anlaşılmış oluyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin adının da “Anadolu”olması fayda etmeyecektir. Anadolu Avrupa'nın gözünde Afganistan ile eş değerdedir. Gelin daha hoş bir şey yapalım. Bizans koyalım. Böylece İstanbul yeniden Konstantinopol, İzmir de Smyrna olarak yoluna devam eder. Türk demekten rahatsız tüm kesimler bu isme pek itiraz etmez. Ermeni lobisi de Rumlar da yumuşar. Kıbrıs'ın adı da sadece Kuzey Kıbrıs olarak kalsın. Coğrafi bir isim pek rahatsız edici olmaz. Expo 2020 İzmir'e değil ama Smyrna'ya verilebilir. Olimpiyatlar da yeni ismi şerefine Konstantinopol'e gelir. Türk hava Yolları'nın adı da otomatik olarak değişir: BHY. Belki ileride tarihe mal olduğu için yüz sene sonra yeniden Türk adı altında nostaljik bir yan şirket kurulabilir. Sırf eğlence olsun diye tabii.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99