News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

AŞK KIRMIZI'nın MORLUKLARI:

17 Mart 2013, 17:30

Osman Sınav'ın "yakın plan" öncelikli çektiği bu anlamda "aşk"a yakın plan bakmaya çalıştığı filmi Aşk Kırmızı Berlin'de gösterildi. Türkan Şoray'lı açılış galasına filmin baş oyuncuları Nurgül Yeşilçay, Ezgi Asaroğlu ve Tayanç Ayaydın da katıldı. Filmle ilgili bizim de birkaç fikrimiz oldu.

Üç morluk tespit ettik filmde kendi adımıza. Birinci ve temel morluk filmin bir erkek filmi olduğudur.

Özellikle bir entellektüel saplantısı olan şefkatli kadın ve akıllı kadını, aşk kadınını ve teselli kadınını idealist bir biçimde kendi dünyasında gerçekleştirme arzunu anlatıyor. İki kadın bu filmde öyle ya da böyle Ferhat'ın yolundan gidiyorlar. Kadın burada "bir yürekte iki aşk" formulüne sarılan erkeğin aşkına cevap veriyorlar. Bir bakıma bir röportajında Nurgül Yeşilçay'ın dediği gibi Osman Sınav "ne istediyse" onu yapıyorlar.

İkinci morluk filmdeki Ferhat'ın eşi Zetnep'in onu bir gece viski ile dağıttıktan sonra dertleştiği adamla ilişkiye giryor olması.

Ferhat'a aşık ve onun aldattığını bilmesine rağmen Ferhat'ı kazanmaya çalışan aşık evli kadın iken bir anda aldatan kadın oluyor ve bu aldatmadan dolayı hiçbir etkileme yaşamıyor. Hiçbir hesaplaşma, hatırlama, iz yok. Ne eşini aldattığı onun en yakın iş arkadaşında ne de kendisinde yok. Karakter burada aslında o ana kadarki rolü ile ölüyor. Ona uygun bir davranış olsa biz neden öyle yaptı sorgulamayacaktık ama o karakterle bir dönüşüm görmeliydik. İz yok. Fazla afişe bir sahne ve askıda kalıyor.

Üçüncü morluk Nazlıgül'ün o ana kadar filmde tehdit olarak hisstemekte güçlük çektiğimiz bir adamın yüzünden intihara karar vermesi ve arabayı denize uçurarak Ferhat ve eşinin yolunu açmaya karar vermesi. Bir anne de olan Nazlıgül'ün bu kararı kolayca vermesi bir yana desek de, final sahnesinde birden mutlu aile tablosuyla karşılaşmamız bizi şaşırtyor. Adeta kadın pisi pisine öldü dedirtiyor. Yılalrdır süren kökleri derinde olduğu için aşk yüzünden alevlenen bir ilişkinin kahramanı Nazlıgül intihar etmiş, Ferhat mutlu aile babası olarak o kadının mirası çocuk ve eşiyle "lünapark'a" gidiyor.

İntihar eden kadın kızını eski sevgilisi ve eşine bırakıp bari siz mutlu olun diyor. Hadi bu final olarak kaza ve sonrasında bu vasiyetle bitebilirdi ama mutlu aile tablosu ile bitmesi filmin ağırlığını silip götürüyor. Kötü bir final, karaktere zarar veren bazı sahneler -ki pek nedensellik ilişkisi kurmadık-, ve erkekçi bir ideal iki kadın filmi.

İzlerken akılda olsun istedim.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99