News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Klon insan 'kök' verdi!

25 Mayıs 2013, 13:18

Bilim çevreleri henüz bilim insan kopyalama konusunda “daha zaman var” dese de, 1996 yılında Dolly adlı koyunun kopyalanmasını sağlayan bilim insanlarından İngiliz John Gurdon, insanın da eninde sonunda klonlanabileceğini söylediğini unutmadık.

Şimdi bu sözlerin gerçeğe dönüşmesi için bir adım daha atıldı. Geçtiğimiz hafta Amerika'dan haber geldi. Bu haber onca savaş, siyasi ve ekonomik krizin önüne geçti.

Haber şuydu: “ABD'li bilim insanları, parkinson ve diyabette yeni tedavi yollarında çığır açacak bir gelişmeye imza attı. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nden bir bilim ekibi, klonlanmış insan embriyonundan kök hücre elde etmeyi başardı” Söz konusu yöntemle bilim insanları bir deri hücresinden alınan genetik materyali, hücre çekirdeği çıkarılmış bir yumurta hücresiyle birleştirdi.

Bu haber tüm dünyada heyecan yarattı. Sadece heyecan yaratmakla kalmadı, Dolly adlı koyunun kopyalanası ile başlayan “ahlak” tartışmaları yeniden alevlendi. Çünkü insanın kopyalanması demek tarihte yeni bir çaığın başlaması demekti. Üstelik bu çağ, insanlığa umut kadar endişe de vaat ediyordu.

Önce biraz heyecandan uzak duralım. Klonlanmış insan embriyonundan kök hücre elde eden ABD'li bilim insanları, Üretilen kök hücrelerin her türlü hücre üretiminde kullanılabilme potansiyeli nedeniyle gelecekte hastalıklı ya da yaralanmış hücrelerin yerini alacak şekilde kullanılması hedeflediklerini söylediler.

ABD'den, inan kök hücresini kopyalayan bilim insanı grubunun başındaki Shoukhrat Mitalipov'dan açıklama gecikmedi. Mitalipov kendi geliştirdiği yöntemle insan klonlamasının imkansız olduğunu söyledi.

İnsan kopyalanması şu an gelinen noktada “mümkün” değil dense de, çok sayıda bilim insanı kök hücre yoluyla embriyon kazanmanın bunun ispatı olduğuna inanıyor. Artık insan bir yanıyla “orijinal” canlı olma özelliğini kaybedip kendisine yabancı bir varlığa dönüşerek “tüm kutsal özelliğini” kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir eleştirileri yapılıyor.

İnsan “kendi şahsiyeti olan bir ikizini kendi doğurmuş” olacak. Ya da tek yumurta ikizini örnek alırsak, klon kardeşi tarafından dünyaya getirilmiş farklı bir karaktere sahip bir ikiz olacak. İnsan bedeninin suni yolla elde edilmesi, klon insanın kötüye kullanılmasından, yeni canlının arızalı doğup doğmamasına her konu spekülatif bir şekilde tartışılmaya başlandı.

Geçen hafta dünyanın ilgisini üzerine çeken ve hop oturtup hop kaldıran “İnsan kopyalanacak” tartışmaları bu hafta” henüz değil” noktasında sakinleşti. Ancak şurası bir gerçek, yapay canlı üretimi hayal değil, bir olasılık. Mesele şu, bu olasılık bir olanak mıdır yoksa yeni bir silah mı? Bundan sonra her klon haberinde bunu hararetli bir şekilde tartışacağız, burası kesin.

Not: Bu yazı radyo Metropol FM'de "Günün Konusu" olarak yayınlanmıştır.


News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99