News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

ZORUNLU DİL AÇIKLAMASI

11 Temmuz 2013, 10:12

ZORUNLU DİL AÇIKLAMASI

1) Türkçe medya için ya da kurumsal iletişim çerçevesinde yazılan açıklama, basın bülteni, basın daveti, haber metni, PR çalışması, etkinlik duyuru ve davetlerinin Türkçe dilinde olmamasını bir "eksiklik" olarak değil "bir ihmal ve niyetsizlik" olarak görmek mümkün. Çünkü bu sadece ahlaki nedenlerle değil, aynı zamanda mesleki saygı gereğidir. Ancak ana dili ya da yazı dili Türkçe olan, kuruluş nedeni ya da amacı bu kültür ve dil gurubundan insanlarla ilgili olan kurum ve kuruluşların bu dilde iletişim kurmaktan kaçınması, bu dili kullanmaktan utanması, bu dili kullanmayı politik, ekonomik ya da başka nedenlerle "gereksiz" bulması her türlü eleştiriyi hak ediyor.

2) Bu adı geçen "dili" kullanma konusunda; her türlü titizlikten, iletişim, yazım bilgisinden uzak olmayı / durmayı anlayabiliriz. Ancak bunu "saygı" ve "gerekli "özen" ölçülerini hiçe sayarak yapan, bu dili "adam sendecilik" mantığıyla hor kullanan kişi ve kurumları da tekrar "lütfen dile değilse bile iletişime saygı" diyerek saygıya davet ediyoruz. Yapılan işin en azından kurallara, doğruluk ve saygınlık ölçülerine göre yapılmasını rica ediyoruz.

3) Amacımız "Türkçe" dilinden hareketle ideolojik, kültürel vb bir çıkar gütmek değildir. Kaldı ki, bu da demokratik çerçevede meşrudur. Ancak bizim amacımız; dile, o dili kullananlara ve zaten amacı o dille iletişim olduğu halde ya onu kötü kullalan ya da Alman dili üzerinden çeviri dili olmaya muhtaç hale getirenleri "iletişime ve mesleğe" saygıya çağrmaktır. Bu aynı zamanda onların da temsilci ya da sorumlu oldukları alanlarda, o alanları temsil etme etiğine de uygun olacaktır.

avrupa-haber.com

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99