News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Ne desen suç -ya da- öcüleşmek

25 Temmuz 2013, 21:31

Şaşırttı bir dönem yaşıyoruz. İnsanlar kitle psikolojisine düştü. Herkes bir “gard” alma peşinde. Böylece ait olunan kimliklerin ve kitle ruhunun inansı denizin dalgası gibi yukarı kaldıracağı umudu var. Bu beklentide doğru olan şey, böyle dönemlerde denizin dalgasının hakikaten insanı yukarı kaldıracağıdır. Ancak asıl hakikat denizin bir dalgadan ibaret olmadığıdır.

Denizi kabartarak elde edilen dalgalara binmek için insanlar bir önceki yıla göre daha keskin saflar belirliyor, daha basit ve hiçbir bilimsel yaklaşıma uymayan kurgusal, hatta garabet ve kuruntudan ibaret düşüncelerle o dalgayı pof poflamaya çalışıyorlar. Buradaki amaç bulanık suda balık avlamak da olabilir, kim daha fazla dalga kaldırırsa o daha fazla kitle kaldırır (kütle mi yoksa?) mantığı da olabilir.

Sonuçta bildiğimiz insan yeri gelince “beş kuruşa tamah eden” bir tıynetten gelmiyor diyemeyiz. İnsan hamurunda bu kuruşa kadar inme var. Üzücü olan insanlar arasında dalga yüksekliklerinden kaynaklı fay hatları oluşmasıdır. Üzücü olan bir yanda garabet, kuruntu ve vesvesenin gerçeğin yerini almasıdır. Üzücü olan, insanların her birinin fiktif bir toplum tasavvurunun zabıtası gibi davranmasıdır. Üzücü olan kötüyü gösterip sıtmaya razı değilsin diye “sopalanmaktır”.

Bu hale nasıl gelinir? Bu soruyu sorunca kaçınılmaz olarak sosyolojinin, orada da yanı hızla politolojinin sularına dalmak için barajın kapağını açmış oluruz. Kalsın. Bugünlerde herkes az çok sosyolojiyi yeniden keşfetti. Biz sadece ne olduğunu idrak etmek için okuma yapmaya çalışıyoruz. Çünkü bir saatten sonra analizler “irfan gücü” verecek derinliğe ulaşamıyor. Biz de sözün gücüne dayanarak dalış yapmak istiyoruz. O nedenle “loji” ile biten kuramsal - kavramsal sulara atılmış ağlara takılmamaya özen gösteriyoruz. Ha, elbette buna karşı bir reddiyecilik içinde değiliz, hatta bu “lojilere” her zamankinden daha çok başvurup akla hizmete sokmalıyız. Bu yazının işi başka, sadece demek istediğim budur.

“Bu hale nasıl gelinir?” sorusunu bir kenara koyduk. Bize ne oldu?

Bugünlerde bir ay önce muhabbet ettiğiniz insanlarla konuşurken “Gezi Olayları”nı artık ya “medyaya yansıyan olaylar” ya da “malum olaylar” diye kodlandığını görüyoruz. Hatta birçok yerde “Açma şu konuyu” dendiğine şahit oluyoruz. Bazen de Gezi olaylarının “Patrona Halil” isyanlarına olan benzerliğine kadar işi yüzlece yıllık komplolara taşıyanlar olur kuşkusu ile “İşin içinden çıkamayız bu muhabbet sabahı bulur” diyenler oluyor.

Ama toplamda şu gerçek ki, konuşamıyoruz. Konuşamamak üzerine kurulu bir algı oluştu. Mesela kim konuya bir ucundan yaklaşsa kendini Madagaskar Adası'nda bulabilir. Çok şaşıracaksınız ama daha ilk cümlesi tamamlanmadan insanlar bulundukları konumdan öyle farklı yerlere sürükleniyor ki, ben ne dedim yahu demek zorunda kalıyor. Benim bu durumu ya da bu dumuru anlatmaya yetecek kelimelerim yok. Bunu kavramsal düzeye de çekemedim. Sis, pus ve uğultuya benzer bir ruh ve söz dünyası içindeymişiz gibi. Gerçekliğin dahi kurgusaldan bile ötede, kuruntusal bir düzeyde algılandığı bir ortamda dolaşır gibiyiz. En iyisinin susmak ve suçu kabullenmek olduğu bir bilsizilik durumu gibi.

Yeniden selamlaşmalar kaldığı yerden başlar mı bilinmez. Çünkü sabah uyandığında “rüyaymış yahu” diyecek kadar ayılmak mümkün değil gibi görünüyor. Sanırım bütün sıkıntı olanı olduğu gibi algılamayı mümkün kılmayan bir “yanlış eğitim” kurbanı orta sınıf bir entelektüeller / münevverler toplumu olduk. Belki bundandır o gaza gelmeler, o dalgalara tırmanıp bir yerlerde olma arzuları, o birbirini tırmalarken “sen tırmalattın” teraneleri... Bize ne oldu derken, hem Gezi - Taksim cihetinden uzakta, hem “Valideyi-Sutan ve Başbakanlık” cihetinden azade bir noktadan, şehre çöken dumandan bakarak durumu “anlamaya çalıştık. Anladık mı, yoksa kakofoniye biz de bir laf kalabalığı mı saldık, bilemiyorum. Hakikaten bilemiyorum. Öyleyse dumanımızı alıp çıkarız biz bu sokak arasından tepeye. Kusura bakmayın biraz da...


News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99