News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Kadına Yönelik Şiddete Hayır'ın Bazı "Sorunları"

25 Kasım 2013, 21:47

Türkiye'de bir kampanya yapılıyor. Kampanyanın ana üssü twitter. Hastang'ı da @erkeksen. Kampanyacıların bu kelimeyi "iyi" niyetle seçtiklerine kuşku yok. Ancak sorun şu: "erkeksen" dersen ve bu kampnayada akla ilk gelen mesajlardan yola çıkarsan, erkek egemen bir söylemin, yücetlme tarzında bu kavramın ruhunda gizli olduğunu anlarsın.

Bundan yola çıkarken erkeğe verilen ve üzerinde anlaşıldığı belli bir üstünlükle erkekten, kadına "şiddet yapmaması" isteniyor. Sen büyüksün, yapma, yakışmaz! Erkekliğe sığmaz! Oysa sorunun asıl parçası da zaten bu yüceltici, egemenlikçi "erkek" kavramı değil mi?  Asıl meseleyi perdeleyen ve kadını "zayıf ve korunması gereken" biraz da anne literatüründen gidersek "şefkatle" yaklaşılması gereken bir varlık olarak algılıyor ya da algılatıyor.

Kadının "geleneksel rollerinden dolayı" saygı, sözde zayıflığından dolayı "koruma-kollama" gereken bir varlık olarak gören ve gösteren bir yaklaşım değil midir bu? Evet, iyi niyet de olsa meseleyi bu tarz koymak kadına şiddeti fiziken kınamak olabilir ama içerik olarak asıl onun mevcut şartlarını ve sebeplerini kollamak anlamına geliyor.

İkinci bir mesele de şu: Bu tür tüm kampanyalarda kadına "mağdur" rolü vermeyi tercih etmek. İster Almanya, ister İngiltere, ister Türkiye'de olsun. Tıpkı "siyahlar", "göçmenler"  der gibi, belli bir eksiği ve mağduriyeti nedeniyle kimlik sahibi olmuş, ya da sahip oldukları kimlikle o mağduriyetleri özdeşleşmiş toplumsal ya da sınıfsal kesimlere hep böyle yaklaşılır.

Bu yaklaşım aslında tersinden o kesimin mağduriyetinin pekişmesini, olağanlaşması ya da o şartların hazmının kolaylaşmasını sağlar. Maoğdur kesimin de pskolojisini belirler ve bir mağduriyeti benimseme, onunla yaşama şizofrenisine dönüşür.

Destekçiler iyi kalpli, mağdrurlar da kollanan olarak bu psikolojik buluşmada vicdan yaparlar. Sorun değişmez ama. O devam eder. Sorunun anası ya da asıl parçası olan "beyazlar" "çoğunluk toplumu" ya da "erkekler" üzerinden mesele tarif edilmez. Neden kadına şiddete hayır'dır da "erkeğin şiddetine hayır değildir? Özne neden silik, belirisz ya da arkadadır? Hatta, kampanyada olduğu üzere aktif ve yüceltilmiş olarak tekrar karşımızdadır? Neden çoğunluk toplumu baskısı denemez de göçmenlerin mağdur durumu kavramlaştırılır, bilinç haline getirlir? Vs. Vs.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99