News Europe ..::.. Avrupa Haber | Yazarlar

Meslek Eğitimi Sömürü Alanı Mı?

15 Aralık 2010, 21:34

Gençlere meslek öğrenimi adı altında yapılan uygulamalar binlerce genci adeta köle niyetine kullanmaya olanak veriyor. Meslek öğretimi adı altında neredeyse herkesin sustuğu, üç maymunları oynadığı ya da çaresizlik nedeniyle sözünü yuttuğu tuhaf bir tiyatro ile karşı karşıyayız.

 

Gençlere üç yıllık meslek öğrenimi sağlamak amacıyla düzenlenen meslek eğitim programları onlara „iş öğretmek“ adı altında adeta taşeron işçilik yaptırmaya dönüşmüş durumda. Çağın bu “en ucuz genç işgücü” piyasası “ucuz” işgücü yaratma amaçlı olarak kullanılmaktadır.

 

Dikkat edilirse gençlerin “ciddi ve birinci sınıf” işletmeler dışında özellikle hizmet sektörleri ve ağır iş kollarında, aşçılıktan otelciliğe uzanan alanlarda hem ezildikleri hem ücretsiz köle olarak kullanıldıkları görülecektir. Bu meslek edindirme süreci gençler için gerçek anlamda bir eğitim ve öğrenim süreci gibi gözükmemektedir.

 

Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) hazırladığı bir raporda da konu açıkça dile getiriliyor: “Harte Arbeit, permanent viele Überstunden, ein oftmals rauer Umgangston und der Eindruck, als billige Arbeitskraft ausgenutzt zu werden, diese Umstände sorgen bei Auszubildenden im Hotel- und Gaststättengewerbe für großen Unmut“

 

Özet olarak deniyor ki: „Ağır iş koşulları, sürekli fazla mesai, sık bir şekilde kötü ses tonu öğrenciyle muhatap olma durumu, öğrenciye ucuz iş gücü olarak istismar edildiği izlenmi yaratmak... İşte bu koşullar otel ve gastronomi branşlarında medyana gelen cesaret kırıcı şartları yaratıyor“ DGB tarafından tespit edilen bu durumun masumane sunuluşu kadar „anlaşılabilir ve kabul edilebilir bir yanı yok“

 

Çünkü söz konusu olan bazı meslek alanları ve oteller değil. Almanya çapında yüzbinler, Avrupa genelinde milyonları bulan genç istihdam gücünün bu branşlarda en az 3 yıl „kullanıldıkları“ düşünülür ve bunu  sürekli yeni yetişen kuşaklarla devamlılığının sağlandığı da hesap edilirse, medyana çıkan aşırı sömürünün hesabını yapmak zordur.

 

Gençlere „Ne olursa olsun meslek yap“ demek başta naif, masumane ve çaresizlikten söylenen bir kurtuluş reçetesi gibi görünse de aslında onları bu çarkın içine atmaktan, köle tüccarları ile işbirliği yapmaktan başka bir anlama gelmeyebiliyor.

 

Bundan kısa bir süre önce içinde biri erkek ikisi Türk genç kızın da bulunduğu bir grup „İngiltere’de hem dil hem staj yapacaksınız“ diye bu ülkeye „gönüllü“ olarak yollandılar. Yapılan sözleşmelerinde „Stajı yarıda bırakırlarsa masrafların kendilerinden alınacağı“ yazıyordu. Bu sözleşme maddesinin onlar için bir tehdit olduğunun farkında olmadan sadece „İngiltere“de staj yapma heyecanıyla yola koyuldular.

 

Gönderildikleri yer kuş uçmaz kervan geçmez bir bölgedir. Çalışmak zorunda kaldıkları yer bir yerel bardır. Bu barda mesaiyi de aşarak uzun süre çalışmaya, daha çok ağır temizlik işlerine koşturulmaya maruz kalırlar. Onlara gösterilen konaklama yeri berbat sıcak suyu dahi akmayan bir barakavari pansiyondur. Üstelik bar ile bu konut arasında mesafe de uzaktır. Devletten bu öğrenciler adına para tahsil edilirken bu öğrenciler bu kadar „rezil“ şartlarda Almanya’dan İngiltere’ye köle olarak transfer edilmiştir. Devlet hortumlanırken öğrenciler perişan edilmiştir.

 

Meslek veren ve bu amaçla çalışan eğitim kurumlarının birçoğu para hortumlama yeri gibi çalışıp bu tür göstermelik eğitim programları ile gençleri harcamaktadırlar. İşin kötüsü bu bir istisna değildir. Bu sistemetik olarak yapılan ve piyasa içinde var olan bir gri alandır. İşin daha da kötüsü bu durumu politikacılar, öğretmenler, IHK ve diğer meslek odaları ile bizzat hükümet bilmektedir.

 

Örtbas edilen olaylar dışında bu „meslek edindirme“ sisteminin ciddi bir sorgulamadan geçirilmesi gerekmekedir. Özellikle eğitim sisteminin dışında kalarak meslek eğitimine adapte edilmeye çalışılan göçmen kökenli gençlerin çoğu bu sistemin en alt ve en kötü „noktasından“ işe başlamaktadır. Otelcilik ve gastronomi onların „mecbur kaldıkları“ son meslek alanları olmaktadır.

 

Bu trajik kısır döngü sonucu İngiltere’den kaçarak Almanya’ya geri dönen çiçeği burnunda genç kızlardan okulları „masraflarını almaya“ kalkışmıştır! İtirazlar sonucu şimdilik olay buzluğa konsa da öğrenciler halen tedirgindir. Dolayısı ile de gençlerin birçoğu ya mesleği bırakmak ya da sonuna kadar „dayanmak“ zorundadırlar.  Göçmen gençlerin mesleğe kazınılması kadar hangi meslekleri nasıl ve hangi koşullarda yaptıklarının da ortaya serilmesi gerekmektedir.

 

Siyasetçilere ve meslek eğitimcilerine, aracılarına düşen görev en azından bu „ücretsiz kölelik“ sisteminin gerçekten meslek kazandırmaya yönelik olup olmadığını, maddi ve manevi kayıp ve kazançların neler olduğunu, devletin nasıl hortumlandığını ortaya çıkarma sorumlulukları vardır.

News Europe ..::.. Avrupa Haber
 News Europe ..::.. Avrupa Haber internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları News Europe ..::.. Avrupa Haber Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.
ÖNCEKİ YAZILARI
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99